rodzicielstwo bliskości wychowanie

Słownik świadomego rodzica

Alfabetycznie o emocjach na Ładne Bebe

Słownik świadomego rodzica
archiwum Ładne Bebe

Nie zamierzamy udowadniać, że istnieje przepis na idealne rodzicielstwo, które da się opisać od A do Z. Ideału nie ma – rodzice są bowiem po prostu wystarczająco dobrzy. Za to alfabet pozwolił nam hasłowo ułożyć te tematy, które są istotne w byciu uważną mamą i uważnym tatą.

Od lat na Ładne Bebe poruszamy ważkie tematy dotyczące nie tylko wychowywania dziecka, ale też dbałości i czułości dla samego siebie: rodzica, dorosłego człowieka, który pielęgnuje swoje wewnętrzne dziecko. To wszystko bowiem ma ogromny wpływ na to, jaką rodzinę tworzymy i jak pozwalamy małemu człowiekowi wzrastać i się rozwijać. W tym artykule zebrałyśmy dla was wiele cennych materiałów publikowanych u nas przez kilka ostatnich lat. To rozmowy ze specjalistami: terapeutami i wychowawcami, oraz z samymi rodzicami. Poniżej znajdziecie małe kompendium wiedzy związanej z rozwojem dziecka i emocjami jego i was, drodzy rodzice. Słownik ułożony alfabetycznie zawiera hasła, które pozwolą wam zrozumieć lepiej rodzicielstwo, siebie jako rodziców i sam proces wychowywania dzieci. Wyjaśniamy je pokrótce, a po więcej odsyłamy do naszych artykułów. Mamy nadzieję, że będą dla was cennym, czułym drogowskazem.

A jak adaptacja

Kiedy dziecko idzie do przedszkola, następuje okres adaptacyjny, który bywa niełatwy nie tylko dla dzieci, lecz także dla rodziców. W rozmowie „Ruszamy do przedszkola” psycholog Agnieszka Stein podpowiada, jak poznać przedszkole, o co pytać i jak komunikować się z nauczycielami. Z adaptacją przedszkolną oswoi was także pedagog i psycholog, autor profilu Facet w przedszkolu, Beniamin Kweclich – w rozmowie „Adaptacja nie boli”. A co wy, rodzice, możecie dać dziecku na start? O tym pisze nasza redaktorka, a teraz także przedszkolanka, Marysia Bator w miniporadniku 5 dobrych rzeczy, które możesz dać dziecku, kiedy idzie do przedszkola.

A jak adopcja

Nie ma jednej drogi do macierzyństwa – staramy się poznać każdą z nich. Adopcja to morze miłości, ale też morze formularzy. Druczki, szkolenia, nakazy, zakazy, telefony, niedyskretne pytania, częste wizyty i najgorsze – tkwienie w zawieszeniu. O procesie adopcyjnym opowiada nam Edyta, w której życiu pojawiła się córeczka, w rozmowie „Adopcja – droga do macierzyństwa”. Swoje historie przybliżają nam również trzy mamy – w trójgłosie „Czekając na dziecko” zobaczycie, jak proces adopcji wygląda w Polsce, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

B jak baby blues

Ciąża, poród, połóg. Nowy człowiek na pokładzie, nowa sytuacja, nowe emocje. A potem opieka nad rosnącym w tempie torpedy dzieckiem. To wszystko wyzwala w kobiecie ogrom emocji. Jak sobie z nimi radzić? W rozmowie „Czy to depresja, czy tylko baby blues?” rozmawiamy z położną i studentką seksuologii, Stefanią Kumor – o rozpoznawaniu sygnałów dawanych przez ciało, o lęku przed seksem po porodzie oraz o wsparciu i zainteresowaniu, jakie rodzice powinni sobie nawzajem dawać.

B jak bałagan

Proza życia, czyli sprzątanie, może frustrować, ale można ją sprytnie ograć – tak, aby skorzystało na tym również dziecko. W tekście „Ratunku, bałagan” Marysia Bator – przedszkolanka, redaktorka i mama dwójki – radzi, jak towarzyszyć dziecku, kiedy przychodzi czas na sprzątanie, bez przemocy i zmuszania do czegokolwiek. Bo trzeba wam wiedzieć, że bałagan ma swoje znaczenie rozwojowe.

C jak ciąża

Zarówno pierwsza, jak i każda kolejna jest czasem oczekiwania, lękiem wymieszanym z radością i doprawionym burzą hormonalną. Ciąża to często poruszany na Ładne Bebe temat. Rozmawiamy o nim ze specjalistami, pod kątem emocji: w „Czego boją się kobiety w ciąży” psychiatra i psychoterapeutka Marta Niedźwiedzka wyjaśnia, z czym zmagają się oczekujące dziecka mamy, a w tekście „To nie tylko hormony. O terapii w ciąży” psycholog Anna Zarzycka tłumaczy, że ciąża to czas, w którym reaktywują się dawne trudne doświadczenia i warto szukać wsparcia u specjalistów.

Ciąży przyglądamy się także przez soczewkę osobistych historii. W trójgłosie „Chcę być mamą” o swoich emocjach opowiadają nam trzy kobiety: dwie są w ciąży po raz pierwszy, jedna – już po raz czwarty. Mamy też nadzieję, że pokrzepieniem będą dla was opowieści mam, które zebrałyśmy w cyklach: #rodzew2020 i w niedawno zaczętym #rodzew2021.

E jak edukacja

O tym, co należy zrobić w polskiej szkole, by działała, dyskutujemy od lat, a dyskusję okraszamy poszukiwaniem sposobów na przemycenie edukacji do domu. W tym temacie odsyłamy was do świetnej rozmowy z psycholog Agnieszką Stein, o wszystko mówiącym tytule „Szkoła ma zaległości”. Przeczytajcie też inspirującą rozmowę „Daj dziecku wędkę zamiast ryby” z Przemkiem Staroniem, psychologiem i najsłynniejszym nauczycielem w Polsce, który podpowiada, jak rozbudzać u dzieci ciekawość. Naszym niewyczerpanym źródłem wiedzy i inspiracji w temacie edukacji jest też nieżyjący już ekspert i aktywista na rzecz przewartościowania systemu szkolnictwa, Sir Ken Robinson. Koniecznie zajrzyjcie do „10 cytatów Sir Kena Robinsona które, warto poznać” i weźcie je sobie do serca.

W temacie edukacyjnym musimy też wspomnieć o edukacji domowej, o której opowiadają nam doświadczeni nią rodzice (jeszcze przed pandemią): Viola w tej rozmowie i Nela tutaj.

H jak helikopter

„Helicopter parenting” to określenie na nadrodzicielstwo, na nadopiekuńczość niedającą dziecku wolności rozwoju i zdobycia własnych doświadczeń. Rodzicielską perspektywę zmienia także pandemia, która w wielu rodzicach wyzwoliła dodatkowe obawy. Chcą poczuć, że mają coś pod kontrolą, choćby sferę edukacji swoich dzieci. W naszej rozmowie „Nadrodzice – gdy za bardzo się starasz dla swojego dziecka” psycholożka Aleksandra Piotrowska wyjaśnia, jak rozpoznać, czy rodzic-helikopter to kawałek o waszej rodzinie.

H jak histeria

Zdarza się nagle, często nie dając czasu na zastanowienie się, jaka reakcja będzie dla dziecka najlepsza. Co zrobić, kiedy pojawi się atak histerii? W artykule „Kiedy zaczyna się histeria” Marysia Bator wyjaśnia, że histeria jest zjawiskiem rozwojowym, a jej pierwsze ataki pojawiają się, kiedy w dziecku zaczyna rozwijać się „Ja” – jego poczucie indywidualności. Tutaj znajdziecie też SOS, czyli kilka sposobów na to, jak reagować podczas napadu histerii dziecka – w domu i miejscu publicznym.

K jak karmienie piersią

Młode mamy słyszą wiele na temat karmienia dzieci, zwłaszcza karmienia piersią. W wielogłosie pt. „Karmienie piersią to także sprawa ojca?” pytamy znajome matki, jak ten temat wygląda w ich rodzinach – na ile w czasie laktacji wspierają ich ojcowie dzieci. Przyglądamy się także temu, jak mamy nie chcą lub nie mogą karmić swoim pokarmem – w trójgłosie „O (nie)karmieniu piersią” zebrałyśmy trzy historie w tym temacie, udowadniając, że wybór mleka modyfikowanego także pomaga budować bliskość z niemowlakiem.

K jak krzyk

Wokół krzyku na dziecko narosło sporo teorii, z których większość wpędziła rodziców w poczucie winy. Bo niestety – nawet jeśli nie chcemy, to bardzo często zdarza się, że krzyczymy. Zdaniem psycholog Anity Janeczek–Romanowskiej nie należy się wtedy biczować, a przyjrzeć krytycznie swojemu krzykowi, bo on często pokazuje nam niezaspokojone kawałki w nas, dorosłych. Sprawdźcie zatem tutaj, „Jak przestać krzyczeć na dziecko”.

O jak odpuszczanie

Umiejętności odpuszczenia i zdrowego dystansu do bycia rodzicem nie uczą nas w szkołach rodzenia, ani nie wpisują do książeczki zdrowia. A szkoda, bo świadomość swojej słabości i jednocześnie siły, okraszona umiejętnością proszenia o pomoc jest ogromnym wsparciem dla matek. W wielogłosie „Odpuszczam, więc jestem” różne mamy opowiadają, jak sobie radzą i jak pozwalają sobie odpuścić. Bardzo wspierające słowa! Dodajemy również ten kawałek o odpuszczaniu: „Bądź dobra, to wystarczy”, czyli wskazówki od psycholożek z Bliskiego Miejsca, które warto wydrukować i powiesić na lodówce.

O jak ojcostwo

Bycie ojcem zawsze jest wyborem. Również to, jakim się jest ojcem. Ojcostwo to nie rola, tylko część tożsamości, o której rozmawiamy z psycholożką Agnieszką Stein w „Rezygnacja z ojcostwa to strata dla mężczyzny”. Zaznaczamy, że ta rozmowa jest nie tylko dla ojców, choć warto im, drogie mamy, ją podsunąć. Zapraszamy was też do lektury rozmów z naszego cyklu o tacierzyństwie, w którym podpytujemy rozmaitych bohaterów o ich ojcostwo, pasje i więzi z dzieciakami.

P jak patchwork

Rodzina patchworkowa, czyli zrekonstruowana, to jeden z częstszych modeli w naszych relacjach. O tym łączeniu się samotnych dorosłych i dzieci z poprzednich związków rozmawiamy z psychoterapeutką Karoliną Szczęsną w materiale „Patchwork – rodzina z następnych miłości”. Mamy nadzieję, że rozmowa będzie wsparciem dla tych z was, którzy tworzą rodzinny patchwork albo niebawem zaczną.

P jak poród

Tematy związane z porodem to spory kawałek treści na Ładne Bebe. Staramy się przybliżać wam je pod wieloma kątami, pokazując różne warianty, ale też oswajając i pokrzepiając. Cykl Historie porodowe to zbiór waszych opowieści o porodach. W materiale „Poród bez partnera w czasie pandemii #rodzew2020” rozmawiamy z ekspertkami, które dzielą się swoją wiedzą: Joanną Pietrusiewicz, prezeską Fundacji Rodzić po Ludzku oraz psycholożką i doulą Basią Roehrborn. Przyglądamy się także porodom domowym – #tip na sobotę: jak przygotować się do porodu domowego? to porady douli Ani Smereki, a w materiale „Poród domowy” rozmawiamy z Anną, mamą czwórki, która zdecydowała się na porody w domu.

R jak rodzeństwo

Relacja między rodzeństwem to jeden z najtrudniejszych układów. Warto bliżej przyjrzeć się tematowi i przestać mierzyć się z własnymi oczekiwaniami, a zacząć być wsparciem. W rozmowie „Rodzeństwo. Piękna wizja, trudna relacja” psycholog Agnieszka Stein podpowiada, jak wspierać tę niełatwą więź.

R jak rozwód

Rozstanie rodziców to trudny czas – i dla dorosłych, i dla dzieci. Doświadczona nim Monika Pryśko, autorka znanego bloga Tekstualna oraz e-booka „Rozwód na spokojnie”, dzieli się swoimi wnioskami i poradami, które nasza redaktorka Marysia Bator (także po rozwodzie) układa w miniporadniku „Sposób na rozwód”. To 5 kroków, przez które zazwyczaj przechodzą kobiety. Powtarzajmy to sobie, dziewczyny – przez rozwód da się przejść i dobrze po nim żyć.

S jak seksualność

Seksualność to ogromna i ważna część tożsamości i rozwoju dziecka. Przybliża nam ją psycholog Agnieszka Stein w rozmowie „Co wiemy o seksualności”. Znajdziecie tu wiele mądrych słów i odpowiedzi na pytania, które być może was nurtują, ale nie macie odwagi pytać. Niestety, w temacie edukacji seksualnej nie mamy co liczyć na szkołę, warto więc odrobić te lekcje z dzieckiem samodzielnie. Jak? Rozmawiamy o tym z edukatorką seksualną i współzałożycielką grupy Ponton, Olą Józefowską w „Domowych korepetycjach z edukacji seksualnej”. Ważnym kawałkiem jest także homoseksualność, biseksualność czy transpłciowość dzieci i nastolatków, o których rozmawiamy w materiale „Lęk silniejszy niż zaufanie” z Katarzyną Remin z Kampanii Przeciw Homofobii. Podajcie dalej.

S jak seks rodziców

Rodzice, kiedy ostatnio flirtowaliście? Kiedy rozwialiście o was, o waszej bliskości, o seksie?Trzy pierwsze lata rodzicielstwa to często trudny czas dla par – na pierwszym miejscu stawiają dziecko i jego potrzeby. Jeśli macie wątpliwości lub widoczne problemy w tym temacie, odsyłamy was do świetnej, wspierającej rozmowy z seksuolożką Karoliną Piotrowską: „Nie rezygnujmy z seksu”.

W jak wcześniak

Zaskoczenie, przerażenie, bezsilność, samotność – paleta emocji towarzysząca rodzicom wcześniaków jest szeroka i pełna ciemnych barw. Doświadczyła ich też Magdalena Sadecka-Makaruk, a przekuwając te emocje w działanie, założyła z mężem Fundację Wcześniak Rodzice-Rodzicom. O tym wszystkim opowiada nam w rozmowie „Samotność rodziców wcześniaków”. Swoją historią, sprzed 11 lat, opowiada nam też Noemi, mama dwóch chłopców i autorka bloga Matka Prezesa w materiale „Przerwane oczekiwanie”. 

W jak wrażliwość dziecka

Codzienność rodziców wrażliwych i wysoko wrażliwych dzieci bywa wyzwaniem, jednak pamiętajcie, że ta wrażliwość nie jest niedostosowaniem dziecka i nie jest przeciwko nam. O tym, jak ją rozpoznać, oswoić i pielęgnować opowiada nam psycholożka Gosia Stańczyk w rozmowie „A może twoje dziecko stara się i robi najlepiej jak potrafi?”. Lektura obowiązkowa.

Z jak złość

Dobrze znane uczucie, którego wciąż się boimy. Bo złość jest trudna. Trudno ją przeżywać, trudno towarzyszyć komuś, kto w niej jest. Trudno ją zrozumieć i trudno mieć do niej serce i cierpliwość. Dlatego tak ważne jest, by ją oswoić – o czym dowodzi psycholog Agnieszka Stein w rozmowie „Złość nie jest zła”. Znajdziecie tu kawałek o dzieciach i o nas, dorosłych.

Ż jak życzliwość

Nasz alfabet wieńczymy życzliwym zaciekawieniem drugim człowiekiem, które pozwala na zdrowy i bezpieczny rozwój – także w rodzinie. Bo rodzina to ciekawy w swej różnorodności konstrukt, w który wpisane są wymagające zmiany. O tym, jak się w tym wspólnie odnaleźć, rozmawiamy z prof. Bogdanem de Barbaro w materiale „Wszyscy potrzebujemy życzliwego zaciekawienia”. I tej życzliwości dookoła wam życzymy – na zbliżającą się wiosnę i na cały ten rok!

Mamy nadzieję, że nasz alfabet rodzicielski przybliży wam nurtujące tematy i okaże się wsparciem na wielu różnych płaszczyznach. Czego w nim nie zawarłyśmy, a co byłoby dla was niezbędne? Dajcie znać w komentarzach – przyjrzymy się temu.

Dodaj komentarz