wychowanie

Lekcje rodzicielstwa na YouTube

7 youtuberów prawi o rodzicielstwie. A my zamieniamy się w słuch!

Lekcje rodzicielstwa na YouTube

O tym, że rodzicielstwo nie bierze jeńców, równie często pozbawia resztek cierpliwości co rozśmiesza do łez, wyciąga z mroku, ale i każe się w nim taplać i udawać, że to bańki mydlane, opowiadają w swoich autorskich filmach rodzice – youtuberzy z całego świata.

Ta sympatyczna siódemka wie wszystko o tym, jak wychować przedsiębiorcze, dwujęzyczne dziecko, jak je zdrowo odżywiać i budować kontakt z naturą, jak położyć to dziecko spać i jak – w sposób twórczy – wyładować rodzicielski stres. Ale jest też trudniej – jedna z mam opowiada na swoim kanale o utracie dziecka i ponownym zajściu w ciążę. Znajdziecie tu też rodziców badaczy, szalonych naukowców i ekologów, którzy otwierają przed potomstwem świat chemicznych reakcji i eksperymentów, imponujących, ale na tyle prostych do wykonania, że każdy, ale to każdy może je wypróbować we własnych czterech ścianach.

Oglądajcie i łapcie wiedzę, podaną nie podręcznikowo, ale to wcale nie znaczy, że gorszą. Na dobry początek – empatyczny parent song z przesłaniem, z którym utożsami się zapewne większość z was.

HOW TO DAD

33-letni Nowozelandczyk Jordan Watson od kilku lat prowadzi kanał, w którym w przezabawny sposób dzieli się wiedzą o wychowywaniu trojga dzieci. I powiem wam, że człowieka z takim dystansem i wewnętrznym zen ze świecą szukać. Bez słowa skargi zwinie rolkę papieru toaletowego, pomaluje córce paznokcie, a przy okazji ogarnie hydraulikę i jeszcze nauczy dzieci sprzątać – zmywać, odkurzać, rozwieszać pranie w ogrodzie. Jordan twierdzi, że wystarczy zapytać. Próbowaliście?

PS Jeśli chcielibyście rozwinąć wiedzę na temat metody Jordana, tu znajdziecie jego książkę.

YouTube

SJ STRUM

SJ pochodzi z Wielkiej Brytanii, jest żoną Szweda, a razem wychowują troje dzieci: Freddiego, Finna i Eveline. Youtuberka o anielskiej urodzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pozytywnej dyscypliny i delikatnego wychowywania (zakładka „gentle parenting and positive discipline”), opowiada o tym, jak poznała męża i jakie wrażenie zrobiły na niej szwedzkie zwyczaje, oraz wnikliwie analizuje proces swojego schudnięcia – ze zdjęciami przed i po. Największą popularnością cieszą się jednak te posty, w których wymienia najoryginalniejsze szwedzkie i brytyjskie imiona. Myślę, że się polubicie.

YouTube

 

HIGH ENERGY PARENTING

Kevin Cosmo to człowiek-mięsień, w wiecznym procesie treningowym, bez grama tłuszczu. Jest też zaangażowanym ojcem trojga dzieci – i o tym jest ten kanał – a także zapalonym weganinem, który mocno skręca w opcję „raw vegan diet”, a więc wegańskiego witarianizmu (co oznacza, że jego rodzina spożywa wyłącznie surowe, wegańskie jedzenie). Zgodnie z tą doktryną i w głębokim szacunku do zwierząt wychowuje dzieci, co wywołuje w youtubowym światku niemało kontrowersji. Można się zastanawiać nad zasadnością tak radykalnej diety dla kilkulatków, ale przyznacie, że serce mięknie na widok dzieci wymieniających czułości z odratowanymi jagniątkami, pałaszującymi soczyste egzotyczne owoce prosto z drzewa i turlające się w sianie. Sielskość totalna.

YouTube

LORRAINE MULROONEY

Kiedy Lorraine była w 34. tygodniu ciąży, płód obumarł. Wcześniej trzykrotnie roniła. To traumatyczne doświadczenie i fakt, że spotkała wiele kobiet mierzących się z podobną tragedią, sprawiły, że stworzyła własny kanał na YouTube. Chciała zbudować platformę wsparcia, ale też wymiany informacji. Tuż po utracie Primrose, zaszła w kolejną ciążę i urodziła synka Teddy’ego, brata obecnie 6-letniej Penelope. Tematy związane z rozbrykaną dwójką zajmują niemałą część jej ramówki, niemniej największym powodzeniem cieszą się te dotyczące radzenia sobie ze stratą i prowadzenia dzienniczka zagrożonej ciąży. Co za fighterka!

DAD, HOW DO I?

56-letni Rob Kenney jest ojcem dwojga dorosłych dzieci, Kristine i Kyle’a, i ku swojemu zaskoczeniu – gwiazdą YouTube. Nie spodziewał się, że filmiki, które przygotowuje dla swoich dzieci, zdobędą tak wielką popularność w Internecie (w chwili obecnej ma ok. 3,3 mln subskrybentów). A mówi w nich o tym, jak odetkać zlew, naprawić toaletę, półkę w kuchni, zmienić filtr w lodówce, czy wywiercić otwór w ścianie. Daje też kilka porad w wersji soft: jak upiec ciasto czy zarządzać domowym biznesem. Uwielbiam!

PS Książkę Roba pod oczywistym tytułem „Dad, how I do?” znajdziecie tu.

 

THE PARENTING JUNKIE

Uważam, że my, rodzice, zasługujemy na zintegrowaną filozofię rodzicielską, a nie jeden uniwersalny dogmat – twierdzi Avital, mama pięciorga dzieci, coach rodzicielstwa i założycielka popularnego kanału The Parenting Junkie, która jeszcze kilka lat temu była zdecydowanie przeciwna posiadaniu dziecka, a co dopiero pięciu! Za swoja misję uważa „uwalnianie” rodziców od stereotypów i innych ciężarów rządzących rodzicielstwem, wskazywanie prostszych dróg i afirmację tego, co już jest, bez zbytnich wymagań wobec innych i samych siebie. Nie masz pomysłu ani siły na obiad? Daj dzieciom płatki. To da ci czas, by na chwilę odpocząć od swojej roli, przewietrzyć głowę, uśmiechnąć się do siebie i zmotywować się do działania. Przydatne!

MY LIFE SUCKERS

To dopiero ananas! Deva Dalporto, czyli mama dwojga dzieci, królowa internetowej parodii, całkiem sprawna raperka, a kiedy trzeba – pieśniarka, choreografka i tancerka. Imponuje mi szerokim wachlarzem swoich umiejętności, zwłaszcza kiedy porywa dziecięcy rowerek i panoszy się na dzielni. Chciałam tak, ale skoro już mnie wyprzedziła, to jednak się powstrzymam. Jej wideo osiągają ponad milion odsłon, z czego Deva czerpie profity, wiadomo, zupełnie jednak zasłużenie. Każdy klip – a wszystkie nadają się do wspólnego oglądania z dziećmi, choć na pierwszy rzut oka może wam się wydawać, że jest inaczej – jest dopracowany technicznie, produkcyjnie i scenograficznie. No i śmieszny! Pokochacie to.

THE DAD LAB

Czego ten facet nie potrafi? Eksperymentuje z prawem Archimedesa i grawitacją, temperaturą cieczy, siłą wyporu i wieloma innymi zagadnieniami z dziedziny fizyki, biologii i chemii. Sergei Urban, twórca The Dad Lab, z pochodzenia jest Łotyszem, a z zawodu ekonomistą. Wraz z żoną i synami, Alexem i Maxem, mieszka w Londynie. Wspólnie z dziećmi tworzy bardzo wartościowy, a przy tym lekki w odbiorze popularnonaukowy kontent, na YouTube i Instagramie. Wielką popularnością cieszą się wszelkie eksperymenty z balonami, np. ten, w którym balon zostaje przebity skórką z pomarańczy. Nie uwierzycie, ale ten film liczy sobie kilkanaście milionów odsłon. Niejeden tu się głowi, jak to się robi, a robi się to tak – że zacytuję katowickiego klasyka.

YouTube

PS Książkę Sergei’ego znajdziecie tu.

Jakie kanały parentingowe na YouTube polecacie? Kogo podglądacie, kto was bawi, kto drażni, a do kogo zaglądacie po konkretne rozwiązania? Piszcie w komentarzach.

Dodaj komentarz