20 rzeczy, które można robić z dzieckiem. Podpowiedzi dla rodziców, dziadków i opiekunów.
Sprytne pomysły na wakacje
Lato jest od tego, by się dobrze bawić, a my już wiemy, jakie są na to patenty. Zebrałyśmy pokaźną listę podpowiedzi w temacie wakacyjnego spędzania wolnego czasu. Dzieciaki, nie ma, że nuda!
Poniższe inspiracje są do wdrażania w mieście i w domowym zaciszu – często w asyście dorosłych, np. drugiego rodzica, jeśli ten pierwszy właśnie pakuje was na rodzinny urlop. To mikrowyprawy i zajęcia DIY, w które możecie zaangażować też dziadków – w końcu wakacje to często ich wspólny czas w wnukami. Wystarczy wysłać im gotową listę pomysłów. Mamy zatem 20 opcji, które mogą okazać się przydatne, żeby zająć małych wakacjowiczów. Z pomocą przyszło nam też archiwum Ładne Bebe – sprawdzone patenty nie mają daty ważności!
1. Domowa czytelnia
Wiecie, że z naszą słabością do dziecięcych książek od tego musiałyśmy zacząć. Wszak lato jest od czytania! Tu polecają się świeżutkie letnie tytuły, jak i te nieco starsze, ale cudownie aktualne pod kątem treści. Wszystkie naszej recenzje i polecenia literackie dla małych i mniejszych znajdziecie w dziale Kultura. PS Nie zapomnijcie też odwiedzić z dziećmi lokalnych bibliotek – tam czekają książkowe perełki. Domowa czytelnia, czas – start!
2. Robimy weki!
Latem łapiemy smaki owoców do słoika – to czas na robienie przetworów. Może babcia lub dziadek chcą w tym towarzyszyć wnukom? Od wyprawy na targ czy ogród, po smażenie konfitur i w końcu – wekowanie. Dwa owocowe przepisy zdradza nam Marta Wajda. Ależ zimowe naleśniki będą smakować z takim domowym dżemem!
3. IDZIEMY NA SŁODKIE
Też zgadzacie się z tą słynną tezą, że dziadkowie są od rozpieszczania? Zasugerujcie im miejską wycieczkę na lody albo ulubione ciastko. Ot, spacer ze słodkimi atrakcjami! Zajrzyjcie do naszego, wciąż aktualnego, przeglądu TOP 5 tradycyjnych lodziarni w Warszawie i listy świetnych stołecznych cukierni. Smacznego!
4. TWÓRCZE DIY
Patentów na kreatywne „zrób to sam” nigdy za wiele! Może dzieciakom wpadnie w oko któryś z pomysłów na ogrodowe DIY? A może chcecie zmajstrować papierowy strój pirata albo kolażowy autoportret? Pod tagiem #diy na Ładne Bebe znajdziecie sporo inspiracji w tym temacie!
5. Organizujemy Kino domowe
Co mamy w repertuarze? Dużo dobra, wystarczy tylko zawczasu wyszperać sprawdzone tytuły z działki kino familijne. Tu polecają się nasze przeglądy, jak ten Optymistyczny przewodnik filmowy dla małych i dużych albo Lista filmów przygodowych. Serdecznie polecamy też wspaniałą platformę Kina Dzieci – NH VOD z 60 filmami dla najmłodszych. To kto robi popcorn?
6. Wybieramy się na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci
Nareszcie! 12 sierpnia startuje ulubiony festiwal dla małych kinomanów. Festiwal Nowe Horyzonty i Kino Dzieci połączyły siły – w ramach nadchodzącej, sierpniowej edycji MFF NH zaprezentują specjalną sekcję z pokazami dla młodych widzów. To będzie opcja hybrydowa: między 12 a 22 sierpnia zapraszamy na część stacjonarną we Wrocławiu, a między 12 a 29 sierpnia na pokazy online. Szczegóły tutaj.
7. Przygoda z muzyką Chopina
Jeśli jeszcze nie byliście – koniecznie zajrzyjcie na wystawę „Widzę muzykę” w muzeum na Tamce (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Dzieci mogą tu słuchać oczami albo patrzeć uszami, naprawdę! Do tego zapraszamy was na sierpniową odsłonę Małej Akademii Chopinowskiej „Muzyczni przyjaciele” w parku w Żelazowej Woli. Wybrzmi tam wykonywana na żywo muzyka kompozytorów związanych z Fryderykiem Chopinem. 8 sierpnia odbędą się zajęcia „Ćwiczenia wirtuoza. Etiudy Karola Szymanowskiego” (ten kompozytor bardzo inspirował się Chopinem), a 22 sierpnia – „Najbardziej polskie. Mazurki Karola Mikulego” (a to z kolei uczeń Chopina). Takie muzyczne lato!
8. Mała wyprawa w tropiki
Kiedy jeden rodzic pakuje dobytek na wczasy, drugi robi przedbiegi, zabierając dzieci w egzotyczne zakątki. Jakie? Lokalne! W kilku miastach Polski znajdziecie palmiarnie i ogrody botaniczne, np. w Poznaniu, Krakowie, Wałbrzychu albo w Łodzi, o której piszemy tutaj.
9. Wycieczka za miasto
Mamy plan na wakacyjne mikrowyprawy – zwiedzanie terenów podmiejskich! Założymy się, że wasze okolice kryją masę przyrodniczych i kulturalnych perełek. Tutaj znajdziecie pomysły zaprzyjaźnionych rodziców na tripy pod Warszawę, a tutaj – propozycje na zielone wojaże pod Krakowem.
10. Nadrabiamy ze sztuką!
Muzea i galerie polecamy z kilku powodów – przede wszystkim, żeby poobcować ze sztuką, poćwiczyć zmysły i podyskutować o zamyśle artysty. Ale! Instytucje sztuki często zapewniają też przyjemny chłód – kojący w upały. Wiadomo, że to poprawia percepcję dzieła! Tutaj przypominamy wam tip Ewy Solarz, jak pokazać dzieciom wystawę.
11. Pichcimy obiad na upalny dzień
Na hasło „wyręczymy cię dziś w kuchni” rodzice mogą dostać energetycznego doładowania. W kuchni dyrygują więc dziadkowie lub opiekunowie, instruując małych kucharzy. I tutaj przydadzą się inspiracje, czyli 8 przepisów na letnie rodzinne obiady – prosto od mam blogerek!
12. Rozpalamy ognisko
To oczywiście inspiracja wymagająca obecności dorosłego – może zrobicie osiedlowe ognisko w bezpiecznym zaułku? Gromadzenie się przy ogniu w ciepły letni wieczór to gwarantowana frajda. A żeby ulepszyć to doznanie – wypróbujcie nasze wegetariańskie przepisy na ognisko.
fot. Lidia Dzwolak
13. Zbieramy zioła
W często niezauważalne bogactwo obfitują podmiejskie łąki – pozwólcie dzieciakom zabawić się w przyrodniczych tropicieli. To nie lada gratka dowiedzieć się, że szczypiącą pokrzywę można dodać do sałatki, a z chabrów zrobić herbatkę. Tutaj znajdziecie naszą podpowiedź – 7 roślin jadalnych, które mogliście uważać za chwasty. Na zdrowie!
14. Ulepszamy balkony
Balkon i taras to dar z niebios – szczególnie latem. Jeśli takowym dysponujecie, spróbujcie podrasować jego przeznaczenie. Wszak balkon to dodatkowy „pokój” w domu – może służyć za czytelnię, kawiarnię, indiańskie tipi i miniogród. Brakuje wam weny? Sprawdźcie 10 wskazówek od mam.
15. Lecimy na basen!
Kiedy w pobliżu domu brak naturalnych akwenów, szturmujemy miejskie baseny. Może dziadek albo ulubiony wuja chciałby potowarzyszyć małym pływakom? Szukajcie pływalni w waszej okolicy – szczególnie tych na na świeżym powietrzu. W Warszawie jest kilka otwartych basenów, m.in. kultowy przy Inflanckiej czy Park Wodny Moczydło.
16. Gramy w planszówki na balkonie i na kocyku
To jest patent doskonały – gry zajmują na długo, a rozgrywki smakują jeszcze lepiej, kiedy uskuteczniamy je pod chmurka. Pakujcie koc do parku albo rozłóżcie strefę graczy na balkonie i testujcie wakacyjne planszówki!
17. Spędzamy lato w Zamku
A dokładnie w poznańskim CK Zamku, gdzie co prawda nie ma króla, za to króluje interesujący letni program kulturalny dla maluchów. Zajrzyjcie do rozkładu jazdy Zamkowego lata dla dzieci, gdzie czekają seanse filmowe (w CK Zamku jest świetne kino!), lekcje pantomimy i warsztaty muzyczne.
18. Idziemy na spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej
1 sierpnia obchodzimy 77. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego – ten miesiąc to zatem dobra okazja, by przypomnieć sobie niełatwą, ale ważną historię. Co powiecie na rodzinny spacer, podczas którego poznacie opowieści o dawnej warszawskiej dzielnicy żydowskiej? W sierpniu POLIN organizuje dwa takie sobotnie spacery.
19. Odnawiamy stare meble
Lato w Polsce to czas na wszelakie zmiany wnętrzarskie i remonty – wiadomo! Zgarnijcie dzieci do pomocy i spróbujcie samodzielnie odnowić krzesło znalezione na śmietniku albo szafkę, która od lat kurzy się w piwnicy. Tu pomocne będą tipy Moniki Kraińskiej, znawczyni tematu.
20. Robimy domowe kosmetyki
Zróbcie dziadkom albo rodzicom prezent – stwórzcie im kosmetyki DIY. Może peeling dla mamy (z fusów po domowej kawie)? A naturalny dezodorant latem przyda się każdemu w rodzinie – receptury na oba znajdziecie tutaj, a składniki – w waszej kuchni.
*
Mamy nadzieję, że nasza sierpniowa dwudziestka was zainspiruje i wspomoże bliskich dorosłych w wymyślaniu opcji na spędzanie czasu z dziećmi. A może macie własne patenty na letnie czasoumilacze? Tymczasem życzymy wam przyjemnego urlopowania!