diy książką do zabawy

Piraci atakują!

Zrób to z Fasinką

Piraci atakują!

My się rozbójników nie boimy, a strachy zamieniamy w kreatywną zabawę. Odwracamy kota ogonem i łóżko w sypialni zamieniamy w piracki statek. Uwaga na pływające wokoło rekiny! 

Jak sobie z nimi poradzą ośmioletnia Fasinka i czteroletni Leo? Czy pokonają czyhające na nie morskie niebezpieczeństwa i potwory zamieszkujące głębiny mórz? Maja Marciniak, jak zawsze niezawodna w swoich pomysłach, przygotowała dla nas kolejny tutorial w ramach cyklu #zróbtozfasinką. Zainspirowana pięcioletnią Basią – znaną z serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, której przygody możemy oglądać na dużym ekranie – znalazła superpomysł na zabawę dla swoich dzieci.

Są takie momenty, gdy choroba atakuje, humor nie dopisuje i na szybko szukamy sprytnych rozwiązań. Do chorej Basi przyjeżdżają dziadkowie i zamieniają jej łóżko w łajbę wilków morskich. Czy to samo uda się Mai? Nie byłaby sobą, gdyby nie wykorzystała do tego własnoręcznie wykonanych rekwizytów! Błękitna kotwica, dwie czapki piratki i miecz urzeczywistnią morską ekspedycje. Czas na nią!

*

WSKAZÓWKI

Do zrobienia kotwicy użyjemy kolorowego papieru technicznego. Z czarnego brystolu wytniemy pirackie czapki, a szary będzie idealnym półproduktem na miecz. Przydadzą się również nożyczki, mocny klej do papieru, biała kartka, czarny flamaster, sznurek i kawałek tektury.

*

KROK PO KROKU

1. Zaczynamy od naszkicowania i wycięcia dwóch kotwic z błękitnego kartonu. Szykujemy również dwa papierowe paski, w tym samym kolorze, o szerokości dwa i pół centymetra. Długość zależy od wielkości narysowanych wcześniej kotwic. Ich obwód można zmierzyć centymetrem. Nacinamy paski dokoła nożyczkami, tworząc ząbki. To właśnie dzięki nim połączymy wszystkie elementy kotwic. Do podstawy kotwicy doklejamy pasek z ząbkami, a następnie łączymy go z jej drugą częścią.

2. Jeżeli myślicie, że zrobienie czapki piratki jest trudne, to szybko wyprowadzamy was z błędu! Przygotujcie kartonowy pasek o długości obwodu głowy dziecięcych główek i zróbcie z niego opaskę. Następnie wytnijcie z czarnego kartonu dwa kapelusze. Wcześniej przygotowaną opaskę najpierw przyklejamy do pierwszego obrysu kapelusza, a następnie, używając kleju w sztyfcie, łączymy z drugim.

3. Nakrycie głowy pirata ozdabiamy jego znakiem rozpoznawczym. Rysujemy go na białej kartce, czarnym flamastrem. Przyklejony na środku czapki pięknie wkomponuje się w wykonany wcześniej rekwizyt. Nie zapomnijcie o kartonowym mieczu. Ten wytnijcie z pierwszego lepszego kartonu. Po butach czy meblach, nie zapominając w przyszłości, jak bardzo mogą nam się przydać w takich twórczych zadaniach.

 

Zamienicie łóżko w piracki statek i wyruszycie z maluchami w podróż, na poszukiwanie przygód? Kłopotów i nieoczekiwanych zwrotów akcji po drodze czekać będzie na was całe mnóstwo. Ale skoro pięcioletnia Basia – ulubiona bohaterka Fasinki i Leo – zawsze znajduje na nie sposób, to dlaczego wam miałoby się nie udać? Dobrej zabawy!

 

*

Więcej inspiracji na kreatywną zabawę znajdziecie w naszym cyklu #zróbtozfasinką tutaj. „Książkę do zabawy” autorstwa Mai Marciniak kupicie tutaj.

*

Zdjęcia: Kasia Rękawek

Opracowała: Marta Szczepanik