przegląd książek

Czytamy na wakacjach! Nowości i konkurs w plecaku.

Lektury na lato

Czytamy na wakacjach! Nowości i konkurs w plecaku.
Lidka Dzwolak

Oprócz linii lotniczych, naszych plecaków i walizek nikt nie waży. Dopakujcie jedną książkę. A potem drugą lub trzecią, miłego czytania w wakacje!

Dotarły paczki do redakcji, dobrze się składa, ponieważ w kwestii lektur nie lenimy się nawet w upały. Bo gdy dobra passa się skończy i zawitają lipcowe deszcze… wypakujecie książki w mgnieniu oka. A jest co czytać, oto ostatni przed wrześniem przegląd książkowy i nowości z naszej redakcyjnej półki. Tak, konkurs też będzie!

„BŁOTO” / TEKST: ALICJA DYRDA / ILUSTRACJE: ALEKSANDRA GOŁĘBIEWSKA / WYDAWNICTWO NATULI

Kolejna w Serii Niegrzecznych Książeczek, zapewne dla bardzo niegrzecznych dzieci. Chętnie rozprawimy się z mitem i słowem, które wielu z nas słyszało wielokrotnie, gdy zostawiło buraczki na talerzu, a może i bluzce kolegi… Niegrzeczna, czyli jaka? Oto Jadzia, nowa koleżanka Antka. Nie dość, że skacze z drzew, to jeszcze tapla się w kałuży! A przecież kałuże po to są, czyż nie? Jak stawiać granice, jak być sobą, a nie kalką oczekiwań społecznych, jak nie wyrosnąć z dziecięcej wrażliwości i szczerości? Nie chować złości do kieszeni? Tutaj się tego dowiecie. Seria do czytania razem!

 

„EDZIO I PIĘKNA PRZYGODA” / TEKST: ASTRID DEBORDES / ILUSTRACJE: MARC BOUTAVANT/  TŁUMACZENIE: JACEK MULCZYK-SKARŻYŃSKI / WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA

Jedni widzą chmury na niebie i zapowiedź deszczu, inni przejściowe zachmurzenie i przygodę czyhającą za rogiem. Dobrze czasem zaufać przyjaciołom i dać im się namówić na pomysł, który nam samym wydaje się z lekka szalony. Wiewiór Edzio i przygoda łapa w łapę z sąsiadem misiem Antonim w dziewiątej już odsłonie serii o ekipie z lasu. Tym razem morski klimat i pogoda jakże znana nam z lipcowych wakacji nad Bałtykiem… Czy groźba burzy to początek zabawy, jeśli ma się tak pomysłowego sąsiada?

„NIGDY NIE DORASTAJ!” / TEKST: ROALD DAHL / ILUSTRACJE: QUENTIN BLAKE / PRZEKŁAD: MICHAŁ RUSINEK / WYDAWNICTWO TREFL

Kiedy masz pięć lat, do głowy ci nie przyjdzie, by zastanawiać się nad wykonalnością marzeń i planów. Możliwe jest wszystko, chyba, że to coś, czego twoja głowa po prostu jeszcze nie wymyśliła. Wyprawa w kosmos jest banalnie prosta – wystarczy pojazd kosmiczny zrobiony z plecaka, a marzenie, by stać się zapaśniczką, to właściwie tylko kwestia czasu. Do przenoszenia rzeczy w przestrzeni nie służą ręce, tylko siła koncentracji, a do pracy lata się helikopterem. I nikt nie pyta: jak to? A za ile? A że się nie da? Nie wygłupiaj się – irytują się dorośli. Zdecydowanie lepiej zostać dzieckiem i pielęgnować w sobie wiarę, że nie ma rzeczy niemożliwych! Książka i motto dla dużych i małych w świetnym przekładzie Michała Rusinka!

„MÓJ TATO TAŃCZY – DZIKIE WYGIBASY” / TEKST: MAREK WIERZBICKI / ILUSTRACJE: AGNIESZKA MALARCZYK / WYDAWNICTWO WIE ŻBIK

Czy można wytańczyć złość? Zamienić zdenerwowanie i histerię dwulatki na podłodze na wygibasy taneczne i pozytywną energię podskoków? Wie coś o tym Marek Wierzbicki, tata dwóch kilkulatek i pasjonat tańca, który stworzył książkę – historię małej Luli i taty Filipa, który świetnie odczytuje emocje dziewczynki i pomaga jej sobie z nimi poradzić. Każdy, kto choć raz dziko i całym ciałem tańczył, wie, o co chodzi – to działa lepiej niż sto poradników. Styl tańca jest zupełnie nieistotny, tak więc nie zasłaniajcie się wymówką, że ktoś tu nie jest tanecznym asem na parkiecie. Wygibasy rodzinne, byle energiczne i głośne – to jest to! Książka wspiera Fundację Kosmos dla Dziewczynek, kciuk w górę!

„ŁATWO BYĆ MIŁYM” / TEKST I ILUSTRACJE: FRANCESCA PIRRONE / TŁUMACZENIE: KATARZYNA RADZIWIŁŁ / WYDAWNICTWO MUCHOMOR

Po lekturze tej książki śmieje nam się buzia. Dosłownie. I kto by pomyślał, że zamiast stustronicowych poradników odpowiadających na nurtujące ludzkość pytanie „jak być miłym” wystarczy picture book z historią prosiaczka? Bądź miły – słyszymy i sami mówimy to dzieciom. Miły, czyli jaki? Rozłóżmy to na części pierwsze, zamieniając pojemne słowo na konkretne sytuacje, których bohaterem jest sympatyczny prosiak. Ratuj słabszych, pomagaj, chroń, dziękuj, bądź cierpliwy… Świetna kreska autorki i proste obrazki, które mieszczą w sobie wiele emocji – odnajdzie się w nich już najmłodszy czytelnik, choć warto do niej zajrzeć w każdym wieku. Dobro powraca – wiecie to, prawda?

„WYSPA DIABETYKÓW” / TEKST: CARLA MAIA DE ALMEIDA, CRISTINA CUNHA CARDOSO, PEDRO BORREGO / ILUSTRACJE: JOÃO FAZENDA / TŁUMACZENIE: JOANNA KUHN / WYDAWNICTWO KINDERKULKA

Jak wiele wiecie o cukrzycy? W klasie mojej córki jest dziewczynka, która na nią choruje, a przy tym prowadzi aktywny, wręcz bardzo sportowy tryb życia. Łamie powszechne wyobrażenia i stereotypy, jakie dzieci mają w głowie na temat cukrzyków. Choć książka jest na rynku od marca, wakacje to dobry czas, by do niej wrócić – choćby przed spotkaniem pierwszoklasistów z ich nowymi kolegami. Jeśli dobrze się rozejrzycie, znacie niejedną osobę z cukrzycą! Zamiast ulotek i encyklopedycznych traktatów – fajnie ilustrowana książka, która przystępnie tłumaczy i oswaja nas z tym, jak wygląda życie i potrzeby diabetyków. Franek gra w koszykówkę, prowadzi zdrowy tryb życia – czy na pierwszy rzut oka widać, że na coś choruje? Do czytania z dziećmi, nam też przyda się więcej edukacji w tym temacie.

„SEN O WENECJI” / TEKST I ILUSTRACJE: ŠTÊPÁN ZAVREL / TŁUMACZENIE: MONIKA MOTKOWICZ / WYDAWNICTWO TATARAK

Każdą ze stron tej książki można by oprawić jako akwarelę i powiesić na ścianie. Przenosimy się we śnie bohatera – a my podczas lektury – do magicznego miasta zbudowanego na wodzie – Wenecji. Za sprawą pewnego rysunku chłopca, przewodniczką po tym niezwykle malowniczym mieście staje się syrenka, a my nurkujemy wraz z nią, by podziwiać Wenecję, ale w wersji dotąd nieopisanej w żadnym przewodniku – oto zaproszenie na podwodny spacer. Place, kościoły, kręte uliczki pośród wodorostów i lazuru Adriatyku, głęboko schowane przed tłumem turystów – my oglądamy to miasto w naszym, spokojnym, morskim tempie!

„KRÓLOWA KOLORÓW” / TEKST I ILUSTRACJE: JUTTA BAUER / TŁUMACZENIE: ANNA KIEREJEWSKA / WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

Czy kolory mają emocje? Czy mogą się skłócić, stworzyć harmonijny duet lub w wyniku nieprzewidzianej fuzji zaskoczyć zupełnie nową barwą? Czerwony bywa ciekawski i lubi dodać wszędzie swoje trzy grosze, niebieski to oaza spokoju, który hipnotyzuje niczym horyzont morza, złość bywa żółta i potrafi nieźle namieszać w królestwie koloru – tak, że barwna kraina przeistacza się w szary krajobraz. Królowa Mazalda wie, jak to odkręcić i jak sprytnie bawić się kolorem, do takich eksperymentów i otwarcia się na plastyczną zabawę zachęcają ostanie strony książki – pole do popisów dla małych czytelników!

„KTO TO? CO TO?”, „KTO TO? GDZIE TO?” / TEKST I ILUSTRACJE: OLIVIER TALLEC / TŁUMACZENIE: MACIEJ BYLINIAK / WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

To dwie książki, które być może ułatwią wam wakacyjne podróże, które mają to do siebie, że w czasomierzach dzieci się baaardzo dłużą. Idealne do samolotu, pociągu czy auta – pięknie ilustrowane książki-gry, które zachęcają do ćwiczenia spostrzegawczości i tropienia zagadek niczym wytrawny detektyw z lupą w kieszeni płaszcza. Oto zgrana ekipa zwierzaków, przyjrzyjmy się jej dokładnie: kto się nie wyspał? Kto jest zakochany?  Kto wdepnął w farbę lub bezwstydnie zjadł cały dżem? Czasem zdradza ich tylko jeden malutki szczegół, wytężamy więc wzrok! Choć to książka już dla trzylatków, ja sama bawiłam się doskonale!

„BEZLICZENIA I WAŻENIA. ZDROW(SZ)Y STYL ŻYCIA NA WŁASNYCH ZASADACH” / TEKST: MONIKA CIESIELSKA / WYDAWNICTWO PANI SWOJEGO CZASU

Na koniec coś dla nas, jeśli wakacje to ten moment, kiedy mówimy sobie w duchu „czas na zmiany”. Jeśli jednak słowo „dieta” powoduje u was gęsią skórkę i skojarzenie z aplikacjami, liczeniem, rygorem i nakazami – spokojnie, weźcie oddech. Wydana przez ekipę Oli kurso-książka podchodzi do tematu zdroworozsądkowo. Autorce Monice Ciesielskiej, znanej jako Dr Lifestyle, udało się w przystępny i motywujący sposób, krok po kroku, wskazać, co możemy robić lepiej i jak korygować nasze jedzeniowe nawyki. W zgodzie z samą sobą i na własnych zasadach – takie podejście to my lubimy. Dużo przydatnej wiedzy i praktycznych wskazówek!

W lipcu siedzimy, leżymy, bujamy się w hamaku z książką. Ostatnie przeglądy książkowe to skarbnica lektur, niech przydadzą się wam na wakacje. My wracamy z recenzjami pod koniec sierpnia, mając czujne oko na nowości wydawnicze! Ale nie zapominamy o konkursie – napiszcie w komentarzach, dlaczego jedna z powyższych książek powinna trafić do wszych wakacyjnych plecaków! Na odpowiedzi czekamy do 12 lipca!.

WYNIKI: Iza, nasza paczka zasila szkolne półki, miłej lektury!

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

Dodaj komentarz