koronawirus niezwykłe życie rodzinny dom

Całą rodziną na balkonie

10 rozwiązań od znajomych mam

Całą rodziną na balkonie

Balkony stały się oknami do wolności. Chciałoby się wykorzystać je jako dodatkowy pokój, alternatywę dla placu zabaw, lub miejsce, gdzie można na chwilę zająć czymś znudzone siedzeniem w domu dzieci.

Oto nasze top 10 Instagramowych inspiracji i pomysłów, co robić na tych kilku metrach kwadratowych. Podglądajcie i działajcie.

 

1. Wiosenna oaza

Marzysz, by poczuć wreszcie wiosnę, a tu hasztag #zostańwdomu wszystko rujnuje… Jeśli jednak dysponujesz balkonem, nic straconego. Inspiracji dostarczy ci jedna z najfajniejszych babć Instagrama – Joanna z Manufaktury splotów, która opanowała do perfekcji stylizacje z roślin cebulowych. Zainspirujcie się, wykorzystajcie sezon do rodzinnej zabawy w balkonowy ogródek, tak jak Joanna! Zamówcie online nasiona (np. tu) i wysiejcie je do doniczek. Do tego trochę pachnących wiosennych kwiatów, które już kwitną, takich jak hiacynty czy migdałowiec w donicy, i miejsce relaksu gotowe.

Nasza wskazówka: posadź z dziećmi warzywa i rośliny cebulowe i bulwiaste kwitnące wczesnym latem, i obserwujcie, jak wzrastają. Zadbaj o konewkę, by maluchy mogły bawić się, podlewając rośliny.

2. Kreatywny pokój zabaw

Mamy z Instagrama, takie jak Aga Król czy przedszkolanka Ewelina Śliwa, wymyślają mnóstwo kreatywnych sposobów na wykorzystanie balkonu. Ci, którzy mają loggię, mogą na przykład urządzić dzieciom malowanie na szybie. Balkon doskonale sprawdza się także do sensorycznych zabaw brudzących i generujących bałagan, takich jak miska z cieczą nienewtonowską lub kolorowy „śnieg” z mąki. Jeśli jednak nie lubisz brudzenia rąk i podłogi, zrób dziecku kącik do czytania jak Paulina, a niemowlakowi wykonaj domowy mobil z szyfonowych chustek.

Nasza rada: warto zakupić specjalną miskę Montessori do zabaw sensorycznych, lub tradycyjną dużą kuwetę, w której małe dzieci mogą się dowoli brudzić. 

3. #Spacernabalkon Elizy Mórawskiej-Kmity

Blog White Plate ratuje nas w kwarantannie przepisami, ale nie sposób nie wspomnieć o jego autorce, Elizie, w zestawieniu o balkonach. Wszak Liska to nie tylko florystka samouk, działkowiczka i wielbicielka przyrody, ale też użytkowniczka niedużego balkonu w kamienicy. Jej rodzina traktuje go jako przedłużenie mieszkania i substytut ogrodu. Ich patent? Wiklinowa przesłona, lampki ogrodowe i rośliny w donicach. Latem mąż Elizy, parapetowy ogrodnik i hodowca tzw. „pieniążków” traktuje balkon jak rozsadnik tych egzotycznych roślin, a dzieci chłodzą się tam w prowizorycznym baseniku.

Nasza wskazówka: Zamów przez internet matę trzcinową lub wiklinową i lampki ogrodowe w stylu retro, by uzyskać na balkonie taki efekt, jak ma rodzina Kmitów.

4. Makramowy raj z blokowiska

„Życie na blokowisku” to konto utalentowanej Magdy, ekspertki od makramy. Magda pokusiła się o ciekawą aranżację małego balkonu w bloku. Dużo tu naturalnych, ciepłych materiałów. Nie ma typowo balkonowych roślin, tylko zioła i kwiatki z domowego parapetu, takie jak Zantadeschia czy Dracena. Idealna aranżacja na kącik do czytania i kąpieli słonecznych. Przy okazji – tworząc makramy, możemy odnaleźć sposób na reaktywny relaks w duchu rzemiosła.

Nasza rada: postaw na monochromatyczną paletę barw i meble z rattanu lub wikliny. Sznurkowe makramy, osłonki na słoiki-świeczniki dopełnią stylizacji.

5. Chill na świeżym powietrzu

Bardzo często balkon jest nagrzaną, nasłonecznioną i przez to najcieplejszą miejscówką w domu. Temperatura na nim bywa o wiele wyższa, niż bliżej ulicy. Wiedząc o tym, Karolina Sojka urządziła swoim synkom ciepłe miejsce relaksu na nasłonecznionym wysokim balkonie. Drewniana wykładzina, jasna pleciona huśtawka i kilka zabawek wystarczają, by mali bracia, Jaś i Piotrek, mogli korzystać ze słońca.

Nasza rada: jeśli masz bardzo małe dzieci, które lubią wkładać palce w doniczki, zrezygnuj z roślin. Zyskasz dodatkowe miejsce do zabawy, oraz przestrzeń na dużą huśtawkę lub hamak.

6. Balkonowa piaskownica

W czasie kwarantanny niejedna mama postanowiła uruchomić kreatywność, by wynagrodzić dzieciom brak wizyt w osiedlowej piaskownicy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wykonać kącik do budowania zamków z piasku, zerknij na konta Coffee Momster (fot. nr 1) czy Karmione kulturą (fot. nr 2 i 3)

Nasza rada: nie musisz od razu inwestować w wielką piaskownicę z supermarketu, ani wsypywać dziesiątek kilogramów piasku. Zacznijcie od kuwety lub dziecięcej wanienki z piaskiem kinetycznym.

7. Przytulny kąt małym nakładem

Aranżacja balkonu nie musi oznaczać wielkiej inwestycji. Małgosia, autorka konta Dom w kadrze, najczęściej po prostu wykłada na podłogę dużą liczbę miękkich poduch i cieszy się słońcem. A gdy chce się schować przed wzrokiem ulicy, dokłada słomiankę.

Nasza rada: jeśli podłoga na twoim balkonie jest za zimna, by posadzić na niej dziecko, najpierw wyłóż ją piankową matą edukacyjną.

8. Miejsce do zabawy w kuchnię

Dzieciom bardzo brakuje placów zabaw i zróżnicowanych doświadczeń, jakie zazwyczaj mają w placówkach. Spróbuj przynajmniej część zabaw przenieść na balkon. Stwórzcie zabawkową kuchnię (nie trzeba jej kupować, można zrobić z tego, co mamy w domu, dorzucając skrzynki po owocach i kartonowe pudełka). Inspiracje znajdziecie na profilach: Justyny, Joanny i tu.

Nasza rada: jeśli nie masz siły tworzyć dziecku na balkonie błotnej kuchni, zorganizujcie balkonowy piknik. Wyłóżcie koc, owoce do koszyczka i herbatniki na talerz. Zaproście lalki i misie do wspólnej herbatki na kocu.

9. Home Office bez dzieci

Jeśli należysz do tych szczęściarzy, którym przytrafiła się zdalna praca z małymi dziećmi w domu, na pewno masz już wypróbowane zamykanie się w pokoju (albo jak zdesperowani niektórzy – w łazience). Zamień swój  pokojowy home office na balkon! Zyskasz sporo: izolację akustyczną od reszty rodziny (z którą jednak zachowasz kontakt wzrokowy przez szybę), świeże powietrze, samotność. Oczywiście proponujemy takie rozwiązanie osobom, które mają pod dachem drugiego dorosłego do opieki nad dziećmi 🙂 Jako inspirację przedstawiamy jeden z najpiękniejszych balkonów fotografki mody Agnieszki Kuleszy.

Nasza rada: by balkon zyskał bardziej domowy charakter, połóż na podłodze dywanik, a na podłodze postaw palmę w doniczce (w razie powrotu przymrozków wstawiaj ją oczywiście do środka).

10. Odrobina luksusu

Wielbiciele miejskiego szyku w stylu skandynawskim z pewnością docenią starannie wystylizowany balkon Agi Tymińskiej. Ta specjalistka od wnętrz pokazuje, jak stworzyć na balkonie surowy, choć piękny i bardzo komfortowy zakątek. Podpowiada, co kupić i które gadżety wybrać, by uzyskać efekt jak z wnętrzarskiego magazynu dla koneserów. Jeśli lubisz marki takie jak Madame Stolz i skandynawskie klasyki designu, pomysły Agi na pewno ci się spodobają.

Nasza rada: wielokrotnie polecałyśmy futony do spania dla dorosłych, i dla dzieci. Dlaczegóż by teraz nie wykorzystać ich również na balkonie?

*

Koniecznie opowiedzcie nam o waszych balkonowych rozwiązaniach i pokażcie konta, które was inspirują.

Dodaj komentarz