recenzja

Tola na biwaku

Nowość od Wydawnictwa Zielona Sowa

Tola na biwaku
Lidka Dzwolak

Hej, rodzice! Jakie są wasze najpiękniejsze wspomnienia z wakacji w dzieciństwie? Pierwsze ognisko, rozgwieżdżone niebo, którego nie sposób zobaczyć w mieście, deszcz uderzający o ściany namiotu… To tylko część okoliczności, którymi zachwyca się Tola, dobrze znana przedszkolakom z opowiadań Anny Włodarkiewicz. Właśnie na rynku pojawił się kolejny tom jej przygód!

„Tola na biwaku” wzruszy i rozbawi nie tylko tych, którzy z rozrzewnieniem cofają się pamięcią do pierwszej nocy na polu namiotowym. Historie z udziałem Toli w przystępnej formie wtajemniczą w temat dzieci, które mają ten debiut jeszcze przed sobą. Książka spodoba się także wytrawnym bywalcom kempingów. Pięć rodzinnych opowiadań to dobry punkt wyjścia do rozmowy zarówno o przyrodzie, technicznych kwestiach związanych z biwakowaniem, jak i uniwersalnych emocjach. To pozycja obowiązkowa dla fanow (tych małych i nieco większych też) Toli i jej przygód! Ale nawet jeżeli nie mieliście jeszcze okazji poznać tej bohaterki, z pewnością docenicie historie o (nie)codziennych sprawach, opowiadane przyjaznym językiem, w naturalny sposób.

Tegoroczne wakacje dla wielu z nas są inne niż zwykle. Zamiast tęsknić za egzotycznymi kierunkami i pobytem w hotelach, masowo ruszyliśmy odkrywać lokalne agroturystyki, kampery i pola namiotowe – i super! Jak pokazuje nowość wydawnicza Zielonej Sowy, takie wakacje, pozornie spokojne i monotonne, potrafią zaskoczyć na każdym kroku! Już samo pakowanie na biwak zdumiewa, i to nie tylko naszą bohaterkę. Dlaczego na wyjazd na weekend bagażnik jest wypełniony jak na miesięczną eskapadę? Czemu na plaży leżą kawałki szkła? Dlaczego szaszłyki na grillu tak długo nie są gotowe? Nawet dorośli nie zawsze znają odpowiedzi na takie pytania. Wspólne omawianie tych wątków z Tolą wprowadzi dzieci w mniej i bardziej oczywiste sytuacje związane z wyjazdem na łono natury.

Biwakowanie to nie tylko rozpalanie ogniska i rozstawianie namiotu. To także zmiana rytmu dnia i zupełnie nowe sytuacje społeczne. Opowiadania o Toli poruszają m.in. temat konfliktów rówieśniczych. Pokazują, że wspólnymi siłami można uniknąć kłótni i wymyślić zupełnie nową zabawę. A również, że czasem dobre rozwiązanie przychodzi samo, niespodziewanie – jak letni deszcz. W książce Anny Włodarkiewicz dzieci są różne, mają różne preferencje i przeżywają rozmaite emocje. Tola odczuwa ich pełną paletę – od złości, rozczarowania, po znudzenie i zniecierpliwienie. Jednak najchętniej zaprasza czytelników do wspólnej radości z kolejnych „po raz pierwszy”. Przyjazne grafiki w żywych kolorach autorstwa Oli Krzanowskiej zaciekawią młodszych i starszych, umilając symboliczny pobyt na kempingu z Tolą i jej rodziną.

Ciepłe, rodzinne opowiadania wprowadzą czytelników w klimat leśnego biwaku i pokażą, że czasem warto odłożyć książkę i popatrzeć razem w niebo.

„Tola na biwaku”, Anna Włodarkiewicz, ilustracje: Ola Krzanowska, Wydawnictwo Zielona Sowa.

Nie znacie jeszcze Toli? Sprawdźcie nasze recenzje poprzednich części:

„Tola w przedszkolu”

„Jesień Toli”

„Wiosna Toli”, „Lato Toli”

*

Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy Beescamp.

Coś dla Ciebie

Tola w przedszkolu

Tola w przedszkolu

Dodaj komentarz