recenzja

Małe wielkie cuda

Przyrodnicze nowości Wydawnictwa Wilga

Małe wielkie cuda
Lidka Dzwolak

Nieposkromiona, pierwotna i fascynująca, a przez swoją powtarzalność – oswojona. Przyroda, bo o niej mowa, jak nic potrafi zawładnąć nie tylko zmysłami maleńkich obserwatorów świata, ale też ich głowami. A przecież wiadomo, że ciekawość to pierwszy stopień do… wiedzy!

Naturę trzeba badać, eksplorować i smakować – autentycznie i namacalnie, ale młodym przyrodnikom przyda się też pięknie podane kompendium, które z całą delikatnością wyjaśni, czemu tak, a nie inaczej dzieje się w dzikim świecie. Te trzy książki: „Księżyc”, „Pszczoła” i „Drzewo” – nowości wydawnicze Wilgi – w dość niekonwencjonalny sposób traktują o niebie, zagadkach w gąszczu traw, cyklach i przemijaniu, immanentnie wpisanych w działanie kuli ziemskiej. Szereg przyrodniczych niuansów ograno tu poetycką formą i wspaniałymi ilustracjami, a w rezultacie wyobraźnia maluchów pracuje jak szalona. W ramach cyklu Czytanie uskrzydla, meldujemy, co nowego wykluło się w literackim gnieździe wydawnictwa Wilga. No i sami widzicie, że nie da się tu uniknąć biologicznych kontekstów!

*

Mamo, co robią te śmieszne żółte owady? A czemu księżyc jest tak daleko? Pytania stare jak świat, powtarzane przez pokolenia, co wcale nie znaczy, że są łatwe. Ale kto pyta, nie błądzi, a nawet jeśli, to błądzenie i szperanie jest synonimem przygody. W „Pszczole” dzieciaki tropią nieustraszoną latającą bohaterkę, która przemierza kwiatową trasę, żeby zebrać nektar na miód. Wycięty na kształt plastra miodu otwór w każdej stronie książki jest niczym maleńkie okno na świat. W końcu ten pracowity owad to sprawca małych cudów, cytując Patricię Hegarty: Bo każda roślina i kwiat, jaki widzicie, maleńkiej pszczole zawdzięcza życie. A jeśli już o kwiatach mowa, to te zakwitają i przekwitają, by zakwitnąć od nowa na kartach „Drzewa”, uzmysławiając w ten sposób, jak powtarzalny jest rytm przyrody. Jedno drzewo i jego mieszkanka, czujna sowa, obrazują maluchom zmiany pór roku – prawda, że cudowna jest ta stała zmienna? No i nareszcie on – dostojny, rosnący i kurczący się niezmiennie. Jego wysokość „Księżyc”. Ten magiczny satelita raz mieni się pełną kulą, a kiedy indziej widnieje jako rogal – niezależnie od kształtu i aktualnej fazy wpływa na życie zwierząt. Na stronach tej książki, w cudownie odmalowanym mroku i blasku, mienią się targane przypływami i odpływami meduzy, lśnią grzbiety tulących się do siebie pingwinów i wyłaniają się pancerze tropikalnych żółwi. Sam Sir David Attenborough pochyliłby się nad tymi zwyczajnymi cudami.

*

Subtelnie edukacyjny walor tych trzech picturebooków to jedno, ale tuż obok niego mości się prawdziwa sztuka. Niemiecka ilustratorka Britta Teckentrup wie, co robi, bo o naturze traktowała nie raz, a trzeba przyznać, że ma do tego i oko, i rękę. Na jej rysowniczym koncie jest już ponad 100 książek dla dzieci, a wiele z nich nawiązuje do fauny i flory. Britta ma niesamowity styl – wielowarstwowy, prześwitujący, nasycony kolorami; coś się nakłada, co innego przenika, bo w końcu w przyrodzie nic nie jest oczywiste. Czujna z niej obserwatorka, ale pewnie pomaga fakt, że ma syna (Vincenta) i kota (Oskara), a temu drugiemu dedykuje jedną z książek. Życzę nam, dorosłym, żebyśmy, przemierzając z młodymi strony „Księżyca”, „Pszczoły” i „Drzewa”, tę samą czujność i czułość mieli w sobie. Wydanie tych trzech nowości doskonale zbiegło się z tym, co mamy za oknem. Wiosna wybuchła feerią barw i aromatów, jakże przyjemnie buszuje się teraz po lasach, łąkach i brzegach wodnych zbiorników! Zachęcam więc do podwójnej lekcji w plenerze: odrobina teorii na kocu, przy lemoniadzie, a później rodzinna eksploracja z lupami, lornetkami i domowymi teleskopami. Grajcie razem w mądre zielone.

 

*

W domowej biblioteczce nie może zabraknąć tej edukacyjno-artystycznej trójki: „Księżyc”, „Pszczoła” i „Drzewo”, napisanej przez Patricię Hegarty, przetłumaczonej przez Agatę Byrę, zilustrowanej przez Brittę Teckentrup i wydanej przez Wydawnictwo Wilga.