recenzja

Cały świat jest cudem

Naukowa nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia

Cały świat jest cudem
Lidka Dzwolak

Ach, gdyby tak Iris Gottlieb tworzyła program nauczania przyrody w naszych szkołach, albo lepiej – sama ją wykładała. Ta cudowna popularyzatorka nauki stworzyła ilustrowane, popularnonaukowe kompendium wiedzy, które w równej mierze edukuje i bawi. Przyrodo, nie przestawaj nas fascynować!

Tytuł nowości wydanej przez Naszą Księgarnię „Cały świat jest cudem” doskonale oddaje klimat treści, bo jej autorka zachwyca się niuansami natury tak, jak czyni to mały dociekliwy badacz, o umyśle niezmąconym encyklopediami. I o ile ze słownikowego punktu widzenia „cud” jest niewytłumaczalny, Iris objaśnia te drobne i gigantyczne naukowe ciekawostki w sposób rzetelny, acz intrygujący. Tu szkiełko i oko idzie ramię w ramię z emocjami – zaraz wam to udowodnię.

 

Z najlepszymi nauczycielami jest tak, że pochłaniasz artykułowaną przez nich wiedzę wtedy, kiedy sami fascynują się tematem. Mówią wprost, z błyskiem w oku, a kiedy pewne kwestie wydają się uczniom zawiłe, potrafią rozrysować proces albo przedstawić go empirycznie. I Pani Gottlieb tak właśnie czyni: działanie ciśnienia atmosferycznego i próżnię wyjaśnia za pomocą słomki do napojów, a zakwaszenie oceanów próbuje przybliżyć za pomocą stosu cytryn na dnie morza. Zgrabnie przeplata biologię z chemią, geografią i astrologią – jeśli chodzi o mnogość ciekawostek, podział dziedzin nie ma znaczenia. A skąd jej się to wzięło, skoro nie ma naukowego tytułu? Od dzieciństwa badałam świat przyrody. Onieśmielona w towarzystwie ludzi, przyjaźniłam się z najrozmaitszymi stworzeniami: z krabami (zwanymi kretami morskimi) na plaży, z prawie dwumetrową rośliną znaną jako Bill Chwast, z robaczkami na podwórku, z martwą rybą zwaną Śpiochem (była już nieżywa, kiedy się poznałyśmy), z falangą identycznych myszoskoczków – objaśnia i wszystko staje się jasne. No, może dodam jeszcze ciekawostkę – Iris jest kolekcjonerką, natury, oczywiście – ma w swoich zbiorach na przykład 3614 zębów rekina. Empiryzm to podstawa, mili Państwo!

 

„Cały świat jest cudem” sprawdzi się wam w domowej biblioteczce na długo i w zasadzie – dla każdego. Opowieści o wirusach możecie snuć maluchom podczas odbywania zimowej grypy, ciekawostki o naturze gołębi (wiedzieliście, że te ptaki są weganami i prowadzą podwójne życie?) podrzucać na spacerze, a o Galaktyce Andromedy porozmawiać ze starszakami w te ciągnące się, niczym meandrujące rzeki, zimowe wieczory. Czytajcie, cytujcie – Iris naprawdę ma świetny język, i tu też duże brawa dla tłumaczki – i oglądajcie. Rysunki, które też stworzyła autorka (możecie je podejrzeć tutaj), mają formułę komiksową, co tylko ułatwia przyswajanie wiedzy. Panie Darwinie, byłby Pan dumny!

*

„Cały świat jest cudem. Ilustrowany przewodnik po tajemnicach przyrody”, Iris Gottlieb, przekład: Hanna Pasierska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia