ciąża połóg

Online’owe źródła wiedzy i wsparcia na początek macierzyństwa

Nie jesteś sama

Online’owe źródła wiedzy i wsparcia na początek macierzyństwa
Rachel Papo

Czego potrzebują przyszłe i młode mamy? Lista może pewnie ciągnąć się w nieskończoność, jednak po głębszym przemyśleniu skracamy ją do kilku podstawowych punktów. Wsparcie, wiedza, brak poczucia samotności. Czy i jak można odhaczyć te punkty w dobie społecznego dystansu, gdy nasze życie dzieje się online?

Funkcjonujemy w dużej mierze w rytmie kolejnych fal zachorowań, od lockdownu do lockdownu, na sinusoidach nadziei i strachu. W międzyczasie toczy się życie, co więcej – rodzą się kolejne życia. Zaskoczenie po zobaczeniu dwóch kresek na teście i radość po narodzinach mogą przyćmić w naszej świadomości aktualne statystyki zachorowań, jednak pandemiczna codzienność to rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Żyć, przygotowywać się do porodu, rodzić, odnajdywać się w roli mamy.

Czy bywa trudno? Z pewnością. Rozumiemy waszą wściekłość, gdy ze względu na sytuację w szpitalach nie udaje się zrealizować planu wymarzonego porodu. Czujemy wasz smutek, gdy partner znika na cały dzień w biurze (choćby tym w drugim pokoju), a mama zostaje sama z noworodkiem i nie wie, czy da radę zmienić prawidłowo pieluchę. Mamy żal do sytuacji, do całego świata, że kobiety w tym wyjątkowym czasie w życiu są… samotne. A to właśnie teraz powinny być szczególnie zaopiekowane, wspierane doświadczeniem innych kobiet i merytoryczną wiedzą. Ale, wbrew wszystkiemu, staramy się szukać pozytywów. Czas izolacji przypadł na ten moment w historii świata, gdy możemy być w stałym kontakcie, a duża część życia społecznego dzieje się online. Online możemy porozmawiać z przyjaciółką na zoomie, ale też uczęszczać do szkoły rodzenia, odbyć wizytę u specjalistki, budować krąg wsparcia. Opcji jest mnóstwo i są dostępne bez względu na miejsce zamieszkania! Przygotowałyśmy krótki przegląd miejsc w sieci, do których warto zajrzeć w czasie ciąży, w ramach przygotowania do porodu, jak i po nim. To ogólnie kierunki i konkretne adresy, które szczerze polecamy waszej uwadze.

Artykuł ilustrują zdjęcia z projektu „It’s Been Pouring: The Dark Secret Of The First Year Of Motherhood” amerykańskiej fotografki Rachel Papo, w punkt oddające poczucie osamotnienia i zagubienia, z którym zmagają się młode mamy. Rachel po urodzeniu drugiego dziecka, gdy zmagała się ponownie z depresją poporodową, uwieczniała migawki swojej codzienności. Jednak w spójny projekt zebrała je po dwóch latach od porodu, gdy umiała spojrzeć na swoje trudne emocje z dystansu.

BEZPŁATNE WSPARCIE W RAMACH POZ

Szkoły rodzenia online stały się dostępnym standardem. W ramach zajęć przedstawiane są tematy związane z aktywnością fizyczną w ciąży, fizjologią porodu, jak i pielęgnacją noworodka. Obecnie nie ma możliwości pracy w grupie z lalkami, gdzie można „na sucho” trenować mycie i przebieranie, ale zawsze warto podejrzeć technikę profesjonalistki po drugiej stronie ekranu. Jeżeli jesteś zameldowana w danym mieście lub odprowadzasz podatki, szkoła rodzenia jest bezpłatna. Istnieje możliwość dopisania się do zajęć w wybranej placówce, jeżeli nie spełnia się poniższych wymogów, za opłatą. Warto zaprzyjaźnić się ze stroną wybranego szpitala. W aktualnościach, nawet przy najmniej user-friendly układzie strony, można znaleźć cenne informacje o aktualnej sytuacji placówki i dodatkowych formach opieki. Przykładowo – ćwiczenia dla kobiet w ciąży czy program opieki fizjoterapeutycznej dla kobiet w połogu i noworodków. Na stronach szpitali pojawiają się również informacje o aktualnych terminach dodatkowych kursów dla rodziców z zakresu pierwszej pomocy. Terminy warsztatów Bezpieczny Maluch znajdziecie także bezpośrednio na ich stronie.

W ramach państwowej opieki zdrowotnej w ciągu 48 godzin od zgłoszenia w przychodni urodzenia dziecka odbywa się wizyta patronażowa położnej. Ten tryb obowiązuje również w czasie pandemii. Druga i każda kolejna wizyta (do 6 włącznie) odbywa się, w razie potrzeby, po wywiadzie telefonicznym. W czasie pandemii rzeczywiście część kolejnych wizyt ogranicza się do kontaktu telefonicznego lub na zoomie, jednak pierwsze spotkanie musi odbyć się bezwzględnie w miejscu zamieszkania rodziny. Co jest szczególnie istotne teraz, przyszła mama jest pod opieką położnej POZ już od 21. tygodnia ciąży. I te spotkania, nawet w formie rozmowy telefonicznej raz na tydzień czy dwa, mogą być dużym wsparciem przy ciążowych dolegliwościach i w ramach przygotowania do porodu.

WIEDZA O PRAWACH RODZĄCEJ

Od lat pewnym adresem jest strona Fundacji Rodzić po Ludzku, która od 1996 roku działa na rzecz godnego porodu. Czytając o początkach Fundacji i ówczesnej sytuacji na porodówkach (rozdzielanie matek z noworodkami, zakaz odwiedzin), zauważamy niepokojąco dużo analogii do tego, co dzieje się w ramach reżimu sanitarnego obecnie. Jednak właśnie dzięki działaniom Fundacji polskie Ministerstwo Zdrowia publikowało oficjalne stanowiska, np. w kwestii zakładania maseczki na czas porodu i w innych tematach, co miało wpływ na decyzje dyrektorów szpitali. W ramach Fundacji działa strona gdzierodzic.info – gromadzone są na niej dane na temat infrastruktury i statystyk szpitali, a także baza wiedzy. Na grupie na Facebooku Gdzie Rodzić po Ludzku znajdziecie aktualne informacje na temat sytuacji w szpitalach z całej Polski. To miejsce, gdzie można z pierwszej ręki poznać opinie na temat opieki okołoporodowej i udogodnień (pojedyncze sale, dieta wegetariańska i inne) w poszczególnych placówkach.

PRZYGOTOWANIE DO PORODU – ZAJĘCIA DODATKOWE

W ramach przygotowań do porodu, poza przyszpitalną szkołą rodzenia, polecamy także rozszerzone kursy nakierowane na poszczególne obszary, którym warto poświęcić w tym czasie szczególną uwagę. Po pierwsze – ciało. Sprawdźcie, czy ulubione studio jogi albo sąsiedzki klub fitness nie prowadzą aktualnie zajęć online dla ciężarnych – ta oferta mocno rozwinęła się w ostatnim roku. Możesz również ćwiczyć, tak jak większość z nas obecnie, w towarzystwie YouTube’a. Polecamy szczególnie playlistę Gosi Mostowskiej, z bardzo przyjemnymi praktykami bezpiecznymi dla ciężarnych. Propozycje treningów z dawką wiedzy teoretycznej o aktywności fizycznej w ciąży znajdziecie w videobooku Gosi Włodarczyk – Pani Fizjotrener. Przedstawione techniki odciążające kręgosłup i dno miednicy mogą pomóc przy wielu dolegliwościach bólowych typowych w ciąży. Praca z ciałem w połączeniu z webinarami z ekspertkami to program kursu Świadomy ruch do porodu położnej Izabeli Dembińskiej. Poza pozycjami do porodu, podczas zajęć poznacie także tajniki pracy z oddechem i sposoby na ochronę krocza i dna miednicy.

Na pracę z emocjami i psychiczne przygotowanie do porodu nastawiona jest Psychologiczna Szkoła Rodzenia Aleksandry Fabjańskiej. Kurs online oswaja temat ciąży i porodu oraz przygotowuje przyszłych rodziców na zmiany, które czekają ich po pojawieniu się noworodka. Rozmowy o emocjach związanych z porodem to codzienność grupy na Facebooku Błękitny Poród, która bazuje na wzajemnym wsparciu kobiet na drodze do świadomego i dającego siłę porodu. Spotkanie i rozmowę z innymi kobietami na podobnym etapie, przy wsparciu ekspertki, oferują grupy dla ciężarnych przeniesione aktualnie do sieci, jak Pestka organizowana przez Fundację Sto Pociech.

WSPARCIE DLA MŁODYCH MAM

A po porodzie? Fundacja Sto Pociech prowadzi również grupy online dla mam małych dzieci. Na jej licencji w całej Polsce prowadzone są grupy Urodziłam Życie – m.in. ta organizowana przez Klubokawiarnię Ptaszyna. Regularne spotkania online budują kobiecy krąg wsparcia, tak ważny przy wielkiej rewolucji w życiu młodej mamy.

Pakiet wiedzy na temat tak zwanego czwartego trymestru, czyli pierwszych trzech miesięcy życia, znajdziecie we Wspieralniku rodzicielskim Alicji Kost, znanej w sieci jako Mataja, i Danuty Kozłowskiej-Rup. Publikacja oparta jest na danych z publikacji naukowych, z dodatkiem doświadczenia zawodowego autorek. Ten przewodnik będzie szczególnie pomocny dla początkujących rodziców, ale też tych z doświadczeniem, którzy potrzebują odświeżyć sobie pewne informacje (a wbrew pozorom pielęgnacja „tylko” jedzącego i śpiącego niemowlaka może być skomplikowana). Emocjonalne wsparcie innej mamy w ramach asyst dziennych i nocnych oferuje 4trymestr.pl. Asysty to spotkania z doświadczonymi mamami, które, także w formie online, są źródłem wiedzy, techniczną pomocą i psychicznym wsparciem.

Ogromna zmiana, jaką powoduje w życiu pojawienie się dziecka, niejednokrotnie prowadzi do kryzysu psychicznego kobiety. W czasie izolacji, gdy trudniej o natychmiastowe wsparcie ze strony bliskich, szczególnie uważnie powinnyśmy przyglądać się swoim emocjom i nastrojom. I, przede wszystkim, nie bać się prosić o pomoc – to bardzo ważne! Na Facebooku prężnie działa O matko, depresja – grupa wsparcia, gdzie mamy otwarcie dzielą się swoimi doświadczeniami i polecają sprawdzonych specjalistów. Z myślą o pomocy młodym mamom powstał projekt Przystanek MAMA, mający na celu zwiększenie świadomości na temat depresji poporodowej oraz jej wczesnego wykrywania u kobiet. Na ich stronie, poza pakietem pomocnych linków, znajdziecie test służący wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej. To dla wielu pierwszy, ten najtrudniejszy krok na drodze do równowagi i cieszenia się macierzyństwem w pełni.

ŁADNE BEBE JEST DLA WAS

Wszystko, co robimy, robimy z myślą o was. Na naszej stronie znajdziecie materiały, które wspomogą was merytorycznie, ale też doradzą zakupowo. Odsyłamy tu do kilku publikacji, w nadziei, że znajdziecie potrzebne wsparcie. Tutaj czeka na was słownik świadomego rodzica – to zebrane w jeden materiał archiwalne materiały pogrupowane w hasła. Tu jest rozmowa z Martą Niedźwiedzką, psychiatrą i psychoterapeutką, o tym, czego boją się kobiety w ciąży – pewne doświadczenia naprawdę są wspólne. Zebrałyśmy też opowieści mam o pierwszych dniach z dziećmi. Pamiętaj o sobie w okresie połogu, to czas, w którym warto być dla siebie czułą – o tym jest rozmowa z Anną Wilk z 4trymestr, inicjatywy oferującej wsparcie okołoporodowe. Tu jest lista sposobów, jak wesprzeć mamę małych dzieci, możesz ją podesłać komuś, kto chce być twoją podporą. Polecamy wam też cały cykl rozmów o macierzyństwie, to opowieści mam na różnych etapach, można z nich czerpać i poczuć się jak z przyjaciółkami. I cykl, w którym piszecie do nas same, wy – nasze czytelniczki, to listy pełne emocji i wymiany doświadczeń.

Jesteśmy gotowe poruszać tematy, które was interesują – wpiszcie w komentarzach, o czym chciałybyście tu przeczytać.

*

Zdajemy sobie sprawę, że ta lista nie jest skończona. Ale mamy poczucie, że to dobrze – przyjaznych i bezpiecznych miejsc w sieci jest coraz więcej, każda mama może znaleźć takie, które najlepiej z nią rezonuje. Wyposażona w wiedzę, wsparcie i towarzystwo, choćby wirtualne, będzie miała w sobie więcej siły na trudną drogę, jaką jest macierzyństwo. Zapewniamy, to piękna podróż, nawet w tych dziwnych czasach!

 

Dodaj komentarz