koronawirus

Co nas wspiera w czasie kwarantanny?

Akcje i rozwiązania, które pomagają przetrwać pandemię

Co nas wspiera w czasie kwarantanny?

Liczymy dni domowego życia w nowej postaci: z home office, przymusowymi urlopami, dziećmi na pokładzie i obowiązkową edukacją zastępczą na czas zamkniętych placówek. Chciałoby się odliczać do końca kwarantanny, ale nikt owego deadline’u nie zna, więc pozostaje nam bycie „tu i teraz” oraz korzystanie z oddolnego społecznego wsparcia, które przybiera różne postaci.

Zamknięcie całej rodziny w czterech ścianach dla jednych może być kojące, bo nadrabiamy wspólny czas, którego w „życiu przed pandemią” jakoś zawsze brakowało, o czym pięknie pisze Aga Mocarska na naszym blogu. Dla innych gromadząca się w kątach frustracja przeradza się w konflikty, a nawet przemoc domową, której nie wolno zostawiać samopas. Niektórzy potrzebują pomocy psychologa, inni – korepetycji dla dziecka, a jeszcze inni – bodźca, choćby w postaci gifa, do rozśmieszenia w tej tragikomedii. Wzrusza obserwacja tego, jak w dobie koronawirusa pomagamy sobie wzajemnie – poprzez minikampanie i proste ludzkie gesty. Tutaj pisałyśmy o inspiracjach kulturalnych, czyli przydatnych linkach dla całej rodziny. Dziś nasz prasówka z kwarantanny będzie zbiorem akcji wspierających – jeśli choć kilka z was znajdzie tu pokrzepienie lub realną pomoc, było warto.

*

Wsparcie psychologa

Kwarantanna trwa już jakiś czas. Zwiększony poziom stresu i lęku wywołany przez pandemię wpływa na nasze zachowanie i relacje z najbliższymi – czasem działanie na własną rękę nie wystarczy. Może to dotyczy właśnie ciebie? A może codziennie słyszysz awantury u sąsiadów zza ściany? W sieci pojawiło się sporo namiarów na pomoc psychologiczną. Bezpłatne wsparcie można uzyskać m.in. od studentów i doktorantów UMCS – konsultacje telefoniczne są dostępne w języku polskim, angielskim i ukraińskim. A tutaj znajdziecie cała listę psychologów, którzy mogą udzielić wam bezpłatnego wsparcia.

Wirus jest też niebezpieczny niebezpośrednio – podczas kwarantanny przemoc domowa wzrosła o 40%. Na Facebooku pojawiła się inicjatywa 17-letniej Krysi Paszko ukryta pod płaszczykiem fikcyjnego sklepu z kosmetykami: Rumianki i bratki. Udostępniając ich profil, możemy pomóc ofiarom – mail na adres rumiankiibratki@gmail.com z zapytaniem o kosmetyki do ciała, to sygnał, żeby na bieżąco sprawdzać, co dzieje się u osób z przemocowym partnerem, a „złożenie zamówienia” i podanie adresu to informacja, że powinniśmy zadzwonić na policję.

Niektórzy z nas potrzebują szczególnej pomocy. W czasie pandemii kobiety rodzą dzieci w innych warunkach, niż planowały – choćby bez obecności partnera. Na Ładne Bebe przeczytacie wspierającą rozmowę z psycholog Anną Zarzycką o wsparciu dla mam, którym przyszło rodzić w czasie koronawirusa.

 

*

Pomoc lokalna

Czasem pomagając innym, pomagamy sobie z niemocą. Grupę Widzialna Ręka na Facebooku założył Filip Żulewski, który szukał pomocy przy zakupach dla koleżanki poddanej kwarantannie po powrocie z zagranicy. Akcja się rozrasta – dziś wiele miast w Polsce ma swój profil na FB, w ramach którego ludzie dzielą się przedmiotami, pomagają sąsiadom, dowożą jedzenie do domu starszych osób. Poznańska grupa ma już prawie 11 tysięcy członków, wrocławska – 33 tysiące, a warszawska podzieliła się na dzielnice. Dzięki Widzialnej Ręce można z pomocy skorzystać albo ją ofiarować, np. pomóc przy przygotowywaniu posiłków dla medyków na dyżurach albo podzielić się szytymi w domu maseczkami. Przez Widzialną Rękę można też zadzwonić do samotnych starszych osób i po prostu z nimi porozmawiać.
Liczą się wszystkie przyziemne gesty – na swoim profilu na Instagramie pisarka Sylwia Chutnik opublikowała zdjęcie siatek z zakupami, które Niemcy wieszają na płocie, żeby potrzebująca osoba mogła je sobie wziąć. Do wdrożenia wszędzie.

*

Wspieramy medyków

Pracownikom służby zdrowia w tym trudnym czasie może pomóc ciepły posiłek, wsparcie korepetytora ich dzieciaków, albo pokrzepiająca ilustracja na ścianie sali szpitalnej. To oni poświęcają wiele w walce z wirusem – pokażmy im, że robią kawał dobrej roboty.

Twórcy pogotowia gastronomicznego Sygnał karmią medyków i służby wspierające w czasie pandemii – można ich wesprzeć zgłaszając się jako wolontariusz albo dzieląc się jedzeniem, jeśli jesteście restauratorami.

Lekarze i pielęgniarki to też rodzice, których dzieci potrzebują wsparcia w edukacji domowej. Na pomysł bezpłatnych korepetycji z nauk ścisłych dla dzieci pracowników służby zdrowia wpadł syn lekarzy, warszawski licealista Janek Zając. Akcja znalazła naśladowców – młodych wolontariuszy – licealistów, studentów i nauczycieli – jest już kilkuset.

Brawa należą się też polskim ilustratorom zaangażowanym w akcję #graficymedykom, zainicjowaną przez Mariannę Grzywaczewską na jej profilu Demokracja Ilustrowana. Rysownicy z całego kraju projektują plakaty, które podnoszą na duchu pracowników służby zdrowia. Plakaty możemy wydrukować sami i zanieść do lokalnego szpitala.

*

Sztuka walki z wirusem

Kwarantanna uruchomiła olbrzymie pokłady kreatywności, które często są orężem w walce ze smutkiem czy nudą. Z przymrużeniem oka można rzec, że koronawirus okazał się inspirujący – dla artystów i dla rodziców.

Znacie kolekcję Jarka Kubickiego „32nd day of Quarantine”? Artysta dodał do klasycznych dzieł malarskich policjantów upominających członków zgromadzeń – by, jak pisze Kubicki „kanalizować społeczną frustrację”. Szerzej zakrojone wariacje na temat sztuki pojawiają się w ramach Instagramowej akcji Tussen Kunst & Quarantaine – ludzie przysyłają domowe portrety w przebraniach albo zdjęcia posiłków, inspirowanych Rembrandtem czy Mondrianem. Powstały też podobne profile tworzone przez muzea w całej Europie. Samo życie. Kapitalne!

Świetny jest też projekt litewskiego fotografa – Adas Vasiliauskas zrobił dronem zdjęcia rodzinom, uwieczniając ich w oknach i na balkonach.

My redakcyjnie podglądamy też Instagramowe profile Moniki Sasor, Matyldy Damięckiej i Agathe Sorlet, to świetny ilustrowany komentarz do pandemicznej rzeczywistości.

PS Przypominamy, że to dobry czas na stworzenie domowej galerii sztuki z pracami dzieciaków – u nas ściany już się zapełniają!

*

Na koniec serwujemy wam film instruktażowy, jak zrobić jednorazową maseczkę techniką origami. Miejcie się zdrowo!

Dodaj komentarz