kino dzieci

Przegląd filmów i seriali o detektywach #2

Top 7 bohaterów rozwiązujących zagadki kryminalne

Przegląd filmów i seriali o detektywach #2

Premiera kinowa nowych przygód Lassego i Mai działa na nas krzepiąco i radująco. W następstwie czego zgłębiamy detektywistyczne rewiry i konstruujemy kolejny przegląd filmów i seriali w tym nurcie. Kryminałów dla dzieci nigdy dość.

Młodocianego detektywa łatwo rozpoznać w tłumie. Rzuca się w oczy za sprawą atrybutów typu szkło powiększające, zwinięta w rulon gazeta, fedora, pakowna torba, a przede wszystkim przenikliwe spojrzenie i nieustająca ciekawość. Może działać w pojedynkę, jak Nancy Drew, wielką gromadą, jak w przypadku „Małych detektywów” czy „Brygady RR”, albo w duecie, jak prowodyrzy poniższego zestawienia. Tak się szczęśliwie składa, że film „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś w pociągu”, który pojawił się na zeszłorocznej edycji MFF Kino Dzieci, 19 marca mieć będzie kinową premierę. To najwłaściwszy pretekst dla przyjrzenia się filmowym i serialowym rozszerzeniom detektywistycznego tematu. Na zdrowie!

Pierwszą odsłonę przeglądu filmów o detektywach znajdziecie tu.

„BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. RABUŚ Z POCIĄGU”

reż. Moa Gammel Ginsburg / prod. Szwecja, 2020 r. / wiek: od 6 lat

Komendant policji z Valleby zastawia pułapkę na złodzieja, który zamierza ukraść potężny ładunek pieniędzy z pociągu. Wiadomo jedynie, że złodziej skazany za poprzednią kradzież w pociągu niedawno uciekł z więzienia. I że nowe, zaskakujące dowody wskazują na to, że być może został niesłusznie oskarżony. W dodatku biuro Lassego i Mai zostaje zamknięte. Wszystko, jak widzicie, zmierza ku katastrofie. Jednak nieszablonowy sposób myślenia dwójki detektywów, zdolność dedukcji i umiejętność pracy zespołowej sprawią, że rozwiązanie pojawi się na horyzoncie.

„BRYGADA RR”

reż. Bob Zamboni / prod. USA, 1989-1992 r. / wiek: od 6 lat

Kto nie zna tej ekipy? Gadżet, Roquefort, Bzyczek oraz oczywiście Chip i Dale stworzyli kwintet rozwiązujący najrozmaitszej maści zagadki. Im bardziej zawiłe, tym lepiej. Drużyna wzajemnie się uzupełnia – Gadżet to pierwszorzędna wynalazczyni, Chip jest spryciarzem i spoiwem drużyny, Dale – beztroskim ryzykantem. Roquefort z kolei ma mnóstwo siły, choć jego słabością jest ser i z jego powodu potrafi zapomnieć o całym świecie. Piosenkę z czołówki rozpoznam po jednej nutce!

„EMIL I DETEKTYWI”

reż. Robert Stemmle / prod. Niemcy, 1954 r. / wiek: od 6 lat

Zaczęło się od książki Ericha Kästnera o chłopcu, który jedzie do babci z potężną kwotą pieniędzy. Niestety, zostaje uśpiony i okradziony w pociągu, ale z uwagi na zatarg z policją, nie zgłasza kradzieży, ale bierze sprawy w swoje ręce. I wygrywa – znajduje tajemniczego złodzieja w meloniku, zyskując w ten sposób sławę i szacunek miejskiej społeczności. Całkiem wierna adaptacja miała miejsce w 1954 roku, ale film doczekał się remake’u w 2001 roku. Niemniej w każdej z wersji do głosu dochodzi łobuzerskość, nieskrępowana dziecięca energia, bystrość i siła zgranej grupy przyjaciół, zawsze chętnych, by pomóc w kłopocie.

„NANCY DREW I UKRYTE SCHODY”

reż. Katt Shea / prod. USA, 2019 r. / wiek: od 9 lat

Nancy Drew to bohaterka książek Carolyn Keene, która wraz z ojcem rozwiązuje raz mniejsze, raz większe zagadki kryminalne. Seria cieszy się wieloletnią tradycją i ma sporą rzeszę fanów, co naturalnie doprowadziło do licznych ekranizacji. W ostatniej części przygód nastoletnia Nancy jeździ na deskorolce, nosi się grunge’owo i rozwiązuje swoją pierwszą sprawę, którą jest rozwikłanie zagadki nawiedzonego domu. Będzie umiarkowanie strasznie i raczej rozrywkowo, więc nie nastawiajcie się na duchową ucztę. Niemniej, warto zobaczyć dla hipnotyzującej Sophie Lillis.

„MALI DETEKTYWI”

reż. Robyn Butler / prod. Australia, 2019 r. / wiek: od 6 lat

Ezra, Maudie, Kyle i Ava tworzą superzgrany kwartet detektywistyczny, radzący sobie wyśmienicie z zagadkami kryminalnymi i intrygami knutymi w ich szkole. A jest ich mnóstwo. Wystarczy wspomnieć o tej z biletami na koncert, sfałszowanymi wynikami zawodów sportowych albo zagadce babeczek i dziwnie smakującej lemoniady. Urwipołeć Ezra, bystra Maudie, zapobiegliwy Kyle i przyjacielska Ava są dla siebie wsparciem także na co dzień. Ja szczególnie lubię patrzeć, jak przygotowują sobie kolumny kanapek z serem. Zobaczcie, jeśli jeszcze nie znacie.

„PIRAMIDA STRACHU”

reż. Barry Levinson / prod. USA, 1985 r. / wiek: od 11 lat

Uuuu, będzie strasznie! O ile dacie się wciągnąć w opowieść snutą przez troje najsłynniejszych twórców filmowych przebojów lat 80., czyli Stevena Spielberga, Chrisa Columbusa i Barry’ego Levinsona. W tymże filmie, który nie spotkał się jednak z tak wielkim sukcesem jak chociażby „Kevin sam w domu” Columbusa, opowiedziana jest historia pierwszego spotkania Sherlocka Holmesa i Johna Watsona. Niniejszym wysnuto dzieje relacji dwóch brytyjskich dżentelmenów, obdarzonych nieprzeciętną inteligencją, uprzedzając poczynania literackie Arthura Conana Doyle’a. Młodzi detektywi zmierzyć się muszą z niebezpieczną sektą i tajemnicą dawnej wyprawy archeologicznej. Zbrodnia, pradawne obrzędy i ścieżka dedukcyjna, która niechybnie powiedzie bohaterów do celu. Nie bez przeszkód i przygód, ma się rozumieć.

„POSZLAKA”

reż. Maggie Greenwald / prod. USA, 2002 r. / wiek: od 8 lat

W „Poszlace” mocno rezonują lata 90., szczególnie w warstwie wizualnej. Bohaterowie, a zwłaszcza główna postać Lexy, redaktorki szkolnej gazety, nie ustępuje w przebierankach, choć jej naczelnym zajęciem jest robienie sobie żartów z nielubianej nauczycielki na łamach prowadzonej przez nią rubryki. Ale nie jest to film o modzie – wątek kryminalny rodzi się wraz ze zniknięciem nauczycielki. Lexy poruszy niebo i ziemię, by rozwiązać intrygę i uczyni to w iście amerykańskim, fajerwerkowym stylu ostatniej dekady XX wieku.

Jakie filmy dodalibyście do tej listy?

Zobaczcie też nasz przegląd 6 kryminałów dla dzieci i pamiętajcie o premierze filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” – to już 19 marca.

Oto zwiastun filmu:

Dodaj komentarz