filmy dla dzieci kino dzieci

Top 6 kryminałów dla dzieci

Nic się nie bój!

Top 6 kryminałów dla dzieci

Kino Dzieci przygotowuje się do spowitej szkolną tajemnicą premiery, a my uchylamy rąbka tajemnicy i dodatkowo przyglądamy się kryminałom dla całej rodziny.

Uknuta w skrytości intryga, głęboki zamysł, który każe scenarzyście zapętlać akcję i mieszać w losach bohaterów, aż wreszcie doprowadzać do niespodziewanego finału. To wszystko znajdziemy w kryminałach, gatunku filmowym tyleż lekkim, co angażującym – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Nie jest to żadna nowina, bo w naszym rodzimym kinie już w latach 60. i 70. gęsto było od seriali z wątkiem kryminalnym, a godzina seansu była jak święto i gromadziła przez telewizorem pół miasteczka. Oto sześć naszych rekomendacji, odwołujących się do pięknej przeszłości i tego, co współczesne, ale nawiązujące do kinowej tradycji. Punktem wyjścia jest szwedzka premiera, nad którą Ładnebebe objęło patronat – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Dajcie się wciągnąć!

*

„BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA”
reż. J. Bornebusch, Szwecja 2018, wiek: 6+

Dzień Kobiet to jednocześnie data premiery kinowej czwartej ekranizacji serii książek Martina Widmarka o Lasse i Mai. Tym razem zmierzycie się z początkiem początków, a więc momentem spotkania pary przyszłych detektywów. Zagubiony i odstający od reszty Lasse oraz przebojowa i pewna siebie Maia dobrali się jak w korcu maku. Trzymając sztamę, przebrną przez labirynt domysłów, dowodów i oskarżeń, i rozwiążą zagadkę zniknięcia cennej księgi Hammarabi. Chodźcie zobaczyć!

*

„WAKACJE Z DUCHAMI”
reż. S. Jędryka, Polska 1970, wiek: 8+

W tym 7-odcinkowym serialu można podziwiać zgraną chłopacką paczkę, spryt i odwagę w zestawieniu z chciejstwem i lękliwością dorosłych. Pikardor, Mandaryn i Perełka naprawdę potrafią zrobić użytek z wakacji. Poza tym, że są mistrzami laby i relaksu, znakomicie sobie radzą z tą całą hecą z duchami, nie odpuszczają tropienia zagadki i z całą dzielnością eksplorują nawiedzony zamek. Trzeba to znać.

*

„SUPERAGENTKA”
reż. K. von Bengston, Dania 2017, wiek: 6+

Agathe-Christine ma 10 lat i bardzo mocny plan założenia biura detektywistycznego, łapania rzezimieszków i wymierzania im sprawiedliwości pod osłoną nocy. Albo i w dzień, jeśli nadarzy się okazja. Myśląc o byciu detektywem, bierze pod uwagę absolutnie wszystkie aspekty tego zawodu, włącznie z uniformem – Agathe nawet w upalny dzień snuje się w kamelowej fedorze i w koszuli z krawatem. I choć początkowo nikt w nią nie wierzy i jej pasja traktowana jest jako niegroźny, krótkotrwały kaprys, to dziewczynka nie raz udowodni, że należy ją brać jak najbardziej serio. Lubię ten film przede wszystkim za wolność, która emanuje z bohaterów – każdy może być taki jaki chce. Inny albo podobny do całej reszty – grunt by nie wystawiać sobie nawzajem pochopnej oceny. W życiu, tak jak i w zagadce kryminalnej, nie ma nic pewnego.

*

„NIEWIARYGODNE PRZYGODY MARKA PIEGUSA”
reż. M. Waśkowski, Polska 1966-1967, wiek: 6+

Za scenariusz odpowiadał kochany Edmund Niziurski, autor książkowego pierwowzoru oraz znawca i wielbiciel wszelkiej maści urwisów i włóczykijów. Z tak solidną podstawą serial musiał okazać się hitem, zresztą chyba nie ma takiego, co by się w postaci Marka pechowca zupełnie nie odnalazł. Dziecka, które tylko zrobi krok w przód, a już mu siedzi na ogonie szajka złodziei tornistrów, nie mówiąc o pytalskich rodzicach i sublokatorach. Ale Piegus odnajdzie swoją rolę w tym złowrogim świecie – stanie się detektywem i wybawcą Cześka Pajkerta, swego serdecznego kolegi. Pamiętam, jak ze stosem babcinych kanapek wpatrywałam się w przygody Marka, i jak mnie ta opowieść budowała. Do dziś wierzę, że możliwe jest wszystko.

„ 

*

„KTO WROBIŁ KRÓLIKA ROGERA?”
reż. R. Zemeckis, USA 1988, wiek: 12+

Uprzedzam lojalnie, że to rzecz dla starszaków. Królik Rodger, gwiazdor filmowy po sam czubek swych długich uszu, zakochany w Jessice Rabbit (ten styl i fryzura – wypisz, wymaluj Veronica Lake!), został oskarżony o morderstwo. Żeby się z tych kłopotów wykaraskać, potrzebuje pomocy detektywa Eddiego Valianta, który z każdą kolejną intrygą jest coraz mocniej przeświadczony o tym, że ktoś wrobił Królika Rogera. Wymieszanie świata kreskówkowego i filmowego, w którym Myszka Minnie mija się z Christopherem Lloydem (pamiętny dr Emmett Brown z „Powrotu do przyszłości” tego samego reżysera), zrobi równie wielkie wrażenie na wychowanych w latach 80. rodzicach, co na nastolatkach. Albo i większe.

*

„HARRIET SZPIEG”
reż. B. Hughes, USA 1996, wiek: 9+

Harriet chce być pisarką, a żeby nią być, trzeba mieć oczy bystre i ciekawskie, uszy otwarte i słuchające, nos czuły i węszący. Harriet wie wszystko o wszystkich, bo bacznie obserwuje świat wokół siebie, zawsze w żółtym płaszczu i z lornetką. I tym koniec końców napyta sobie biedy. Taka postawa wymusza bowiem  na bohaterce podejrzliwość, dziwaczność i odstawanie od reszty klasy, która z przyjemnością się za to węszenie zemści, gdy tylko nadarzy się stosowna okazja. I choć to film dla dzieci, scena z niebieską farbą zrobiła na mnie nie mniejsze wrażenia, niż ta z jej czerwonym odpowiednikiem w „Carrie”.

PS Genialna Rosie O’Donnell w roli niani! Nie przegapcie.

*

Co jeszcze dodalibyście do naszej listy?