kino dzieci

Top 7 filmów o detektywach

Strach się bać

Top 7 filmów o detektywach

Philip Marlowe, Dale Cooper, Sherlock Holmes, Pan Samochodzik, ale też po części Ace Ventura czy Kevin McCalister – najsłynniejsi i najliczniejsi detektywi w historii kina są rodzaju męskiego. W naszym filmowym zestawieniu proporcje pomiędzy męskim i żeńskim zostaną zachowane, wszak to robota dla bystrzaków, niezależnie od płci.

Nasz top 7 zainspirowany został zbliżającym się wydarzeniem, organizowanym przez Kino Dzieci. 12 listopada rozpoczyna się sprzedaż karnetów na specjalny kinowy przegląd filmów pt. „Kino detektywów – na tropie zagadek”. Wszystkie seanse dziać się będą między 19 a 22 listopada online na platformie Nowe Horyzonty Video, którą dobrze znacie z ostatniej edycji festiwalu Kino Dzieci.. My ze swojej strony chcemy wam przybliżyć premierowe produkcje, ale także nieco zapomniane, wciąż nurtujące filmy z zagadką detektywistyczną w tle. I z charyzmatycznymi detektywami w rolach głównych. Zobaczcie.

„BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. RABUŚ Z POCIĄGU”

reż. M. Gammel / prod. Szwecja, 2020 r. / wiek: od 6 lat

Lasse i Maja to nie są detektywi, którzy spoczywają na laurach. Zagadka za zagadką, a oni, bez wakacji, wciąż mają pełne ręce roboty. Najnowsze przygody kręcić się będą w dużej mierze w pociągu, gdzie odszyfrowywana zostanie zagadka tajemniczej kradzieży sprzed lat i tej, która nastąpić może niebawem. Wszak skazany za kradzież złodziej dał nogę z więzienia, pytanie tylko: czy został sprawiedliwie osądzony? A może ktoś go wrobił? Kto z kim współpracuje i dlaczego z taką wprawą manipuluje policją? Mimo kryzysów, Lasse i Maja znajdą rozwiązanie, jak zawsze. Popsułam zabawę? A, to przepraszam.

„PHANTOM BOY”

reż. A. Gagnol / prod. Francja, 2005 r. / wiek: od 10 lat

Animacja „Kot w Paryżu” to pierwsze dzieło twórców „Phantom Boya”, które zapracowało sobie na nominację do Oskara. Presja wobec autorów takiego sukcesu jest ogromna – trzeba udowodnić, że zostało się słusznie nagrodzonym. I to się udało. Historia 11-letniego Leo, który odkrywa pozytywne aspekty swojej choroby (w chwili, gdy zasypia, jego duch opuszcza ciało), jest pełna zagadek i morałów. Magiczną mocą bohatera jest to, że potrafi opuszczać ciało i wędrować po mieście jako duch, niezauważalny dla nikogo. W ten sposób pomaga przykutemu do wózka inwalidzkiego policjantowi Alexowi, który odniósł obrażenia w walce z groźnym przestępcą, chcącym odciąć zasilanie w Nowym Jorku. Wspólnie zjednoczą swe siły i stawią czoła złu. To, co jest w tej animacji najpiękniejsze, to proces, w którym pozorna słabość czyni z chłopaka miejskiego bohatera, mierzącego się także, a może przede wszystkim – ze sobą.

„OPERACJA MUMIA”

reż. G. Bøe-Waal / prod. Norwegia, 2019 r. / wiek: od 7 lat

Tiril, Oliver i piesek Ocho to dream team, który poradzi sobie nawet z klątwą Tutenchamona. Trzeba działać z rozmachem, bo zbliża się wernisaż nowej wystawy, na który czeka całe miasto Elvestad. Nic dziwnego – goście muzeum będą mieli szansę zobaczyć z bliska Mumię Tutenchamona oraz złotą, pośmiertną maskę faraona. Ktoś ma na te skarby apetyt, co wywoła serię niefortunnych wydarzeń i lawinę niebezpieczeństw. Jednak ślady, poszlaki i zdolność dedukcji zaprowadzą młodocianych detektywów w dobrym kierunku.

„SZATAN Z SIÓDMEJ KLASY”

reż. M. Kaniewska / prod. Polska, 1960 r. / wiek: od 7 lat

Maria Kaniewska potrafiła brawuro przenieść na ekran atmosferę i charyzmę bohaterów książek Kornela Makuszyńskiego, dodając od siebie kapkę intrygi i suspensu, zmieniając też czasy, w których dzieje się przygoda z dwudziestolecia międzywojennego na lata 60. Adaś Cisowski, tytułowy „Szatan”, cieszy się niepoślednimi zdolnościami dedukcyjnymi, przez co zostaje zaproszony do dworku profesora Gąsowskiego, by pomóc mu w rozwikłaniu zagadki skarbu z czasów napoleońskich. Potencjał kryminalny tego filmu jest ogromny – śledzenie podejrzanych, budowanie planów, przesłuchania, pościgi. Dzieje się tu tyle, że nie sposób oderwać oczu, a piękno języka Makuszyńskiego teleportuje w dane czasy, kiedy przykładało się wagę do konstrukcji, dykcji i subtelności środków wyrazu. Nie bez znaczenia jest urocza obecność Poli Raksy, debiutującej w „Szatanie z siódmej klasy” w roli Wandy.

„CARMEN SANDIEGO”

reż. D. Capizzi / prod. USA, 2019 r. / wiek: od 7 lat

Tak, tak, już słyszę te głosy: przecież to złodziejka, nie detektyw. A ponadto jest bohaterką serialu i gry komputerowej, nie filmu. Wszystko się zgadza. Ale i tak tu będzie, bo działa w dobrej wierze, stojąc na drodze zapędom agencji V.I.L.E, która ją szkoliła na profesjonalną złodziejkę i z której uciekła. Carmen jest wyjątkowa, ubiera się jak muszkieterka, jest przebiegła, wysportowana i zwinna jak kot. Ma też zaplecze oddanych współpracowników, wspierających ją zarówno na słuchawce (Player), jak i w realu (Zack i Ivy). Dla tych, którzy wciąż nie czują się przekonani w kwestii zasadności tego wyboru, mam coś jeszcze. Intrygującą bohaterką tego serialu jest Panna Argent, filigranowa i bystra pani detektyw, która wyprzedza inteligencją swojego partnera, Chase’a Devineaux.

„GORDON I PADDY”

reż. L. Hambäck / prod. Szwecja, 2017 r. / wiek: od 4 lat

Oto kojąca opowieść o duecie detektywów, którzy znakomicie się uzupełniają, choć – nie zapominajmy – początki mieli trudne. Ten film może zostać śmiało potraktowany jako instruktaż relacji międzyludzkich, tym bardziej skomplikowanych, że bohaterów dzieli wiek i doświadczenie. Mimo to, traktują siebie z szacunkiem, czerpiąc i dając, a przy okazji pracując nad śledztwem i finalnie rozwiązując zagadkę kradzieży orzechów. Metody pracy detektywa ropucha i jego młodej mysiej następczyni różnią się diametralnie, ale tylko zastosowane razem mają szanse przyszpilić złodzieja. Współpraca przede wszystkim.

„ENOLA HOLMES”

reż. H. Bradbeer / prod. USA, 2020 r. / wiek: od 12 lat

Enola Holmes jest młodszą siostrą Mycrofta i Sherlocka, mieszkającą pod jednym dachem z matką i wraz z nią buntująca się wobec szarej, przewidywalnej codzienności kobiet żyjących na przełomie XIX i XX wieku. W dniu swoich 16 urodzin z przerażeniem odkrywa, że matka zniknęła bez słowa pożegnania. Wkrótce Enola trafi pod opiekę swoich braci, których nieraz zaskoczy postępowością, przebiegłością, praktycznością i refleksem. Szczególnie w momencie ucieczki z domu. Enola ruszy na poszukiwanie matki, a po drodze wywęszy spisek i będzie podążać jego śladem, póki go nie rozwikła, jak na detektywa przystało.

PS W roli tytułowej występuje Millie Bobby Brown, którą pamiętacie z roli Eleven w serialu „Stranger Things”.

Jakie filmy dodalibyście do tej listy?

Zobaczcie też nasz przegląd 6 kryminałów dla dzieci i pamiętajcie o przeglądzie „Kino detektywów – na tropie zagadek”. Zaczyna się już 19.11.

Bilety na pojedyncze pokazy w cenie 10 zł, karnety na cały weekend 25 zł.

Oto zwiastun wydarzenia.

Dodaj komentarz