kino dzieci

Kino Dzieci się opiekuje

7 filmów o nieskrępowanym roztaczaniu opieki na 8. MFF Kino Dzieci

Kino Dzieci się opiekuje
materiały prasowe

Przed wami spis filmowych opiekunów, sportretowanych w przytulających, ciepłych i gościnnych ramach (a raczej objęciach!) 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Bo Kino Dzieci tak naprawdę przytula, a nie pokazuje czy wyodrębnia filmy dla dzieci z całego świata. Czuli opiekunowie festiwalu jakoś naturalnie i niezauważalnie dla samych siebie wyszukują produkcje o podobnych sobie, troskliwych i empatycznych bohaterach. Zatroskani rodzice, ciepli jak piece dziadkowie, wzmacniające rodzeństwo – wszyscy oni sportretowani zostali w siedmiu opisanych niżej filmach, które już od 25 września zobaczycie w kinach, a od 7 października także na platformie VOD. Mamy dla was 4 karnety na on linowe pokazy, pytanie konkursowe znajdziecie na końcu przeglądu.

Szukajcie pozostałych przeglądów filmowych, osnutych wokół 8. MFF Kino Dzieci, zatytułowanych „Kino Dzieci zna magiczne sztuczki” oraz „Kino Dzieci mówi prawdę”.

Dziki Zachód Calamity Jane

reż. Rémi Chayé / prod. Francja 2020 r. / wiek: od 9 lat

Macie chęć na feministyczny western? Tak, to nie oksymoron i nic się w tej baśniowej interpretacji legendy Marthy Jane Cannary-Burke, czyli słynnej rewolwerowczyni Calamity Jane, nie wyklucza. W obliczu śmierci matki i życiowego nieogarnięcia ojca, 12-letnia Martha Jane przejmuje obowiązki rodzica i opiekuje się młodszą siostrą i bratem – berbeciem. Jest 1863 rok, a jej rodzina zajmuje jeden z wozów zmierzających do ziemi obiecanej, za jaką uważany jest wówczas Oregon. Są biedni i z tego też względu szykanowani, ale Martha opiera się tym słowom, mówiąc: „Nasza bieda nie daje wam prawa, by nas obrażać!”. Przeciwnie, łapie za lasso, powozi wozem i przeżywa wiele innych niebezpiecznych przygód, zaliczając przy tym przyspieszony kurs dojrzewania.

To  druga po „Daleko na północy” pełnometrażowa animacja Rémiego Chayé (współpracował też jako asystent przy tworzeniu „Sekretu Księgi z Kells”, a zadebiutował krotkometrażówką „Eaux fortes”). Zachwycająco urodziwa i niebywale treściwa, nakazująca działać zgodnie z tym, co dyktują chęci. Do przodu!

PS1 Dziki Zachód zaczyna się tu.
PS2 Animacja otrzymała Kryształ Annecy w ubiegłym roku.
PS3 Posłuchajcie bluegrassowej ścieżki dźwiękowej, skomponowanej przez Florencię Di Concilio.

Mamo, leje deszcz

reż. Hugo de Faucompret / prod. Francja, 2021 r. / wiek: od 9 lat

Kiedy cierpiąca na depresję mama nie może zaopiekować się swoją córką, bo sama musi zostać zaopiekowana, ta rusza na wieś, gdzie – pod skrzydłami nieco ekscentrycznej Babci Cebuli – spędzi święta Bożego Narodzenia. Mimo początkowego wycofania, pozna tam wielobarwnych przyjaciół, jak choćby mieszkającego w lesie, bezdomnego i bardzo tajemniczego Cloclo. Jej ośmielenie i otwarcie na innych zainspiruje mamę do otrzepania się z trudności i podjęcia wyzwania. To też jest rodzaj opieki – stąpanie ścieżkami, które wydają się innym nieosiągalne, po to, żeby unieść i wzmocnić. Cacuszko!

PS1 Animacja została obsypana nagrodami na festiwalach filmowych w Annecy, La Guarimba i w Szanghaju.
PS2 Żeby szybko i skutecznie zamienić pogodę deszczową w słoneczną, kliknijcie tu.

Zuzia i jej kotek

reż. A. Niebuhr, V. Rubio / prod. Niemcy 2020 r./ wiek: od 4 lat

Zuzię znacie zapewne z książek z serii Mądra Mysz. Nic nie cieszy jej tak bardzo jak opiekowanie się łobuzerskim kotkiem. Ich więź jest tak silna, jak kocia potrzeba brojenia, stąd kiedy Zuzia wyjeżdża na przedszkolną wycieczkę do zabytkowego młyna i zamku, swoją pierwszą tak daleką wyprawę z dala od domu, kot rusza w ślad za nią. W tej historii pojawią się jeszcze szopy i frapująca zagadka kryminalna, ale wątek bliskiej więzi z czworonogiem i odpowiedzialności za niego jest w tej animacji, skierowanej do najmłodszych festiwalowiczów, kluczowy. Tworzy oś historii i każe podążać za bohaterami.

PS O Zuzi i jej perypetiach przeczytacie szerzej tu.

Serce Mezquite

reż. Ana Laura Calderón / prod. Meksyk, 2019 r. / wiek: od 7 lat

Opiekuńczość przybiera czasem postać odwagi, by sprzeciwić się konwenansom i pozwolić wnuczce grać tak jak jej podpowiada serce, ten nieznoszący sprzeciwu sufler. W „Sercu Mezquite” opiekunem jest dziadek, który – jako jedyny w rodzinie – decyduje się uczyć Lucię gry na harfie jej zmarłej mamy. W społeczności Yoreme, rdzennych mieszkańców Meksyku, do której należy rodzina Lucii, jest to zakazane. Ale kiedy dziewczynka pyta „¿Por qué?”, nie otrzymuje odpowiedzi. Gdy zobaczycie, jak ćwiczy przez sen, głównie po to, by uleczyć chore serce cierpiącego po stracie żony ojca, rozpłyniecie się niczym masło w pokojowej temperaturze.

PS Za mało powiedziałam? Zuchwalcy, więcej poczytacie tu.
PS2 Koniecznie zobaczcie zdjęcie reżyserki, która w przerwach między ujęciami karmiła piersią swoje niemowlę.

Konik morski

reż. Nele Dehnenkamp / prod. Niemcy 2020 r. / wiek: od 10 lat

Hanan opiekuje się nie tylko bratem, którego – jako ratowniczka – uczy pływać. Opiekę roztacza przede wszystkim nad sobą. Zanim została ratowniczką, wraz z rodzicami i rodzeństwem uciekła łodzią z ogarniętego wojną Iraku do Niemiec. W trakcie przeprawy ich łódź wywróciła się gwałtownie i wszyscy wpadli do wody. To wspomnienie było dla niej paraliżujące do chwili, gdy nie zdecydowała się przepracować problemu, zwyczajnie stawiając mu czoła. I pływając na lokalnym basenie zawsze wtedy, gdy przychodziła ku temu chęć. Póki jej brat jest mały, ból wspomnienia jest zagłuszany przez sumę innych bodźców, jednak wrażliwa Hanan dobrze wie, że on powróci. I dlatego zrobi wszystko, żeby przysposobić braciszka do czynnej z nim walki. Mocno tej dwójce kibicuję!

PS Czy wiedzieliście, że konik morski, zwany pławikonikiem lub z łacińska Hippocampusem, mimo że jest rybą, naprawdę słabiutko radzi sobie z pływaniem?
PS2 Tutaj więcej o pokonywaniu strachu i opiekuńczości w rodzeństwie.

Ogród szkolny

reż. Mark Verkerk / prod. Holandia, 2020 r. / wiek: od 8 lat

Opiekuńczość dobrze jest trenować. Wprawiać się w regularnym dbaniu i obserwować tego efekty. Ogród jest ku temu perfekcyjnym środowiskiem – po opanowaniu podstawowej wiedzy o warzywach i owocach, można odważnie zabrać się za ogrodowe prace. Plony, co prawda, nie pojawią się natychmiast, ale baczna ich obserwacja ćwiczy konsekwencję i kształtuje sprawczość. Amsterdamscy uczniowie, troszczący się o szkolne ogródki, dowiadują się przy okazji, skąd się bierze jedzenie, jak się z nim obchodzić i jak go nie marnować. Tak więc wdziewaj kalosze, użyźniaj glebę i siej kolorowo – to proste.

PS „Ogród szkolny” w szczegółowym opisie namierzycie tu.

Julieta i żółwie w plastikowej zupie

reż. Mirjam Marks / prod. Holandia, 2020 r. / wiek: od 9 lat

Julieta mieszka na wyspie Curaçao, nurkuje w każdej wolnej chwili i z zachwytem obserwuje oceaniczne żółwie. Jednocześnie strach ją ogarnia na widok ton śmieci zalewających regularnie ich naturalne środowisko. Decyzja o podjęciu działania i roztoczeniu nad zagrożonymi żółwiami czułej opieki przychodzi natychmiast – Julieta zbiera śmieci osadzające się na dnie, w tym plastikowe kubki czy resztki rybackich sieci, i ratuje ukochane żółwie przed ich zgubnym wpływem. To pozwala jej zrozumieć, że tkwimy w zamkniętym kręgu i wszystko się ze sobą łączy, dlatego tak ważna jest świadomość zagrożeń i spontaniczne pomaganie. Teraz.

PS O tym, by wyjść głową poza własne podwórko i oczyszczanie lasu czy parku rozwinąć w akcję sprzątania głębin morskich i oceanicznych, przeczytacie tutaj.

Mamy dla was karnety na festiwalową platformę VOD, napiszcie w komentarzach za co cenicie MFF Kino Dzieci. Wyniki podamy tu 30.09.

Dziękujemy za udział w konkursie, odezwiemy się do zwycięzców.

Ładne Bebe po raz ósmy z rzędu patronuje Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Kino Dzieci.

Szczegółowy program nadchodzącej edycji został już opublikowany na stronie kinodzieci.pl, gdzie kupicie również bilety na seanse stacjonarne (w cenie 17 zł lub – w przypadku zorganizowanych grup szkolnych – 13 zł za pojedynczy tytuł) oraz dostępy online (od 9,90 zł do 15 zł w zależności od tytułu). W sprzedaży są również karnety w cenie 59 zł, przyznające dostęp online do wszystkich filmów na platformie VOD festiwalu Kino Dzieci.

W poszukiwaniu innych przeglądów i artykułów o tematyce filmowej zaglądajcie tutaj.

Regulamin konkursów znajdziecie tu

Dodaj komentarz