lgbt

LOVE IS LOVE zapraszamy na live

Co piszczy w kulturze LGBTQIA+

LOVE IS LOVE zapraszamy na live

Czerwiec to najbardziej tęczowy ze wszystkich miesięcy w roku. Z tej okazji przygotowałyśmy przegląd propozycji kulturalnych, które manifestują szeroko pojętą wolność i równość, oraz sprzeciw wobec homofobii, bifobii, transfobii i interfobii. Do tego zapraszamy was na live w tym temacie.

Obecnie aż w 68 krajach relacje pomiędzy partnerami tej samej płci są zakazane, określa się je mianem „wykroczeń nienaturalnych” i reguluje archaicznym prawem wprowadzonym pierwotnie w 1860 roku. Prawa osób niewpisujących się w heteronormatywne ramy praktycznie nie istnieją. Coraz bardziej zbliżamy się do kierunku, w którym niedawno powędrowali Węgrowie, ogłaszając się 15 czerwca pierwszym krajem Unii Europejskiej, który stał się strefą wolną od LGBT. Dokładnie 10 dni później wiceminister sprawiedliwości Michał Woś ujawnił, że minister Michał Wójcik pracuje nad podobną ustawą w naszym kraju.

Z nadzieją na zmianę tej deprymującej sytuacji celebrujemy trwający Pride Month i dzielimy się z wami źródłami wiedzy o kulturze LGBQIA+, najciekawszych happeningach, akcjach, książkach, filmach i serialach, nawiązujących do tej tematyki. Robimy to przy wsparciu marki Many Mornings, która przygotowała tęczową kolekcję skarpetek Over the Rainbow i odziała w nie bohaterki artykułu „Kochajmy jak nam się podoba”. 3 zł od każdej sprzedanej pary tęczowych skarpet są przekazywane na działalność Grupy Stonewall i Stowarzyszenia My, Rodzice. O tym i wielu innych działaniach upowszechniających kulturę LGBTQIA przeczytacie poniżej.

Razem z naszym partnerem marką Many Mornings zapraszamy was też na live o tym, jak dużą rolę w budowaniu otwartego, akceptującego świata mamy my, rodzice. Spotkanie poprowadzi nasza redaktor naczelna Paulina Filipowicz, a zaproszonym gościem będzie Aleksandra Magryta – lesbijka, aktywistka na rzecz praw osób LGBT, feministka, związana z organizacjami społecznymi. Zapraszamy na nasze Instastories jutro, czyli w środę o godzinie 20:00.

DO OGLĄDANIA

Zacznijmy od czarno-białego, przejmującego filmu Aurory Brachman pt. „Joychild”, w którym kilkuletnie dziecko o imieniu Lou wyznaje swojej mamie: „Nie jestem dziewczynką”.

Jakiego zaufania i pewności wymaga artykulacja takiego komunikatu, możemy sobie tylko wyobrażać. Obraz stworzony został na zamówienie magazynu New Yorker i w artykule go zajawiającym przeczytamy m.in., że czarno-biały format został wybrany celowo, aby zatrzeć różnicę w kolorach ubrań i nie odciągać uwagi od tematu, ale też z przekory. Bo przecież kwestia płciowości czarno-białą nie jest, ba, aż mieni się od barw. Lou dokonuje rzeczy wielkiej, bo poza olbrzymią pewnością i radością z odkrycia, jest w niej też dużo strachu i rozpaczy, bo tak bardzo chce pasować do reszty. Ten film mogą oglądać już kilkuletnie dzieci w towarzystwie rodziców.

Dla starszych widzów (od 13 lat) ciekawą propozycją będzie malarski film Luci Guadagnino „Tamte dni, tamte noce”, w którym letnia przygoda w wielce sprzyjających warunkach zamienia się w miłość niemożliwą, odczuwaną przez lata. Rozmowa syna z ojcem, która pojawia się w części końcowej filmu, działa jak pokrzepienie, wiele chłopcu wyjaśnia i pozwala spojrzeć na jego relację jak na skarb.

Zwróćcie też uwagę na filmy Stephena Cone’a: „The Wise Kids”, w którym jeden z bohaterów mierzy się ze swoim homoseksualizmem w momencie przemian i życiowych wyborów, oraz „Henry Gamble’s Birthday Party”, gdzie reżyser pod lupę bierze temat coming outu w środowisku patriarchatu i katolicyzmu. Równie ciekawie o poszukiwaniu tożsamości opowiada Celine Sciamma w filmie „Chłopczyca”, gdzie 10-letnia Laure przed nowymi kolegami udaje chłopca.

DO BINDŻOWANIA

Równie mocny, a może nawet silniejszy przekaz, co filmy, kryją w sobie seriale. W ostatnim roku nastąpił istny wysyp produkcji w odcinkach, które ukazują wszelkie odmiany płciowości. „Sex Education”, „Współczesna rodzina”, „Feel Good”, „Kumple”, „Tacy właśnie jesteśmy” czy „Euforia” mówią o seksualności młodzieży i dorosłych, jakby to była najzwyklejsza rzecz na świecie, w randze śniadania czy pracy domowej z matmy. Bez patosu, bez dróg na skróty, za to ze wszystkimi niesmacznymi dodatkami, jak brak akceptacji, szantaż, bulling, depresja, nałogi, niezdolność do empatii. Lesbijki-matki w armii, nieheteronormatywna komiczka i jej rozpaczliwie psia miłość do dotąd heteroseksualne partnerki, chęć zadawania i otrzymywania bólu od tych, którzy okazują cień zainteresowania, potrzeba posiadania dziecka i miejsca w tym dziwnie skolonizowanym świecie, pełnym martwych zasad, które wciąż mają wpływ. Tak więc z każdego z tych seriali wyziera niemoc, boleść, samotność oraz skrawki albo przebłyski czegoś dobrego. Łatwo się zidentyfikować, co poczytuję na plus.

DO CZYTANIA

Niektóre z ważnych pozycji książkowych, podejmujących temat tęczowego rodzicielstwa, powstały kilka lat temu, inne pojawiły się niedawno, jak wzbudzająca kontrowersje książka Susanne Scheerer i Annabelle von Sperber pt. „Dwie mamy Oskara”. Tłumaczeniem i wprowadzeniem jej na polski rynek zajęła się Anna Maria Toczyńska, a historia dotyczy Barbary i Magdy, które wspólnie wychowują Oskara. Chłopiec urodził się dzięki wsparciu zaprzyjaźnionej pary: Henrykowi i Eleonorze. Jak pisze Sylwia Chutnik w recenzji książki: Zdaję sobie sprawę, że w kraju, gdzie zwykła tęcza wprawia część społeczeństwa w nerwowy dygot i obraża ich rozliczne uczucia, taka książeczka to odwaga. Ale, uwierzcie mi, to jest po prostu historia miłości, opowiedziana przez Oskara, syna kobiet. Książka powstała dzięki zrzutce, jest wydawana za granicą i wysyłana do Polski. Widzicie absurd sytuacji? „Męski” wariant tej historii znajdziecie w książce „Z Tango jest nas troje” Justina Richardsona i Petera Parnella, opartej na zdarzeniu, które miało miejsce w nowojorskim zoo.

Spośród książek, które od kilku lat funkcjonują na rodzimym rynku, wybrałam pozycje Piji Lindebaum „Zlatanka i ukochany wujek” oraz „Kim jest Ślimak Sam?”. W pierwszej Zlatanka mierzy się z uczuciem zazdrości o nowego partnera ukochanego wujka, w drugiej – ślimak Sam, podczas typowej szkolnej zabawy, deklaruje swoje niezdecydowanie w kwestii płci, czym wywołuje konsternację wśród rówieśników. Wsparcie okazuje mu pedagożka, kapibara Magda, która uwalnia ślimaka od poczucia winy i pozwala poczuć się komfortowo na łonie klasy. Warto dodać, że kuratorium w Olsztynie zakazało korzystania z książki. Ten incydent spowodował, że autorzy książki przelali całe swoje honoraria autorskie – napływające od tego momentu – na Fundację Trans-fuzja, wspierającą osoby trans) i Kampanię Przeciw Homofobii. Ciekawym ujęciem tematu jest książka „Mam na imię Jazz”, wydana przez Krytykę Polityczną i oparta na losach Jazz Jennings, dorosłej już rzeczniczki transdzieci na całym świecie (naszą recenzję znajdziecie tutaj). Jazz jest dziewczynką w chłopięcym ciele, o czym dowiedziała się już w wieku 2 lat. Szczęśliwie trafiła na wyrozumiałe, ciepłe otoczenie, które jej nie oceniało, a jedynie utwierdzało w poczuciu niezależności, siły i wartości własnych poglądów.

Nastolatkom polecamy komiksy dotykające tematyki LGBTQIA – nasze ulubione to „Gender Queer. Autobiografia”, klasyczne „Fun Home. Tragikomiks rodzinny”„Bingo Love”.

DO ŻYCZLIWEGO WSPÓŁODCZUWANIA

W ramach hucznego celebrowania Miesiąca Dumy, we współpracy z zaangażowaną w sprawy społeczności LGBTQIA marką skarpetek Many Mornings, powstał artykuł złożony z rozmów z trzema tęczowymi rodzinami.

Pierwsza para pochodzi z Krakowa. Obie dziewczyny wystąpiły jako bohaterki artykułu „Rainbow Warriors” opublikowanego na łamach Ładne Bebe 1,5 roku temu. Karolina i Aga stanowią duo w życiu i w sztuce: tworząc DJ-ski kolektyw Fermented Girls, Manufakturę Kimchi Las Vegans i wspólnie wychowując nastoletniego Staszka. Zapytane o obecną sytuację w Polsce i jej znaczenie w kontekście osób LGBTQIA, odpowiadają:

(…) Jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o równouprawnienie osób nieheteronormatywnych, a drugi raz z rzędu najbardziej homofobicznym krajem w Europie. Coraz więcej naszych znajomych wyjechało z kraju lub właśnie się pakuje. Przyjaciele zachęcają nas do wyjazdu.

Z okolic Poznania pochodzi Natalia, mama 17-letniej Zosi, związanej od dłuższego czasu z Olgą. Zosia, zapytana o reakcje osób mijanych na ulicy oraz komentarze w sieci na temat ich relacji, odpowiada:

Przeważnie ludzie uśmiechają się do nas serdecznie, nie zostałyśmy nigdy wyzwane, obrażone czy wykluczone w miejscach publicznych ani w internecie. Spotykamy się tylko z pewnym wykluczeniem ze strony mojego młodszego brata, który – zapewne ze względu na grono rówieśników – nie potrafi tego zaakceptować czy zrozumieć. Rozumiemy, że może być to dla niego nietypowa sytuacja podsycana przez obraźliwe komentarze w mediach czy internecie, skierowane do grona osób LGBT. Jako młoda, nie zawsze świadoma osoba pada ofiarą pewnych manipulacji, jakie promuje rząd czy kościół.

Karolina, kierowca taksówki i makijażystka Ania pochodzą ze Szczecina i są mamami półtorarocznej Blanki. Ich córeczka urodziła się za sprawą inseminacji kubeczkowej, która polega na wstrzyknięciu nasienia anonimowego dawcy. Dziewczyny zapytane o wychowywanie w naszym kraju dziecka przez rodziców tej samej płci, odpowiadają:

Wychowywanie dziecka przez dwie mamy czy dwóch ojców tak naprawdę nie wygląda wcale. Ja dla Blanki jestem prawnie „obcą osobą”. Jeżeli Ani by się coś stało, automatycznie Blanka trafia do domu dziecka, ewentualnie później do dziadków. Można u notariusza podpisać konkretne dokumenty na udzielanie mi informacji, stanie zdrowia czy prawie do odbierania z przedszkola, żłobka, szkoły. Jednak to nigdy nie daje gwarancji, na kogo trafimy, tak naprawdę nawet takie dokumenty można podważyć. 

DO WSPÓŁDZIAŁANIA

Jak rozmawiać z dziećmi o Miesiącu Dumy i jego symbolach? Modelowo z tego zadania wywiązują się Ewa i Adrian, którzy na łamach Kampanii Przeciw Homofobii tłumaczą swoim dzieciom, jak ważna jest wolność, jak pielęgnować wspólnotę i równość, oraz jak bronić słabszych przed atakiem.

Przeczytajcie także:

Źródła wiedzy, do których warto zaglądać po aktualne informacje dotyczące wydarzeń, zmian prawnych oraz aktywności społeczności LGBTQIA:

Podcasty o tematyce LGBTQIA:

  • Queerstorie – szczególnie ten o Konopnickiej i Dulębiance, symbolach ruchu i małżeństwach męsko-męskich w XVII-wiecznych Chinach
  • QueerAntena – podcast Mateusza Bzówki, a w nim m.in. rozmowa z pisarką Dorotą Kotas
  • Gayest Show on Birth – podcast tworzony przez Kate i Karyne, które są trakcie procesu sztucznego zapłodnienia.

Kolejne marsze równości odbędą się: 3.07 w Poznaniu, 14.08 w Krakowie, 21.08 w Trójmieście, 28.08 w Pile, 4.09 we Frankfurcie nad Odrą, 4.09 w Koszalinie, 11.09 w Katowicach, 18.09 w Szczecinie i 2.10 we Wrocławiu.

Dodaj komentarz