kino dzieci

Kino Dzieci mówi prawdę

Przegląd filmów zaangażowanych 8. MFF Kino Dzieci 2021

Kino Dzieci mówi prawdę
materiały prasowe

Kino Dzieci mówi prawdę, całą prawdę i tylko prawdę. A czyni to językiem filmów zaangażowanych w kwestie społeczne, ekologiczne i polityczne, opowiadając frapująco, czytelnie i z nadzieją na przyszłość. Tak jak lubimy najbardziej.

Ci, którzy znają Kino Dzieci, wiedzą doskonale, że trudnych tematów to ono nie unika. Przeciwnie, mówi wprost o problemach z odczytywaniem historii, o widmie ekokatastrofy czy o powszechnej praktyce nieludzkiego traktowania zwierząt. A ponadto przygląda się dzieciom z bliska, ukazując złożoność procesów radzenia sobie ze stratą, z żałobą i z potrzebą odnalezienia sensu w świecie. Mówi do dużych i tych nieco młodszych, nawet 4-letnich odbiorców, zaciekawiając, pozwalając wejść w buty bohaterów i się w nich na te kilka bądź kilkadziesiąt minut rozgościć. Można w nich dreptać, szurać, skakać, ale też szybko je zdjąć, by najpierw przedyskutować obraz z kimś dorosłym, żeby poznać kontekst i zrozumieć jego znaczenie. Tak więc, Mili Rodzice, bądźcie gotowi, te filmy wzbudzają ciekawość i prowokują pytania. I tak z kinem być powinno.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci w wersji stacjonarnej startuje 25 września, a sprzedaż biletów już trwa. Możecie je nabyć tutaj. Od 7 do 24 października odbędą się projekcje online na platformie VOD.

Poprzedni filmowy przegląd, zatytułowany „Kino Dzieci zna magiczne sztuczki” znajdziecie tutaj.

Sihja, wróżka rebelka

reż. Marja Pyykkö / prod. Finlandia, Norwegia, Holandia 2020 r./ wiek: od 8 lat

Co się stanie, kiedy miejscowe ptaki zaczną znikać? Kilkuletni detektywi o rozwianych grzywach i walecznych sercach zabiorą się do działania. Alfred i Sihja wspólnie rozpracują zagadkę i, koniec końców, znajdą rozwiązanie. I wszystko byłoby zupełnie zwyczajnie, gdyby nie fakt, że Sihja jest wróżką, która wyłoniła się z szafy. Pojawia się ona także po to, by pokazać prostolinijnemu Alfredowi, jak fajnie jest się powygłupiać i ździebko odfrunąć od tego, co tu i teraz. Jednak ich główną misją jest zapobiec ekologicznej katastrofie, a takie działanie umocuje sprawczość i łączącą ich przyjaźń. Pokochacie ten duet!

PS Stąd właśnie wróżki rebelki czerpią natchnienie do wymyślania zaklęć.

Kiko i zwierzęta

reż. Yawen Zheng / prod. Francja 2020 r. / wiek: od 6 lat

W tej przepięknej animacji powstałej we francuskim studiu Folimage małoletni, ale zdeterminowany huncwot Kiko nieustannie męczy gospodarskie zwierzęta. Chuligaństwu i psotom kres położy jednak ogólnozwierzęca rewolucja. Uciśnieni przemówią wspólnym, zjednoczonym głosem, ale zmyślnie i z morałem. Zadbają o to, by Kiko nigdy już nie dopuścił się podobnych czynów. To się nazywa reforma, która nie pozostawia w poczuciu winy, ale zmienia na lepsze, dając nadzieję i realnie naprawiając świat. Każdy głos w dyskusji na temat jedzenia zwierząt i ich traktowania ma ogromną wartość. Ten – wybitnie malarski – liczy się jak dwa!

PS 1 Agnieszka Sinicka, programerka 8. MFF Kino Dzieci, poleca cały zestaw pięciu krótkometrażowych animacji, które opowiadają o obopólnym szacunku oraz podobieństwach pomiędzy ludźmi i zwierzętami.

PS 2 O tym, że zwierzęta mają swoje prawa, przeczytacie tutaj.

Mia i Migusie

reż. Jacques-Rémy Girerd/  prod: Francja 2008 r. / wiek: od 6 lat

Nasz świat piękny jest niesłychanie przede wszystkie dlatego, że taki różnorodny. Próba zrównania lasu albo dzikiej, bioróżnorodnej dżungli z płaską ziemią jest aktem agresji, ale także świętokradztwem. Pewnie nie raz słyszeliście newsa o tym, jak to bezduszny deweloper tykać chce skarbów, które nam za darmo wręczyła Matka Ziemia. Na szczęście, ten deweloper ma syna i na szczęście dzieci znajdą sposób, by wyjaśnić dorosłym to, co oczywiste. Piękne!

PS O tym, czy Migusie robią wszystko w try miga, przeczytacie tu.

Yaren i słońce

reż. Joren Slaets, Renate Raman / prod. Holandia, 2020 r. / wiek: od 10 lat

Jest taki pięciodniowy obóz w Belgii, na który jeżdżą dzieci mierzące się z żałobą po kimś bliskim i kochanym. Bohaterką tego krótkiego dokumentu jest 10-letnia Yaren, która 4 lata wcześniej straciła mamę. Pośród dzieci z podobnymi doświadczeniami czuje się początkowo nieswojo, ale z czasem nabiera odwagi, by o żalu mówić, by o nim rysować, lepić, wadzić się z nim i tłuc go na kwaśne jabłko. Poruszający to film, bo nie umniejsza dziecięcej żałobie, nie infantylizuje jej, a ukazuje ją jako coś odrębnego i wymagającego zaopiekowania.

PS 1 Film zdobył nagrodę Audience Award Winner na tegorocznym JEF Festival.
PS 2 Więcej o tym, co się wydarzyło na letnim obozie Missing You w Belgii, przeczytacie tu.

Mishou

reż. Milen Vitanov / prod. Niemcy i Bułgaria 2020 r. / wiek: od 4 lat

Mishou to nie arktyczny królik, tylko pies. Wyjaśniam zawczasu, bo jego imię brzmi jak odbite echem „królicze uszy”, więc to się może w pierwszej chwili pomylić, a po co. Każdy bohater tej francuskiej animacji jest ważny, a nawet niezbędny, żeby ukazać szerzej głupoty, jakich nawyczyniał człowiek. Bo wyobraźcie sobie, że na Biegun Północny zaczęli się gromadnie wyprawiać turyści i wraz ze śmieciami, których nie mają w zwyczaju ze sobą zabierać, zostawili psa. Na całe szczęście zwierzęca banda to jedna banda, jeden za wszystkich i wszyscy za jednego – ponad gatunkami! Dlatego pomoc przyjdzie, a przy okazji wyjaśnienie, że za przyrodę i jej dobrostan odpowiedzialność ponosimy wszyscy. No bo w końcu gramy do jednej bramki, czy nie?

PS Co się stanie, gdy Mishou napotka na swej drodze bandę arktycznych królików, przeczytacie tutaj.

Szaleństwo mikroplastiku

reż. Debby Lee Cohen, Atsuko Quirk / prod. USA, 2019 r. / wiek: od 9 lat

Zgodnie z definicją European Food Safety Authority, mikroplastik to heterogeniczna mieszanina różnego kształtu materiałów w postaci fragmentów, włókien, elipsoid, granulek, śrutu, płatków o wielkości w zakresie od 0,1 μm do 5 mm. A że jest tak mały i raczej wszędobylski, to rozpanoszył się we wdychanym przez nas powietrzu, w wodzie (uważajcie, w czym pierzecie! woda po praniu ma 35% udziału w emitowaniu mikroplastiku), zarówno butelkowanej jak i w kranówce (to nie żart: zawiera go od 70% do 90%, w zależności od kraju spożycia) i tym sposobem także i W NAS. Bystre dzieciaki ze szkoły na Brooklynie postanowiły zorganizować akcję społeczną, uruchomić w temacie szkołę i ratusz oraz zorganizować lunch bez mikroplastiku w swojej placówce. Film dokumentuje etapy działań, wahania, złość, ale także satysfakcję z oddolnego, wspólnego i bardzo potrzebnego działania. Niby to kropla w morzu potrzeb, ale równie wszędobylska, co sam mikroplastik. Zatem oglądajcie!

Stąd dowiecie się, że naukowcom zdarza się znaleźć ponad 100 mikroplastikowych elementów w jednej tylko rybce!

Drogi Panie Dyktatorze

reż. Christian Lerch / prod. Niemcy 2020 r. / wiek: od 9 lat

W konkursowym filmie 8. MFF Kino Dzieci „Drogi Panie Dyktatorze” snuta jest opowieść z dzieciństwa scenarzysty Josefa Einwangera. W dużym skrócie: fabuła dotyczy listu pisanego do Hitlera, okoliczności jego powstania i wiary w to, że może uchronić świat od zagłady. Jest też mowa o tym, kto w czasach wojny jest zdrajcą, a kto bohaterem, czy iść za tłumem, czy pozostać niezawisłym, skąd czerpać oparcie, jak rozpoznać wroga i jak patrzeć na świat bez oceniania. Tło najstraszniejszej z wojen buduje dodatkowe konteksty, ale też – mocą kontrastu – dobitnie ukazuje moc kwitnącej, w tych wybitnie niesprzyjających okolicznościach, przyjaźni.

Tutaj upewnicie się dodatkowo, że warto głosować na film „Drogi Panie Dyktatorze”.

Ładne Bebe, jak co roku, objęło patronat nad 8. MFF Kino Dzieci. Festiwal odbędzie się ponownie w wariancie hybrydowym: od 25 września do 3 października w kinach, a od 7 do 24 października online na platformie VOD.

Więcej informacji na temat festiwalu namierzycie tutaj, a wszystkie nasze filmowe przeglądy odnajdzie pod tym linkiem.

Dodaj komentarz