kino dzieci

Rodzice polecają filmy MFF Kino Dzieci

Najlepsze rekomendacje

Rodzice polecają filmy MFF Kino Dzieci

Silvia Pogoda, Jerzy Rogiewicz, Sebastian Pawlak i Ania Frątczak, Monika Lenarczyk oraz Julianna i Filip Springerowie radzą, na jakie filmy zabrać dzieci w ramach 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Festiwal rozpocznie się 26 września, a sprzedaż biletów ruszyła kilka dni temu. Z takimi rekomendacjami można iść w ciemno.

To trudne czasy dla kin i festiwali filmowych. Od 7 lat na przełomie września i października buzia zawsze rozjaśniała się w uśmiechu, bo tydzień spędzony w kinie na seansach starannie wyselekcjonowanych filmów dla dzieci jawił się lekko i radośnie, jak coś pewnego i niezbędnego. W tym roku tej radości towarzyszą nowe uczucia. Nie wiemy do końca, czy ruszymy tłumnie do kin, czy zostaniemy na kanapie i z tej perspektywy doświadczać będziemy magii kina. Ale wiadomo na pewno, że Kino Dzieci działa jak dobrze naoliwiona maszyna, gotowa sprostać wszelkim trudnościom. Dlatego właśnie tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej – ponad 150 filmów będzie można zobaczyć zarówno w kinach, jak i w Internecie. Pokazom towarzyszyć będą online’owe warsztaty i spotkania z twórcami filmowymi.

Zapytałam kilku zakolegowanych z nami rodziców o ulubione filmy poprzednich edycji, które pojawią się także i w tym roku, oraz premiery, których najbardziej nie mogą się doczekać. Trzeba to wszystko zobaczyć.

,,FILONEK BEZOGONEK”
reż. Christian Ryltenius / prod. Szwecja, 2020 r.

polecają: Sebastian Pawlak, aktor, i Anna Frątczak, dziennikarka, rodzice 6-letniej Aurelii

„Filonek Bezogonek”, oprócz tego, że jest przeznaczony dla grupy wiekowej naszej córki (4+) i Aurelia kocha kotki, opowiada historię o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesienia pomocy. To wartości, które chcielibyśmy w niej zaszczepić, szczególnie w tak dziwnych czasach, w jakich żyjemy.

Trudno dziś znaleźć bajki o walorach artystycznych, które mogłyby nas wspierać w wychowaniu Aurelki. Nie ma ich zbyt wiele na komercyjnych platformach czy nawet w kinie. Dlatego co roku ze zniecierpliwieniem czekamy na MFF Kino Dzieci. Na seanse chodzimy całą rodziną, bo również nam, dorosłym, festiwalowy repertuar dostarcza wrażeń i wzruszeń. Nigdy nie byliśmy rozczarowani. Również w tym roku program obfituje w piękne wizualnie bajki i filmy kształtujące wrażliwość, wyobraźnię, poczucie estetyki i kulturę wizualną naszej córki. Cieszymy się i dziękujemy organizatorom!

,,TARAPATY 2”
reż. Marta Karwowska / prod. Polska 2020 r.

poleca: Jerzy Rogiewicz, kompozytor i tato dwóch chłopców

Ja czekam z niecierpliwością na premierę „Tatapatów 2”, do których miałem wielką przyjemność napisać muzykę. Chciałbym się wybrać na to z moim starszym synem Tadziem, który był świadkiem całego procesu, widział fragmenty filmu, słuchał muzyki i dzielił się ze mną wrażeniami. Więc to jest z pewnością mój numer 1 w tym roku.

,,SOLAN I LUDWIK – MISJA KSIĘŻYC”
reż. Rasmus A. Sivertsen / prod. Norwegia 2018 r.

poleca: Silvia Pogoda, fotografka i ilustratorka, mama Leo i Gai

Bo uwielbiam tego rodzaju animacje. Kojarzą mi się z animacjami z mojego dzieciństwa. No i dlatego, że Leo marzy o byciu naukowcem, badaczem, konstruktorem, odkrywcą i mikrobiologiem. Bywa czasem detektywem i dlatego równie niecierpliwie czekamy na „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś w pociągu”. Leo z Gają założyli własne biuro detektywistyczne, a na drzwi swojego pokoju nakleili papierową kopertę na pieniądze za rozwiązane zagadki. Więc wszystko, co ma w swojej nazwie słowo „detektyw”, jest na absolutnym topie!

,,BASIA 3”
reż. Marcin Wasilewski / prod. Polska 2019 r.

polecają: Julianna Jonek-Springer, redaktor naczelna wydawnictwa Dowody na Istnienie, i pisarz Filip Springer, rodzice Kazika

Właściwie znaliśmy Basię i Janka, zanim jeszcze przeczytaliśmy pierwszą książkę Zofii Staneckiej. Tak nazywają się moi siostrzeńcy, a kuzyni naszego synka Kazika, którzy są w wieku tych narysowanych – są też zupełnie podobni. W kinie Kazik śmiał się w głos, bo to naprawdę bajka na miarę czterolatka! A i my mieliśmy sporo radości, ponieważ prosta kreska Marianny Oklejak (zresztą znana nam z książeczek) przypomina bajki z naszego dzieciństwa, a do tego – co dla nas nie jest bez znaczenia – „Basia” jest bardzo non-fiction. Odcinek „Mama w pracy” wywołał burzliwe dyskusje! To filmy, które przedszkolak pokocha i dużo się z nich nauczy. Zabawne, mądre, bardzo życiowe, bez przemocy czy gadających monstertrucków. Nie ma opcji, żeby po tym seansie Basia, Janek, Franek Kolanek, Misiek Zdzisiek i żółw Kajetan nie zostali członkami waszej rodziny.

,,BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. RABUŚ Z POCIĄGU”
reż. Moa Gammel / prod. Szwecja, 2020 r.

poleca: Monika Lenarczyk, fotografka, mama czterech córek

Mamy wszystkie książki o przygodach Mai i Lassego. Towarzyszyły dziewczynom od chwili, gdy poszły do pierwszej klasy, to na nich uczyły się czytać. Moje córki utożsamiają się z główną bohaterką, a mnie to cieszy, bo Maja ma silną osobowość, jest bystra i asertywna, a to wcale nie jest typowy sposób przedstawiania dziewczynek w książkach czy filmach. Oglądałyśmy oczywiście wszystkie części filmu o przygodach Biura Detektywistycznego i z niecierpliwością czekamy na nową, której akcja toczy się wokół kradzieży w rozpędzonym pociągu. Zoja, Bianka i Gaja marzą o przygodach z zagadką kryminalną w tle, a Sawa też powoli idzie w ich ślady i przeżywa przygody bohaterów. Myślę, że pierwsze ustawimy się w kolejce po bilety.

Zapraszamy was na wszystkie pokazy 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Bilety na seanse stacjonarne są do kupienia w kasach lub na stronach kin, na seanse online poprzez stronę www.kinodzieci.pl. Bądźcie tam z nami. Ja ruszam z córką na „Binti”, z synkiem na „Biuro detektywistyczne”. A wy na jakie seanse szczególnie się nastawiacie?

Dodaj komentarz