przegląd książek

7 książek otwierających świat

Przegląd książek

7 książek otwierających świat
Lidka Żulczyk

Ciekawość jest zaletą. Pytania, które stawiają nasze dzieci otwierają ciekawe dyskusje. Jak dobra książka. Dziś pokazuję te, które przybliżają nam życiowe tajemnice.

Każdy wiek ma swoje prawa. Każdy wiek ma swoje tematy. Czasem trudno udzielić wyczerpującej, zdaniem moich dzieci, odpowiedzi na ich pytania. Nie chowam głowy w piasek i szukam wsparcia na półkach z książkami. Tam zawsze znajdujemy coś, co pozwala nam się zbliżyć do kwestii, które intrygują i nie dają spać. U nas to aktualnie śmierć i słowa, pierwsza wypłynęła przez przypadek i nie łatwo ją wyciszyć. Druga przyszła z nauką czytania. Obie otwierają szeroko drzwi na świat. Pozwalają zbliżyć się do jego sekretów. Spójrzcie na poniższe tytuły, może akurat trafią w temat waszych dywagacji.

*

„Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańców planety Ziemia” Oliver Jeffers, przekład: Mateusz Rulski-Rożek Wydawnictwo Zielona Sowa

Tutaj, czyli gdzie? Gdzie mieszka planeta, na której mieszkamy? Jak wgląda? Jak działa? Z kim ją dzielimy? Czy starczy jej dla wszystkich? Olliver Jeffers, jeden z naszych ulubionych ilustratorów, po narodzinach syna Harlanda, postanowił stworzyć dla niego książkę, która pomoże w zrozumieniu świata. Zawarł tu kilka podstawowych kwestii, które jego zdaniem, są niezbędną wiedzą dla nowego mieszkańca Ziemi. Ilustrowany przewodnik dla najmłodszych jest wyczerpującym, na początkowym etapie, kompendium wiedzy o naszej planecie. Plus niesie w sobie ważną prawdę o szacunku i wspólnocie. Pozycja pięknie świat otwierająca.

Pełną recenzję książki znajdziecie tu

Książkę kupicie tu

*

„W świecie małp” Asia Gwis, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Świat zwierząt często przypomina ten nasz, małpi oczywiście jest najbliżej. Trudno dostać się do ich naturalnego środowiska, by móc to podejrzeć, na szczęście jest książka, które nam to umożliwia. Tekturowe wydanie o małpich sprawach, zwyczajach, sposobach na życie i miejscach, w których jeszcze trwają, zabierze was w wyjątkową podróż. Łatwo zapamiętacie intrygujące ciekawostki, niektóre mogą was zmotywować do dalszych poszukiwań wiedzy. Jest jeszcze graficzna strona tej podróży! Nawet, gdy ktoś dorosły będzie zajęty chwilę swoim światem, dzięki ciekawym ilustracjom, dziecko samodzielnie może zgłębiać małpie realia.

Pełną recenzję książki znajdziecie tu

Książkę kupicie tu

*

„Anatomia. Obraz ludzkiego ciała w wyjątkowych ażurowych rycinach” Helene Druvert, przekład: Małgorzata Skalska, Wydawnictwo Mamania 

Jak działa i jak wygląda w środku ludzkie ciało to temat, który interesuje każdego z nas, niezależnie od wieku, wiek może jedynie zmienia motywację zgłębiania tej wiedzy… W tym wielkim, pełnym wycinanych rycin atlasie anatomii znajdziecie odpowiedzi na mnożące się pytania i pogląd, jak to wszystko się w nas mieści, gdzie co leży i jak działa. Tę wyjątkową pozycję stworzyła ilustratorka Helene Druvert we współprac ze swoim tatą lekarzem, więc książce możecie zaufać. Pozycja dostała w zeszłym roku wyróżnienie specjalne na Targach Książki dla Dzieci w Bolonii.

Książkę kupicie tu

*

„Sam i Dave kopią dół” Mac Barnett, ilustracje: Jon Klassen, przekład: Katarzyna Domańska, Wydawnictwo Dwie Siostry 

Nie wszystko jest o tym, o czym wydaje się być. Tak jest i z tą książką, i z opowiedzianą w niej historią. Dwóch chłopców kopie dół, cel mają wspólny, znaleźć coś wyjątkowego. Tylko osiągnąć cel nie jest łatwo, a schowane w ziemi skarby bezpiecznie zostają nietknięte. Dlaczego? Czy cel jest ważniejszy niż proces jego realizacji? Czy cierpliwość jest cenna? Czy rozmowa ma znaczenie? Czy widzimy i dotykamy tego, co tu i teraz, kiedy skupiamy się na tym, co może za chwilę się stać? O czym jest nasz świat? Dużo pytań? Po tej książce będziecie ich mieli znacznie więcej, niektóre, te postawione przez dzieci, mogą być bardzo zaskakujące. Czeka was ciekawa rozmowa o życiu. Książka uhonorowana została prestiżowym amerykańskim wyróżnieniem Caldecott Honor Book.

Książkę kupicie tu

*

„Mój las” Melanie Rutten, przekład: Jacek Mulczyk-Skarżyński, Wydawnictwo Wytwórnia

Bywa, że rozsypuje się porządek świata. Najłatwiej o tę obserwację w kawałku nam najbliższym. Rozstanie rodziców jest wydarzeniem, wywracającym wszystko co znane, do góry nogami. Gaśnie światło, nastaje czas smutku, złości, a czasem lęku przed tym, co będzie. W takim momencie życia znalazła się Tosia. By poradzić sobie z przytłaczającą rzeczywistością, ucieka w wymyślony, nasycony jej emocjami świat. Książka nie jest zwykłą opowieścią, w abstrakcyjny sposób, w oryginalnym towarzystwie bohaterów, przedstawia czytelnikowi trudne do zrozumienia nastroje i etapy radzenia sobie ze zmianą. Gonitwa uczuć Tosi, prowadzi do kojącego finału, nie wszystko zmienia się w chwili, w której rozpada się świat.

Książkę kupicie tu

*

„Sylaboratorium, czyli leksykon młodego erudyty” praca zbiorowa, ilustracje: Paweł Pawlak, Wydawnictwo Egmont

Świat jest w obrazach i słowach. Erudycja pomaga w wyrażeniu siebie, w opowieści o świecie i w rozumieniu jego zawiłości. „Sylaboratorium” jest zabawnie ilustrowanym i ciekawie opowiedzianym laboratorium słów. Poznacie tu słowa zapomniane i te z potocznego słownika, długie i krótkie, śmieszne i trudne do wymówienia. Każde z nich ma nałożone akcenty, w znalezieniu których pomoże wam sylabizowanie. Bogaty język, to piękny w świecie głos. Niech się niesie, niech świat brzmi ciekawie! I wasze o nim historie też.

Książkę kupicie tu.

*

„Niebo” Bruno Gibert, Wydawnictwo Wytwórnia

Świat jest też o śmierci, bo śmierć to nie koniec świata, choć obok kogoś pojawia się pustka. Ktoś ze świata znika. Dokąd poszedł? Bohater książki stracił dziadka, wymyślając niebo, oswaja stratę i tęsknotę. Historia opowiedziana znakami i hasłami pozostawia dużą przestrzeń na refleksję. Ta mała książka rozprawiająca o największej tajemnicy koi czytelnika, bez opowiadania bajek. Rozmowa o śmierci jest rozmową świat otwierającą, w moim przekonaniu, nie do uniknięcia, z „Niebem” nieco łatwiejszą.

Książkę kupicie tu.

*

Które książki wybraliście, by otwierać przed dziećmi świat? Podzielcie się tytułami.