recenzja

Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańców planety Ziemia

Nowość od Wydawnictwa Zielona Sowa

Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańców planety Ziemia
Lidka Żulczyk

Mam dwie dobre wiadomości. Pierwsza: Wydawnictwo Zielona Sowa wydało książkę Olivera Jeffersa. Druga: pan Jeffers trzyma poziom i traktuje swoich czytelników poważnie.

Ziemia – trzecia, licząc od Słońca, piąta pod względem wielkości planeta Układu Słonecznego. Tutaj jesteśmy. Tu toczy się nasze życie, tu się zaczyna. Tu pojawił się Harland, syn Olivera Jeffersa, a dwa miesiące później autor i ilustrator postanowił zrobić dla niego przewodnik pełen wskazówek dotyczących tego niezwykłego miejsca zamieszkania, tak właśnie powstał piękny picture book „Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańców planety Ziemia”. Wspaniały powód, żeby stworzyć książkę.

Wielka, unosząca się w kosmosie, jest jak wzorzysta kula. Ziemia jest pełna niespodzianek. Dla kogoś, kto się tu pojawia i dostaje czas na rozgoszczenie nazwany dzieciństwem, dużo jest znaków zapytania i abstrakcji. Ląd, morze, niebo, ludzie, życie, czas, dzień i noc – coś, co szybko staje się codziennością na początku jest podróżą, której mapę wyznaczają pierwotne potrzeby i opieka rodziców. O wszystkim opowiedzieć nie sposób, na poznawania świata ma się całe życie, dobrze zacząć więc od drobiazgów, tych blisko i tych bezpiecznie daleko. Z szacunkiem i otwartością do różnic między nimi. Oliver Jeffers rozpisał i namalował Ziemię przez siebie, przez ważne dla niego kwestie, jak rodzic. Jego obserwacje, wrażliwość i talent zamknięte w „Tutaj jesteśmy” zdobyły tytuł Książki Roku 2017 od magazynu „Time”, tytuł bestsellera od „New York Times” i nagrodę Junior Design Awards 2018 od Junior Magazine. Wśród werdyktów ujmujące jest proste, ale treściwe uzasadnienie – ta książka jest miłością. Jest. Warto mieć odrobinę miłości w domowej biblioteczce.

Książki Olivera Jeffersa są moim dzieciom bardzo bliskie. Proste historie i bardzo charakterystyczny, przemawiający do nich, dopracowany w każdym detalu styl ilustrowania, a właściwie malowania słów towarzyszy nam od początku wspólnego czytania. Każda kolejna książka wywołuje duże uniesienie, ta absolutnie rozkochała nas w swojej graficznej oprawie, bo na niektóre słowa i spostrzeżenia zrobiliśmy się nieco za starzy. Szczególnie sześcioletni Gustaw, bo dwa lata młodsza Marianna ma z książki dużą frajdę, a ja jestem już w takim wieku, że zachwycam się literaturą dla każdego. I ta pozycja mnie jako rodzica urzekła i wsparła, dając pole do rozmowy o swoim miejscu na świecie.

Kawałek świata Pana Jeffersa jest dobry, otwarty, przyjazny i bezpieczny. Wspólny. Dokładnie taki, jaki poznaje mały Harland, Marianka i Gucio, jaki powinien istnieć dla wszystkich dzieci. Zderzenie z rzeczywistością następuje trochę później, warto się przygotowywać się do tej konfrontacji od małego, napełniać się dobrem, żeby umieć je do świata wnieść.

Tu możecie podejrzeć proces pracy autora.

Na zdjęciach widzicie Celinkę, która jest bardzo ciekawa świata. 

„Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańców planety Ziemia”, Oliver Jeffers, Wydawnictwo Zielona Sowa.