Książki dla dzieci przegląd książek współpraca

Książki dla dla dzieci do 2 lat – serie wydawnictwa Wilga

Od zabawy do lektury

Książki dla dla dzieci do 2 lat – serie wydawnictwa Wilga
Lidka Dzwolak

Pierwsza lektura dwulatka? Dobrze dobrana, czyli odpowiednio do jego możliwości poznawczych. Czytana, a właściwie, „przeżywana” z rodzicem. Najlepiej w serii, bo dzieci kochają i utożsamiają się z bohaterami. Co dziś polecamy czytelnikom do 2 lat?

Czasem słyszę narzekania, że „moje dziecko nie czyta”. Albo że nastolatka lubi tylko komiksy, tak jakby ten rodzaj lektury był szkodliwy. Na późniejsze gusta czytelnicze mamy wpływ niewielki, ważniejsze jest to, żeby książka towarzyszyła dzieciom od samego początku i to nie w formie zakurzonego muzealnego eksponatu na półce. Kącik małego czytelnika? Począwszy od prostych kontrastowych książek po sensoryczne, obrazkowe i wreszcie zawierające minihistoryjkę – powinny stać na niskim regale, by zachęcać dziecko do samodzielnego sięgania. Warto też zmieniać ekspozycję okładek raz na jakiś czas, by wzbudzić większą ciekawość. Nie narzucamy lektury, dajemy wybór kilku tytułów, bawimy się książką, sposobem czytania, wręcz doświadczania jej. I sięgamy po serie – wiem, że kusi nas coś nowego, ale małe dzieci uwielbiają powtarzalnych bohaterów!

Dziś bierzemy pod lupę 3 serie Wydawnictwa Wilga, idealne, by wprowadzać dzieciom pierwsze książkowe historie i sytuacje, z którymi mogą łatwo się utożsamić. Mamo, tato, a poczytasz mi…

„MIKUŚ I DZIEŃ W PRZEDSZKOLU”, „MIKUŚ I DUŻY CZERWONY NOCNIK”, „MIKUŚ I WIZYTA NA WSI”/ TEKST: CAMILLA REID / ILUSTRACJE: NICOLA SLATER

Oto miks wszystkiego, po co chętnie sięga dwulatek: kolorowy, puchaty bohater Mikuś, warstwa dźwiękowa, która wzbogaca kontakt z książką, oraz sytuacje, które dziecko zna z codziennego grafiku dnia. Na opowieści i fikcje jeszcze przyjdzie czas, dla malucha liczą się proste historie, które sam też przeżywa, oraz wyzwania takie jak dzień w przedszkolu, zaznajamianie się z nocnikiem czy wieczorny rytuał zasypiania – dźwięk kaczki w wannie, poszukiwania ulubionej przytulanki czy bajka na odprężenie. I tak, przygotujcie się, że czytanie w kółko tej samej historyjki dzieciom się nie nudzi, wręcz przeciwnie!

„POLA I PIOTRUŚ, PLAMA”, „POLA I PIOTRUŚ, HULAJNOGA” / TEKST: CAMILLA REID / ILUSTRACJE: AXEL SCHEFFLER 

Pora na duet przyjaciół, co prawda futrzastych, ale ich pomysły i zabawy nie wydają się obce żadnemu dwulatkowi – są wprost wyjęte z przedszkolnego podwórka. Zranione kolano na hulajnodze i troskliwy przyjaciel, wspólne odkrycia w piaskownicy – to nie tylko historyjki, ale też obserwacja relacji społecznych w grupie rówieśników. Pierwsze trudności i konflikty. Pomysłów na zabawę tej dwójce nie brakuje! A że zdarzają się też wpadki, jak mokra plama na podłodze podczas zabawy, która po uszy wciągnęła bohatera… to tylko idealna lektura podczas nauki korzystania z nocnika.

„MIŚ PRACUŚ. POD WODĄ”, „MIŚ PRACUŚ. PARK DINOZAURÓW” / TEKST i ILUSTRACJE: BENJI DAVIES / WYDAWNICTWO WILGA

Niezwykle pracowity to miś, na półce z książkami Wydawnictwa Wilga znajdziemy aż kilkanaście tytułów z tym niestrudzonym niedźwiedziem. Na pewno nie potrafi siedzieć bezczynnie, to nie typ leniuszka z brzuchem wypełnionym miodem. Zaraża pasją poznawania nowych miejsc i zawodów, wszędzie go pełno. Tym razem zabiera małego czytelnika w głębiny oceanu – wprost do odnalezionego wraku statku. Czy odkryje tam skrzynię pełną skarbów? Wystarczy pociągnąć za ruchome elementy w książce! W parku natrafi na ślady prastarych gadów, a może nawet zdąży na moment wykluwania się jednego z nich?

„KROK PO KROKU. MÓJ PRZYJACIEL ZWIERZAK” / TEKST I ILUSTRACJE: PAULINA CHMURSKA / WYDAWNICTWO WILGA

Kolejna seria, tym razem rymowanki – to też coś, co mali czytelnicy w wieku roku czy dwóch lat lubią najbardziej. Wierszowanki, proste rymy i duże wyraziste ilustracje to gwarancja, że dziecko zaciekawi się lekturą. Mamooo, chcę chomika, psa, królika – prędzej czy póżniej te słowa padną w waszym domu, warto więc poczytać o domowych zwierzakach. Powroty do książki i każdego napotkanego kota na ulicy – gwarantowane. Powiedz nam proszę, chomiczku, co chowasz do swych policzków?

*

Być może książki dla dzieci 0-2 będą miały powyginane kartonowe rogi, być może stoczą walkę z wylanym sokiem czy zupą. Nie szkodzi, wyjdą z tego obronną ręką – ważne, że najmłodszy czytelnik pokocha obcowanie z książkami. Szykujcie więc biblioteczkę!

Dodaj komentarz