electrlolux współpraca reklamowa

W tych pięciu przedszkolach powstały piękne warzywniki dla dzieci

Finał konkursu Electrolux

W tych pięciu przedszkolach powstały piękne warzywniki dla dzieci
Materiały prasowe

Skrzynki z warzywami, domki dla owadów, całkowicie odmienione smutne podwórka, do tego mnóstwo darmowych materiałów edukacyjnych dla każdego. Dzięki akcji Electrolux pięć zwycięskich przedszkoli otrzymało piękne skrzynki i aranżacje warzywników, a nauczyciele – inspirację do prowadzenia ekologicznych zajęć. Ładne Bebe przyglądało się całej akcji tworzenia „Ogródków ze smakiem”. Jesteśmy pod wrażeniem!

Pamiętacie, jak kilka miesięcy temu ogłaszałyśmy wyjątkowy konkurs dla przedszkoli? Można było zgłosić placówkę, a kto zebrał wystarczającą liczbę głosów, ten mógł cieszyć się inwestycją na terenie przedszkola. Jaką? Marka Electrolux finansowała tworzenie od zera warzywników, w których przedszkolaki mogą uprawiać rośliny, doświadczać natury sensorycznie, uczyć się o zdrowym pożywieniu i roślinach. Cała akcja zakończyła się dużym sukcesem, a efekty wizualne – czyli piękny wygląd ogródków – mówią same za siebie!

Dyrektorka przedszkola „Pod Kasztanami” w Gdyni, jednej z pięciu zwycięskich placówek w konkursie, nie kryje radości z nowej inwestycji. Podkreśla, że ich przedszkole od dawna „bawiło się w ogrodników”, jednak dzieciom i kadrze brakowało profesjonalnej przestrzeni, nie było zaś funduszy na inwestowanie w nowe warzywniki. Teraz marzenie się spełniło – a przedszkole do konkursu zgłosiła nauczycielka, która interesuje się ekologią i ma ukończone studia podyplomowe w tym zakresie. Nareszcie dzieci mają okazję doświadczać, czym jest wysiewanie nasion i pielęgnowanie rozsady na własnej skórze. W przyszłości będzie można korzystać z ogrodowych plonów w przedszkolnej kuchni!

Electrolux zadbał o to, by poza akcją budowania ogródków, każdy uczestnik konkursu otrzymał coś dla siebie. Nie tylko nauczyciele, ale też rodzice czy osoby wychowujące dzieci w Edukacji Domowej, mogą korzystać ze świetnych scenariuszy lekcjikart pracy, kolorowanek i pomocy przygotowanych w ramach akcji „Ogródki ze smakiem”. Materiały są udostępnione bezpłatnie – pobierzecie je na stronie projektu.

Projekt na medal

Autorka projektu zrealizowanych ogródków mgr inż. Jagoda Valkov przekonuje, że aby założyć przedszkolny ogródek warzywno-owocowy, nie trzeba dysponować dużym areałem. „Na początek nawet lepiej, gdy ogródek jest niewielki. Zbyt dużo pracy związanej z opieką nad uprawami może zniechęcić nie tylko maluchy, ale i pomagających im dorosłych” – przekonuje. W jej koncepcji zrealizowane projekty miały do 20m2 i koncentrowały się na skrzyniach drewnianych, tak aby dzieci miały łatwy dostęp do warzyw, owoców i ziół. Zdaniem projektantki taki ogródek jest wygodny, funkcjonalny i łatwo zapanować w nim nad pielęgnacją roślin. Dzieci oprócz skrzynek otrzymały estetyczne płotki, mini szklarnie i ławeczki. Projekt Jagody Valkov jest na tyle uniwersalny, że śmiało można się nim inspirować przy realizowaniu podobnych warzywników na własną rękę!

Co jeszcze znalazło się w ogródkach ze smakiem? Nie mogło zabraknąć kompostownika, tak by dzieci miały szanse namacalnie doświadczać idei ekologii i wykorzystywania odpadów bio jako nawozu. Powstały także hotele dla owadów zapylających. Jeśli chodzi o rośliny – w warzywniku pojawiły się pomidory, papryka, kolorowe sałaty, pietruszka, szczypiorek i szpinak. Zasadzono nawet niewielką ilość ziemniaków, aby pokazać dzieciom jak rosną ich wielkie bulwy. Poza warzywami wysiano też kilka odmian ziół, by stworzyć pretekst do poznawania ich różnorodnych aromatów. Pojawiła się łatwe w uprawie kolendra, bazylia, oregano, lubczyk i tymianek. Do tego coś co dzieci uwielbiają – krzaczki truskawek, poziomek oraz borówki. Zadbano o tabliczki z nazwami roślin, by umilały czas oczekiwania na pierwsze kiełki i utrwalały jednocześnie nazwy roślin.

Autorka projektu podkreśla, że wyhodowane przez dzieci warzywa mogą być wykorzystywane w przedszkolnej kuchni lub do wspólnych zajęć kulinarnych i dietetycznych. „To znakomity wstęp do rozmowy o zasadach zdrowego odżywiania. Dzieci, które same posiały marchewkę, obserwowały jej kiełkowanie, podlewały i pieliły, będą ją chętnie jadły i będą wiedziały, że warzywa i owoce nie biorą się ze sklepu” – mówi Jagoda Valkov.

Pomoc dydaktyczna

W czym pomaga ogródek warzywny i do czego można go wykorzystać w przedszkolu? To przede wszystkim miejsce na prowadzenie zajęć dydaktycznych i poznawania świata przyrody. Dzieci mogą uczyć się zmian zachodzących w ciągu roku i podstaw ogrodnictwa, takich jak dostosowywanie czynności ogrodniczych do pory roku. Zabawa w takim ogródku to też szansa rozwijania samodzielności poprzez pracę ogrodniczą: samodzielny wysiew czy sadzenie warzyw, ziół i owoców, doświadczanie i eksperymentowanie z roślinami. Dzieci mogą też rozwijać umiejętności społeczne poprzez wspólną uprawę ogródka i odpowiedzialność za rośliny. Warzywnik to w końcu pierwsza lekcja biologii: idealne miejsce do poznawania cyklu rozwoju roślin – warzyw, ziół i owoców, które dzieci powinny spożywać codziennie.

Nie bez znaczenia są też kwestie związane z promowaniem żywienia roślinnego – ogródek to idealne tło do budowania u dzieci świadomości tego, skąd biorą się warzywa i owoce, oraz wyrabiania zdrowych nawyków żywieniowych. Ważna jest także nauka ekologii: wykorzystywanie wody deszczowej zbieranej z dachu przedszkola na potrzeby ogródka, poznawanie przez dzieci idei i sposobów niemarnowania zasobów naturalnych oraz żywności, a do tego pierwsze kroki w kwestii kompostowania. Najważniejszym jednak aspektem jest pretekst do uczestniczenia w większej liczbie zajęć na świeżym powietrzu.

Zwycięskie przedszkola, w których wybudowano piękne warzywne ogródki, to: Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami” w Gdyni, Przedszkole Miejskie nr 14 im. Niezapominajki w Olsztynie, Przedszkole Miejskie nr 112 w Łodzi, Przedszkole Publiczne nr 2 w Kątach Wrocławskich i Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kubusia Puchatka w Głubczycach. W akcji wzięło udział ponad 300 przedszkoli z całej Polski.

*

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux.

Dodaj komentarz