książki dla dzieci

Tajemnice szkoły

przegląd książek o szkole

Tajemnice szkoły

Pierwszy raz do szkoły? Chyba przyda się nieco odwagi tegorocznym zerówkowiczom i pierwszoklasistom! Niech dowiedzą się, że inni też przeżywają podobne emocje związane z pierwszym dniem szkoły. Zapraszamy dziś wesołą bandę dzieciaków, które tych niepewnych i trochę przestraszonych poprowadzą do świata szkolnych tajemnic. Dunia, Mikołajek, Zuza, Szymek, Albert i Billy odsłonią przed Wami szał psikusów i wyobraźni, pomogą rozwiązać szkolne kłopoty, opowiedzą o przyjaźni. Ruszajcie z nimi, odważnie! W końcu nie taka straszna ta szkoła, prawda?

Do zobaczenia następnym razem / Rose Lagercrantz

Już po raz piąty spotykamy uroczą i rezolutną Dunię, bohaterkę lubianą zarówno przez dziewczyny, jak i chłopaków. Tym razem dziewczynka wraca do szkoły po wakacjach i zaraz na początku gubi się na szkolnej wycieczce w skansenie. Sama pośród starych domów, w parku ze zwierzętami, z dala od klasy… Jak bardzo to nieszczęśliwe zdarzenie może okazać się ekscytującą przygodą, wie tylko Dunia, gdy niespodziewanie spotyka przyjaciółkę Fridę.

ksiazki-szkola-8

Rozdzielone i stęsknione. Tajemnica ich przyjaźni najwyraźniej tkwi w silnej więzi pomimo dzielącej je odległości. W gotowości do spontanicznych spotkań. W poczuciu, że pasują do siebie jak ulał i rozumieją niemal bez słów. W różnicach, które pomagają im się pięknie dopełnia. A to wszystko przypieczętowane naszyjnikami z połówką jednego serca, które nosi każda z dziewczyn. W czasie szkolnej wycieczki postanawiają zakopać swoje magiczne wisiorki niczym sekrety ukryte w ziemi na lata. Czy ich przyjaźń będzie zagrożona?

Życie Duni to jednak nie tylko szkoła. Jest jeszcze tata, którego kiełkująca znajomość z Werą nie jest łatwa dla dziewczynki mimo upływu kilku lat od śmierci mamy. Rose Lagercrantz i Eva Eriksson jak zwykle prowadzą opowieść łagodnie i z humorem. Obraz współgra z tekstem, zatrzymuje, opowiada… Także o tym, że można się zaprzyjaźnić z przyjaciółką taty, i że tata też potrzebuje szkoły, żeby w końcu dostrzec i zrozumieć potrzeby Duni. Przyjaźni i siebie nawzajem uczymy się przecież cały czas.

ksiazki-szkola-10

Mikołajek i inne chłopaki / René Goscinny i Jean-Jacques Sempé

Chłopacka paczka, tajne szyfry tylko dla chłopców, czas kawałów, psot i żartów, niekończąca się przygoda ze szkołą w tle. Szesnaście rozdziałów książeczki z serii klasyki francuskiej literatury dla dzieci i mnóstwo sposobów jak przeżyć w szkole. Na pewno znacie Mikołajka! Poznajcie też jego kumpli – Kleofasa, Ananiasza, Alcesta, Gotfryda, Rufusa, Euzebiusza, Joachima, oraz Jadwinię i Ludeczkę. Dwie ostatnie to co prawda dziewczyny, ale podobno są w porządku.

ksiazki-szkola-23

Szkoła to relacje. Nie tylko przelotne znajomości i mocne przyjaźnie, nie tylko niesnaski, walki, współzawodnictwo, kłótnie, zawody, wycieczki i klasówki. Nie tylko klasa, dzwonek na lekcje, tablica, bujdy, banialuki, odpytywanki, nuda, podręczniki. To przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. A może uczniowie kontra nauczyciele?

ksiazki-szkola-25

W staromodnym świecie Mikołajka chłopaki radzą sobie jak potrafią. Z panią, pupilkiem pani, opiekunem, który każe patrzeć w oczy, z rodzicami, z dyrektorem szkoły. Na campingu, na przerwie, w nowej księgarni. Rozbrajają wszystkich dorosłych wybrykami. Są niemożliwi do granic możliwości. Pomysłowi, kreatywni, dziecinni, nieprzewidywalni, cudowni! Fikają koziołki, zbierają znaczki, biją się, łażą po drzewach, jedzą na czas, wymyślają szyfry, oglądają filmy z kowbojami, co strzelają z rewolweru jak opętani. Rozrabianie jest ich rozrywką! Podobnie do twórcy Mikołajka mamy „wyjątkową sympatię do tej postaci”…

ksiazki-szkola-24

Zuza jest zazdrosna / Thierry Lenain

Powitajmy kolejną postać ze szkolnej ławki. Jaką tajemnicę skrywa tym razem zwykła klasa? Zuza, szkolna miłość i odrobina rywalizacji przyprawiona zazdrością. Kto powiedział, że szkolniaki nie przeżywają też i takich emocji? Zuza i Maks, siedmiolatkowie wymyśleni i narysowani przez francuski duet Lenain i Durand, to uczuciowe dzieciaki, które potrafią rozśmieszyć do łez.

ksiazki-szkola-18

Gdy Maks pewnego dnia rozmienia na drobne miłość Zuzy i dla odmiany zakochuje się w nowej nauczycielce, dziewczynka jest wściekła, wkurzona i zawiedziona. Planuje zemstę, a na usta cisną się jej wszystkie znane brzydkie słowa. Dziewczyński, prosty w swej naiwności świat, spotyka się z kobiecym doświadczeniem ubranym w cenne rady i szminkowany uśmiech. A wszystko to z humorem i całym wachlarzem emocji zmieniających się jak w kalejdoskopie.

ksiazki-szkola-21

Spokojnie, Zuza już nie jest zazdrosna, a Maks może się odkocha. Ta niecodzienna książka o szkolnych losach pewnej debiutującej uczennicy dobrze oswaja z losem poprzez wyraziste i śmieszne ilustracje. Dzięki dużym literom młodzi czytelnicy mogą sami uczyć się czytać o perypetiach pary i lepiej rozumieć emocje. A jeśli sięgną po inne książki z serii, w mig staną się ekspertami od dziecięcych stanów uczuciowych. Choć raczej romantycznymi niż rozważnymi.

ksiazki-szkola-22

 Zwyczajny dzień / Katarzyna Zimmerer

Niezwykła opowieść z doktorem Korczakiem w tle. W roli głównej wewnętrzny świat dziecka, a na drugim planie dorośli, którym wydaje się, że dobrze znają dzieci. Skromna książka o zwyczajnym chłopcu, ośmioletnim Szymku, okazuje się być podróżą do świata dziecięcej mądrości i wrażliwości. Takiej, którą czasem trzeba chować przed innymi, jakby zamykało się w dłoni kroplę rosy w zachwycie nad pięknem. Z obawy przed niezrozumieniem innych…

Każdy z dwunastu rozdziałów opatrzony jest cytatem z pism Korczaka. Każdy rozdział jest drogowskazem dla dorosłych, aby przykładali wielką wagę do języka, jakim zwracają się do dzieci. Aby wybierali język porozumienia, język wsparcia, język budujący poczucie bezpieczeństwa człowieka, który wkracza dopiero w świat. Mimo, że małe i niedoświadczone, dziecko ma swoje pragnienia, marzenia i granice do uszanowania. To bardzo delikatna materia.

ksiazki-szkola-17

Piękne, wyciszone i klarowne ilustracje Oli Woldańskiej-Płocińskiej świetnie wpasowują się w to ważne przesłanie. Czytając o przejściach Szymona w szkole, o jego zawiłych, niekiedy rozczarowujących relacjach z dorosłymi, o bogactwie i bezkresie jego osobistego świata, z którego chłopiec uczy się czerpać swoją siłę, mam poczucie wielkiej niezwykłości aż po gęsią skórkę. Wierzę więc, że zahartowany w życiu dorosły wciąż ma szansę zrozumieć dziecko. Niech odwaga i empatia dodają obu stronom skrzydeł w znajdowaniu odpowiednich słów porozumienia!

ksiazki-szkola-15

Co się stało z Albertem? / Gunilla Bergstrom

Siedmioletni Albert Albertsson zaczyna szkołę i czuje się dziwnie. Dzień wcześniej nie poznaje go nawet własny tata. Zamyślony, zbyt grzeczny, układny, smutny i niepewny. Sprząta po sobie, odnosi talerze, myje ręce i dotrzymuje obietnic. Co się dzieje z Albertem? Coś go dręczy?

Niełatwo oswoić taki nowy, nieznany strach na dzień przed pójściem do szkoły. Tata jednak bierze sprawę w swoje ręce i wychodzi z niej zwycięsko. Pomaga chłopcu zasnąć już z lżejszym sercem. Albert od razu wyobraża sobie setki, a nawet tysiące siedmiolatków w całym kraju, którzy nie mogą spać z tego samego powodu co on. Od razu raźniej!

ksiazki-szkola-43

Jak zwykle w serii z Albertem dostajemy przesłanie z mądrym rozwiązaniem dziecięcych kłopotów. Pierwszego dnia chłopiec powraca z tajemnicą – nawet nauczycielkę może z nerwów boleć brzuch przed spotkaniem z nową klasą. Co za ulga! Albert może już być sobą. Zwyczajnym, trochę niegrzecznym chłopcem. Uczniem!

ksiazki-szkola-41

Billy w szkole / Birgitta Stenberg

A gdy już bardzo chce się do szkoły i zazdrości się uczniom? Co wtedy, gdy ciężko wysiedzieć w domu i coś aż cię ciągnie przez płot i w dal? Czy można spokojnie przymknąć oko i udawać, że nie słychać kuszącego dźwięku dzwonka? Wtedy łapie się przyjaciela za rękę i wędruje przez zakazane podwórka i sąsiedzkie ogródki, nawet nie wychodząc na ulicę. Tak, Billy i Lotta bardzo chcą do szkoły.

ksiazki-szkola-29

Malownicza i awanturnicza wędrówka ukazana w obrazkach Mattiego Leppa jest pełna liści, wąskich ścieżek, zarośli, drewnianych płotków, bajorek błotnych, kamieni przydrożnych, a nawet rabat z sadzonkami. Cała przeprawa warta jest tego, aby choć popatrzeć na dzieci w szkole. Tutaj szkoła to przygoda, obiekt westchnień, cel dziecięcej pielgrzymki do krainy zabawy i nauki.

Wszystko na luzie, w przyjaznej atmosferze, z uśmiechem. Nikogo nie dziwi, że w ławce zasiadł z dziećmi dużo starszy pan Sztorm, sąsiad z pobliskiego podwórka. Na lekcji geografii zaś litry wody wylewają się z chlupotem z dziecięcych kaloszy wprost na szkolną podłogę. Dziś Billy nie bawił się w szkołę. Billy był w szkole!

ksiazki-szkola-31

Nie odrobiłem lekcji, bo… / Davide Cali

A co, jeśli szkoła wybitnie nam nie leży, nie pasuje, budzi opór, a wręcz odstręcza? Dźwięk dzwonka przyprawia o dreszcze. Kreda piszczy po tablicy aż do bólu. Odrabianie lekcji jawi się największą męczarnią i niezasłużoną katorgą. A jednak pewien uczeń uruchamia niezmierzony ocean wyobraźni i płynie śmiało aż po horyzont bezkresnych pomysłów, gdy tylko nauczycielka pyta dlaczego znów nie odrobił lekcji…

ksiazki-szkola-35

ksiazki-szkola-38

Najazd Wikingów, wizyty zwierząt, latające spodki, atak drapieżnych roślin, małpy w domu, praptaki na dachu, niezapowiedziany koncert. Zaskakująca kumulacja śmiesznych scenek to pochwała dziecięcej inwencji w grze na wymyślanie powodów braku pracy domowej. Cała książka, z minimalną ilością tekstu, jest właściwie atlasem szkolnych wymówek, zilustrowanych ze wszystkimi możliwymi absurdami i meandrami wyjątkowej uczniowskiej wyobraźni. Wskoczcie w te rysunki i przypomnijcie sobie dawne szkolne czasy! Benjamin Chaud w roli zręcznego zmyślacza niestworzonych historii!

ksiazki-szkola-36

***

Tekst: Justyna Wencel/dzikajabłoń.wordpress.com

Zdjęcia: Ewa Przedpełska/fąfel.eu

Wszystkie książki kupicie w księgarni Ambelucja.

***

baner_poziomy