Książki dla dzieci przegląd książek współpraca

Jesienne lektury z Wilgą

Herbata z miodem i dużo książek

Jesienne lektury z Wilgą
Lidka Dzwolak

Niektórzy myślami już są pod choinką, planują, a nawet listy piszą. W sklepach już (już?) pierwsze Święte Mikołaje. My mówimy „stop” – dajcie się nacieszyć jesienią w duecie z dobrą jesienną lekturą. Ale jeśli chcecie, odnotowujcie tytuły na mikołajki.

Gdy o 17:00 robi się ciemno, jeszcze czulej zerkamy w stronę półek z książkami. Za wcześnie, by się kąpać, za zimno, by szaleć na rowerze. Naszą bazą staje się koc, sofa, herbata i lampka – oto nasza przystań, dworzec, z którego za pomocą książek, niczym biletów w nieznane, przenosimy się w inne światy. W dzisiejszą, bardzo jesienną podróż zaprasza nas Wydawnictwo Wilga, a cztery tytuły polecane redakcyjnie testuje mała Ewa. Trzeba przyznać, że zadbała o jesienny klimat w kąciku domowej biblioteczki. Jaki werdykt?

„KAP, CAP, CHLAP I INNE WIERSZYKI LOGOPEDYCZNE” / TEKST: AGNIESZKA FRĄCZEK / ILUSTRACJE: ARTUR GULEWICZ / WYDAWNICTWO WILGA

Jesienną rozgrzewkę zaczynamy od gimnastyki, ale języka. Czyje dziecko zaczęło szkolne zajęcia logopedyczne? Ta książka jest nie tylko dla nich, choć świetnie wspomoże w codziennych językowych zabawach. Logopedyczne wierszyki bywają nudne, tu w słowa zaklęto wszelakie świsty, szepty, bzyczenia i szumy, a do tego w dowcipny sposób. To się fantastycznie czyta, a my zamiast marudzić, jaki to język polski jest trudny i wyboisty, doceniamy jego pułapki i meandry. Miłej gimnastyki!

„PEWNEGO DNIA, NIEDŹWIADKU” / TEKST: STEPHANIE STANSBIE / ILUSTRACJE: FRANCES IVES / WYDAWNICTWO WILGA

Dorośli z nostalgią wspominają czasy dzieciństwa, a dzieci… nie mogą się doczekać, aż staną się tacy jak my. Mały niedźwiadek, wpatrzony z podziwem w mamę,  chce przyspieszyć czas i już być samodzielnym niedźwiedziem. Umieć przeskakiwać przez skały, wspinać się na szczyty drzew, stawiać dzielnie czoła niebezpieczeństwom w lesie. A może też poznać przyjaciela, towarzysza dalszych przygód? Ale jak to, tak bez mamy? Czy w takim razie ta dorosłość jest taka fajna? Czy warto na nią z takim utęsknieniem czekać? Czuła historia o miłości i relacji z rodzicem, z piękną jesienną okładką i ilustracjami Frances Ives.

„GRYZAK. ŁAP POTWORKA!” / TEKST  I ILUSTRACJE: EMMA YARLETT / WYDAWNICTWO WILGA

Zanim ktoś się wgryzie w książkę (i to dosłownie!), muszę przedstawić wam wyjątkowo głodnego książkopotwora – Gryzaka. To kolejna, już trzecia, jego historia i książka, którą upodobał sobie jako menu. Mały głodomór nie tylko przegryza kartki, zajada się do syta akapitami, przecinkami i ilustracjami, ale też skutecznie ucieka przed czytelnikiem. Ruszamy więc w pościg, otwieramy okienka, zaglądamy na kolejne strony, przy okazji zatrzymując się w tej pogoni na odpoczynek, czyli chwilę lektury. Czy uda się go złapać? Nam się na pewno uda przeczytać książkę, kto wie, może kolejnego Gryzaka znajdziemy we własnej bibliotece.

„PTRYK ! ALE HISTORIA!” / TEKST: ELIZA PIOTROWSKA  / ILUSTRACJE: JOANNA GĘBAL / WYDAWNICTWO WILGA

Książka dla starszaków, choć przyznam, że sama chętnie ją przeczytałam. Dla mnie – nostalgiczny powrót do analogowych czasów, doskonale pamiętam, czym jest robienie zdjęć aparatem z filmem i jakie emocje towarzyszą czekaniu na wywołanie wakacyjnych kadrów. Dla młodszego czytelnika to z kolei zaproszenie do świata mu zupełnie nieznanego, w którym ożywa przeszłość. Trójka przyjaciół wyławia z jeziora stary aparat z zabezpieczoną kliszą. Gdy z pomocą taty chłopcy wywołują film w ciemni, zmiana negatywu w pozytyw staje się czymś więcej, niż procesem chemicznym – to początek przygody i prawie detektywistycznej zagadki. Kim jest dziewczynka z warkoczem i czy uda im się ją odnaleźć po latach?

KONKURS

Który tytuł was najbardziej zaciekawił? Napiszcie uzasadnienie poniżej w komentarzu, a my wyślemy jedną jesienną paczkę prosto w ręce małego czytelnika! Czekamy do 22 listopada.

WYNIKI: Joanna, pielęgnuj fotograficzną pasję, książka leci do Waa!

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

 

Dziękujemy małej Ewie za udział w sesji!

Materiał powstał we współpracy z Wydawnictwem Wilga.

 

Dodaj komentarz