Książki dla dzieci recenzja

To pestka, czyli ogrodnictwo dla dzieci

Wiosna w domu

To pestka, czyli ogrodnictwo dla dzieci
Lidka Dzwolak

Ogrodnictwo – brzmi dumnie. Budzi skojarzenia z warzywniakiem, działkową altaną, zabłoconymi kaloszami i łopatą opartą o drzwi szklarni. A co, jeśli możesz zostać ogrodnikiem w swoim domu? Oto recenzja nowej, bardzo zielonej książki!

Ogrodnicze wprawki, w kapciach i w pokoju. Bez studiowania na SSGW, bez prenumeraty „Działkowca”. Świat natury na wyciągnięcie ręki czeka małych i większych adeptów upraw kwiatów, warzyw i ziół – na parapecie lub balkonie! Serio, to proste z nową książką „To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci” wydawnictwa Kropka. Nie myślcie, że domowy warzywniak ogranicza się tylko do wyczekanego czerwonego pomidora na balkonie czy rzeżuchy na parapecie. Liście batata w słoiku? Doniczka własnego projektu? A może egzotyczne drzewo brzoskwiniowe pod oknem? Nasiona, pestki, pędy – w nich tkwi tajemnica! Książka, kilka akcesoriów plus cierpliwość – w tym równaniu kryje się ogrodniczy sukces w każdym domowym metrażu.

książki dla dzieci na ladnebebe

OGRODNIK TO JA

Książka to zbiór instrukcji i porad w kilku krokach. Niezależnie, czy mieszkamy w bloku i mamy mikrobalkon, czy w domu z tarasem, możemy się stać ogrodnikiem pełną parą. Może ogrodnik to stan umysłu? Ciekawość świata roślin? Strona po stronie wkraczamy do zielonego uniwersum i zaczynamy naszą przygodę. Doglądanie roślin, podlewanie, nawożenie – zacznijmy od przydatnej wiedzy na początek. Krok dwa: rozejrzyjmy się dookoła, jesteśmy częścią złożonego ekosystemu. Jak dokarmiać ptaki? W jaki sposób zapylane są kwiaty? Na co zwrócić uwagę podczas spaceru? Mając wiedzę, jak przechowywać nasiona, może pokusimy się o zrobienie kuli nasiennej i damy ją komuś w prezencie, który rozkwitnie tęczowo na powitanie lata?

PROJEKTANT DONICZEK

Ale zanim będziemy podziwiać wyhodowane w domu zioła czy kwiaty w ogrodzie, warto pomyśleć, w czym będą rosnąć. W książce temat ogrodnictwa ujęty jest szeroko, znajdziemy więc też rozdział o projektowaniu doniczek. W ruch idą stare opakowania po napojach czy małe pudełka – dziś pokój przekształca się w atelier paryskiego projektanta, który nie wie, czy podążać za trendem sezonu i mocnym kolorem, czy skusić się na bezpieczny minimalizm. A może by tak akcenty boho? Wszystkie chwyty dozwolone! Mięta i koper obiecują ładnie rosnąć w każdej opcji – oczywiście jeśli dokładnie przestudiujecie rozdział o domowym zakątku zielarza.

MIĘTOWA LEMONIADA DLA MAMY

Myślicie, że plan posadzenia mięty wykiełkował ot tak, bez celu? W książce znajdziecie pomysły na kwiatowe prezenty. Na kwietniowy dzień dla mamy roztaczamy niebiańską wizję: mama odpoczywa na sofie, w ręku świeża lemoniada zrobiona przez dzieci i dostawa nowości książkowych. I cisza w pakiecie. Rozumiecie więc sami, że ta mięta po prostu musi ładnie wyrosnąć, ogrodnicy są zmotywowani do szybkiego działania, a kupowanie ziemi i akcesoriów w sklepie też jest swoistą przygodą!

PSZCZOŁY, WELCOME!

A że ogrodnik wie doskonale, jak działa ekosystem, w wolnym czasie jeszcze hotel dla pszczół zrobi na balkonie. Miód na chałce nie bierze się znikąd! W książce roi się od praktycznych pomysłów, przyjaznych nie tylko roślinom, ale i owadom czy ptakom. Stara butelka, dwie drewniane łyżki i w mig robimy własny karmnik dla ptaków. Na balkonie czy w piwnicy na pewno błąka się stara skrzynka, nie wyrzucajcie jej, bo w prosty sposób zamienimy ją w trzygwiazdkowy hotel dla pszczół. A o roli tych owadów przeczytacie w innym rozdziale – to latający sprzymierzeńcy naszych ogrodów – my już wiemy, jak je zwabić.

*

Ogrodnicze pomysły i sprytne instrukcje opisane w kilku prostych krokach – tego nam trzeba tej wiosny, do dzieła! Ogrodnictwo nie brzmi już jak naukowy termin, podpisujemy się pod tytułem: to pestka!

„To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci”, tekst: Kirsten Bradley, opracowanie graficzne: Aitch, tłumacznie: Adam Pluszka, wydawnictwa Kropka

Materiał powstał we współpracy z wydawnictwem Kropka.

Dodaj komentarz