Życzenia z przyszłości

10 kobiet ukochujących swoje wewnętrzne dziewczynki

Życzenia z przyszłości

Bądź szczęśliwa. Idź i nie bój się. Pamiętaj o przyjaciołach, żyj blisko z przyrodą i marz. Wygłupiaj się, błaznuj, myśl o sobie. Kolekcjonuj wspomnienia, przeżywaj, żyj, oddychaj, smakuj, wąchaj, zakochuj się. Przyjdzie taki moment, kiedy się spotkamy, dziewczynko z przeszłości.

Z okazji Dnia Dziecka zaoferowałyśmy dziewięciu podziwianym i – co ważniejsze – lubianym przez nas kobietom przejażdżkę DeLoreanem DMC-12. Barbara Wrońska, Beata Sadowska, Anna Dziewit-Meller, Justyna Chrabelska, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Samia Grabowska, Aleksandra Więcka, Agnieszka Szydłowska i Weronika Lewandowska zatrzasnęły z hukiem drzwi auta i przeniosły się do czasów, kiedy stwarzały swoją przyszłą energię. Albo i elektrownię, która miała wielokrotnie je zasilać i wybuchać, rozpędzać, wprawiać w ruch silniki i generatory. Stąd tak cenne są odwiedziny u tej sprawczej, wewnętrznej dziewczynki, przeczesanie jej grzywki, dotulenie i zasznurowanie trampka. Spróbujecie i wy?

Ta dziesięcioosobowa podróż w czasie została zainspirowana przez instagramowy wpis Zuzanny Sielickiej-Kalczyńskiej, ukochujący 9-letnią Zuzię tak ciepło i wzruszająco, że serce więźnie w gardle.

Zuzanna Sielicka-Kalczyńska – współzałożycielka marki Whisbear

mama czworga dzieci

Gdybym mogła spotkać się z 9-letnią Zuzią, powiedziałabym jej, że jest supermądrą dziewczynką i pomimo braku czerwonych pasków, będzie współtworzyć międzynarodową markę i sprzedawać produkty na całym świecie. Że za 10 lat jej chude nogi i odstające uszy mogłyby być atutem w modelingu, i nie musi mieć kompleksów, że nie może być tancerką, nie chodząc do szkoły baletowej. Żeby nie porzucała marzeń o aktorstwie, gdy usłyszy w liceum trudną ocenę swoich zdolności i predyspozycji psychicznych od nauczyciela. Mocno bym ją przytuliła i powiedziała, jak bardzo mi imponuje jej ogromna wyobraźnia, że ona zaprowadzi ją bardzo daleko, jeśli uwierzy w siebie tak bardzo, jak ja wierzę w nią.

Barbara Wrońska – wokalistka i kompozytorka

mama Bronka I Wiesi

Kochana Basiu, z okazji Dnia Dziecka życzę Ci, żebyś zawsze o sobie pamiętała. Jesteś wspaniała i odważna. Nie bój się burz, bo po nich zawsze wyjdzie słońce. Poradzisz sobie. Kocham Cię.

Beata Sadowska – prezenterka i dziennikarka

mama Tytusa i Kosmy

Łap chwile ulotne jak ulotka. Miej odwagę być sobą. Pamiętaj o przyjaciołach. Żyj w swoim tempie. Zaprzyjaźnij się z naturą. Dziś tak mam. I wiem, że te wszystkie elementy składają się na szczęście.

Anna Dziewit-Meller – dziennikarka, popularyzatorka czytania, autorka książki „Góra Tajget”

mama Gustawa i Barbary

Gdybym miała szansę stanąć przed tą dziewczynką ze zdjęcia, chciałabym jej powiedzieć przede wszystkim, żeby była dla siebie samej bardziej wyrozumiała i cierpliwa. I żeby siebie samą pokochała mocniej. Oraz by wiedziała, że upływ czasu leczy wszystkie złamane serca i potłuczone uczucia, a rozmowa z bliskimi życzliwymi ludźmi bywa najwspanialszym lekarstwem. Wystarczy się na nią w końcu odważyć.

Justyna Chrabelska – projektantka mody

mama córki

Nigdy nie przestawaj marzyć!

Natalia Fiedorczuk-Cieślak – pisarka, dziennikarka, kompozytorka, psychopedagożka

mama Władysława i Sławy

Załączam zdjęcie z okresu nastoletniego, zrobione w parafii św. Ducha w Białymstoku. Obok mnie stoi moja koleżanka z klasy, Kasia, a za plecami mam Mary, moją niewiele starszą świadkinię uroczystości. Na zdjęciu mam 14 lat i tkwię w mamicznym limbo pomiędzy dzieciństwem a dziewczyńskością. Nastolatki to też (jeszcze) dzieci, chociaż żyjące w świecie trudnych do rozpoznania, zmieniających się ciał, eksplozywnych emocji i impulsywnych decyzji. Gdybym spotkała wtedy tę dziewczynkę, pewnie próbowałabym jej powiedzieć: „Nie trać czasu na zastanawianie się, co kto o tobie pomyśli. To ścieżka donikąd. Zdziwiłabyś się też, dziewczyno, jak niewiele w przyszłości zmienisz się mentalnie. Nie udawaj. Wygłupiaj się. Błaznuj. Myśl o sobie. Trzymaj się. Potem jest już tylko lepiej”. To bym powiedziała czternastoletniej Natalii z Białegostoku, ale nie sądzę, żeby mnie potraktowała jakoś szczególnie poważnie.

Samia Grabowska – twórczyni projektu Escuela Mandragora, organizatorka warsztatów dla kobiet

mama Mai

Cześć, mała dziewczynko. Przychodzę do Ciebie z przypominajką. Jestem jednym z głosów, które będziesz w sobie słyszeć. Czasem po cichu, a czasem wypełnię całą Twoją przestrzeń. Jestem głosem, który będzie Ci przypominał o czuciu. O tym, że to, co czujesz jest ważne, bez względu na to, czy komuś się to podoba, czy nie. Będę wołać Cię w stronę roślin, żebyś mogła poznawać ich piękno i moc. Będę przypominać Ci o snach, o tym, że są ważne. Będę sprowadzać Cię z powrotem na Twoją drogę, kiedy się zgubisz. Nie bój się gubić. Warto się zgubić dla samego powrotu. Będę strażniczką, kiedy zapomnisz. A Ty zbieraj na później piękne obrazy, kadry różnych miejsc. Kolekcjonuj wspomnienia, przeżywaj, żyj, oddychaj, smakuj, wąchaj, zakochuj się. Przyjdzie taki moment, kiedy się spotkamy. To pisałam ja – Samia z przyszłości.

Aleksandra Więcka – story designerka, scenarzystka, dziennikarka, autorka książki ,,Jak mówić o sobie dobrze”

mama Jonatana

Kto by się spodziewał, co ze mnie wyrośnie?! W centymetrach niewiele – raptem 161. Nadrabiam zwrotami akcji i liczbą odkryć, niespodzianek i zapisanych słów. Nauczyłam się mówić wcześnie i kiedy miałam raptem 1,5 roku, głośno mówiłam, co mi nie pasuje. Moje pierwsze zdanie wypowiedziałam w maglu i brzmiało podobno „Mamo, chodźmy stąd, tu śmierdzi”. Gdybym miała życzyć sobie, tej małej, szczęścia, to dziś powiedziałabym: „Rób tak dalej! Mów głośno i wyraźnie, co czujesz, czego chcesz, czego potrzebujesz. I rób wszystko, żeby to dostać. W ogóle, rób co chcesz. Kiedy masz wątpliwości, słuchaj swojego ciała. Tańcz, ćwicz i ruszaj się. Ufaj sobie i swoim doznaniom, bądź dla siebie dobra i czuła. Dziel się tym, czego masz w nadmiarze i stój na własnych nogach. Kiedy chcesz tańcz, jeśli potrzebujesz – idź, dokąd chcesz. Bądź wolna i szczęśliwa”.

Agnieszka Szydłowska – dziennikarka telewizyjna i radiowa

mama Jurka i Poli

Te dwa zdjęcia dzieli bardzo dużo lat. Na pierwszym mam 10 lat i odwiedzamy z mamą tatę pracującego w Emiratach Arabskich. Na drugim 10 lat ma moja córka i jesteśmy w trasie Teksas-Kalifornia. Te zdjęcia dokumentują moje najdalsze podróże. I coś jeszcze – wiele straconych lat. Poddałam się, zamiast walczyć z paraliżującym lękiem przed lataniem. Rezygnowałam z wywiadów czy wakacji, jeśli trzeba było lecieć! Do Barcelony dwie doby jechałam pociągiem!!I Wstydzę się przyznać, ile lat to trwało. Postanowiłam się wziąć za siebie dla moich dzieci. Świat jest oszałamiający! Już nie chcę tracić czasu.

Weronika Lewandowska – strateg marketingowy, dziennikarka i badaczka trendów

lada dzień powita na świecie swoje pierwsze dziecko

Gdyby sytuacja się odwróciła i to ja mająca roczek spojrzałabym na dzisiejszą, dwudziestosiedmioletnią siebie, na pewno zdziwiłabym się, że moja miłość do maskotek ani trochę nie zelżała. Małej sobie za to, doradziłabym wrzucenie na luz i oddanie się nieskrępowanej zabawie – jako dziecko byłam pochłonięta nieustannym pragnieniem zdobywania wiedzy i pomnażania sukcesów w kolejnych dziedzinach. Dziś wiem, że budzenie się z uśmiechem, zapach włosów najbliższej osoby, spacer i inne codzienne przyjemności są warte znacznie więcej.

*

Ukochując wewnętrzną dziewczynkę, możemy się o sobie – kobiecie, mamie, siostrze, wnuczce i przyjaciółce – wiele dowiedzieć. To dodatkowy argument dla tych, które nie lubią zawracać, nawet tą samą drogą ze sklepu nie wrócą. Życzymy wam czułości dla samych siebie i czasu. Dobrych kilka sekund w ciągu dnia na masaż zmartwionej, wszystkiego chcącej, rozczochranej dziecięcej głowy.

Dodaj komentarz