Zaczytani jesienią – wrześniowy przegląd książek
Redakcyjne wybory na długie wieczory
O lecie przypomina wciąż piasek wysypujący się z kieszeni spodni, gdy nastawiamy kolejne po wakacjach pranie. Siniaki na kolanach pamiętają wspinaczki do domku na drzewie, a kurz na półce… że ktoś tu dawno nie był w domu. Pora odkurzyć regał i zrobić miejsce na nowe tytuły – za rogiem czai się jesień, ulubiony sezon moli książkowych. Co dziś polecamy?
Otrzepujemy się z sierpniowego lenistwa i łapiemy nowości wydawnicze zdecydowanie warte polecenia. Meldujemy się już w blokach startowych po książki, które umilą nam te ciut dłuższe wrześniowe wieczory. Odkrywamy radość z samodzielnego czytania!
„ALE DZIWNE! ATLAS HYSIÓW, BZIKÓW I INNYCH OSOBLIWOŚCI” / TEKST: CLIVE GIFFORD / ILUSTRACJE: TRACY WORRAL / TŁUM. AGNIESZKA MOORE / WYDAWNICTWO KROPKA
Zaglądacie czasem do podręczników dzieci? Nie wiem, czy wkuwanie nazw rzek albo ciekawostek o wydobyciu węgla brunatnego rozpali w dzieciach ciekawość do świata. Nie wiem też, czy otworzy im oczy na piękno innych kultur, zwyczajów i tradycji. Wiem natomiast, że po lekturze tej książki mamy z synem ochotę kupić bilet dookoła świata. Marzenie! Na razie ono wystarczy, bo delektowanie się tym atlasem to prawdziwa podróż wokół naszej planety. I przez bogactwo dziwactw, zwyczajów i rekordów. Ja śmigam na stronę o krajach Morza Śródziemnego, bo właśnie wróciliśmy z Włoch – nie miałam pojęcia, że w Vacone znajduje się najbardziej ekskluzywna restauracja świata, wyposażona w jeden stół, więc na miejsce czeka się kilka lat. Nie słyszałam też o skarbcu banku Credito Emiliano, w którym jako zabezpieczenie kredytów bankowych przechowuje się krążki parmezanu. Z kolei mój syn woli szybki skok do pewnej wenezuelskiej lodziarni, w której spośród 850 rodzajów lodów mógłby spróbować tych o smaku makaronu z serem. Buszujemy po Azji, by stanąć oko w oko z posągiem Buddy z Leshan – jego ucho mierzy 7 metrów, a kamienna stopa pomieściłaby 100 osób. Ta podróż nie ma końca! Jeśli ktoś kiedyś nudził się na lekcji geografii, to już wie, gdzie szukać inspiracji i prawdziwych odkryć geograficznych!
wiek: 6+
„KAZIK UCZY SIĘ CZEKAĆ” / TEKST: ALEKSANDRA BELTA-IWACZ / ILUSTRACJE: EWA MICHALSKA / WYDAWNICTWO MEDIA RODZINA
Gdy masz kilka lat, a twój świat rozgrywa się tu i teraz, gdy roznosi cię energia, gdy jutro brzmi jak za rok, czekanie jest ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę. Jak na złość, dorośli bardzo lubią czekać, odkładać, przekładać, planować w czasie. Jeszcze moment, jeszcze trzy minuty… Dzieci żyją chwilą i nie rozumieją koncepcji czasu – kto kończył pilnego maila lub rozmowę przez telefon z dzieckiem uwieszonym na nodze? Nauka cierpliwości u dziecka to trudna, ale niezbędna umiejętność i kolejny tytuł z serii przygód małego Kazika to pomocna lektura w tym zakresie. Mały czytelnik odnajdzie się w mig w sytuacjach opowiadanych przez autorkę, zawodowo psycholożkę i terapeutkę pedagogiczną. Książka podsuwa kilka prostych rozwiązań i pomysłów, jak ustalenie specjalnych znaków czy techniki relaksacyjne, które wspomagają naukę czekania. Hmm, nam, dorosłym, chyba też przyda się ta lekcja.
wiek: 6+
„UWIERZ W SIEBIE, PINKU! KSIĄŻKA O PEWNOŚCI SIEBIE I MOTYWACJI WEWNĘTRZNEJ” / TEKST: URSZULA MŁODNICKA / ILUSTRACJE: AGNIESZKA WALIGÓRA / WYDAWNICTWO CZYTA LISEK, SENSUS
Zróbmy eksperyment: zapytaj siebie, zabieganego rodzica we wrześniowym rozkroku między szkołą, pracą a domem, co dziś ci się nie udało? Co poszło nie tak, co cię wkurzyło i rozstroiło? A co napawa cię dumą, rodzicu? Co wyszło ci lepiej niż zazwyczaj? Ups. Krytyk wewnętrzny nie ma problemu z wyliczanką, jakby cały tydzień był ciągiem awarii, potknięć i stresów. Trudniej jest ci znaleźć sukcesy? Nie widzisz ich na horyzoncie? Nie dajesz sobie przyzwolenia na zwyczajnie słabszy dzień, a może zawieszasz sobie poprzeczkę zbyt wysoko? Właśnie. Jeśli ty miewasz z tym problem, to jak w takiej sytuacji radzi sobie mały szkolniak? Pink powraca i porusza niezwykle ważne kwestie wiary w siebie i wewnętrznej motywacji. Jak zawsze z Pinkiem – jest wesoło, obrazowo, przystępnie i bardzo w punkt. Na mojej półce są wszystkie tytuły z tej serii. To dobra lektura, by wspólnie poczytać i zastanowić się nad tym, jak doceniać swój trud i pasję – bez medali, porównań i rankingów.
wiek: 6+
ZESTAW DO NAUKI CZYTANIA: „CZYTAMY RAZEM”, „100 PIERWSZYCH SŁÓW”, „CZUCZU UCZY. LITERY” / WYDAWNICTWO CZUCZU
Temat odkrywania liter i ćwiczenia ręki pojawia się w przedszkolu, ale to w pierwszej klasie nauka nabiera prawdziwego tempa. Wraz z wrześniowym dzwonkiem czytanie staje się tematem rozmów. Czy twoje dziecko już czyta? Jak to, już? Czy moje czyta za wolno? Czy nadąży? Spokojnie, porównywanie nie ma sensu, każde dziecko uczy się w swoim tempie, ale jest coś, co pomoże w czytelniczych wprawkach: czytanie razem z CzuCzu! Na redakcyjny stół trafiła wielka paczka pełna edukacyjnych, aktywizujących materiałów – w samą porę! Gdy byłam dzieckiem, wstępem do czytania był elementarz, za to dziś możemy rozpocząć naukę, po prostu dobrze się bawiąc. Zestaw Czuczu jest dopasowany do wieku, znajdziecie w nim sześć książeczek, 88 liter, wyrazy, obrazki i dwa poradniki dla rodzica, w tym scenariusze na edukacyjne zabawy przygotowane przez neurologopedę. Słowo zabawa jest tu zresztą kluczem – właśnie tak zostały przygotowane literkowe zadania. Dzięki temu nikt nie czuje się jak przy odrabianiu pracy domowej z polskiego. Stopniowo wprowadzamy dziecko w świat samogłosek, potem sylab, a na koniec prostych wyrazów, ta kolejność ma znaczenie! Jeśli dziecko jest mniejsze, materiałów można użyć do zabaw rozwijających percepcję wzrokową czy pamięć słuchową, skupiając się na ilustracjach i naśladowaniu dźwięków.
Czytanie zaczyna się od obserwacji – już z rocznym maluchem możecie stworzyć biblioteczkę 100 pierwszych słów. Prawie metrowe książki harmonijki i duże wyraziste obrazki – przygotujcie się, że te książki nie będą się kurzyć w kącie! Do kompletu przyjazne w podróży zadania, rebusy, zagadki dla przedszkolaków wprowadzające w świat alfabetu. Kto by pomyślał, że nauka czytania to aż tyle zabawy?
wiek: 12 mies.–6 lat
„SIEDEM PRAC DETEKTYWA ZĄBKA. SPORT TO ZDROWIE” / TEKST: TOMASZ DUSZYŃSKI / ILUSTRACJE: PRZEMEK SZUKAJ / WYDAWNICTWO KROPKA
Seria dla małych detektywów! Jeśli wasze dziecko lubi zagadki, oto seria, którą warto podsunąć mu do czytania. Poznajcie detektywa Ząbka, może nie jest tak przystojny i wysportowany jak agent 007, ale nie brakuje mu chęci i cierpliwości do rozwikłania zagadek Magicznego Jorku. Płaszcz? Jest. Odznaka? Jest. Kapelusz? A i owszem. To nic, że coś strzyka w kościach… może przyda się trochę więcej sportu? Ten sportowy trop nie jest tu bez znaczenia, co okaże się później, gdy detektyw dostanie zadanie, by eksmitować tajemniczych gości z miejskiej jaskini. Co łączy Nowy Jork i krakowskie smoki? Kto mieszka pod ziemią i czemu nie wychodzi od kilku lat? Dodam, że coś syczy i zionie ogniem…
wiek: 6+
„KUKURYKU! AFERA W KURNIKU!” / TEKST: GABRIELA RZEPECKA-WEISS / ILUSTRACJE: DOROTA PROŃCZUK / WYDAWNICTWO KROPKA
Jak zachęcać 7-8-latków do czytania? Pokazywać, że książki to nie tylko lektury szkolne! Podsuwać, zaciekawiać, czekać, aż sami odkryją, co im się podoba. A może zauroczy ich opowieść pełna plotek, humoru, reporterskich newsów przygotowanych przez niezwykle zapracowane reporterki Kurnikowej Rozgłośni Radiowej? Już one wiedzą, co w trawie piszczy, kto znosi najmniejsze jajka, kto szykuje tajemnicze przyjęcie, skąd nadciąga śnieżyca w środku lata… Codzienna porcja porannych newsów (czy fake newsów) nieco zbyt plotkujących i fantazjujących dziennikarek? Dodajmy, że są nimi kury, które ciut inaczej pojmują koncept etyki dziennikarskiej! Lektura z humorem!
wiek: 6+
***
Jak tam samodzielne czytanie, jak składanie sylab, jak wodzenie palcem po obrazkach? W tym przeglądzie nie zabrakło edukacyjnych książek, rozwijających i wspierających małych czytelników, zwłaszcza tych wędrujących do szkół. Powodzenia, ten wrzesień jest dla was szczególny!
Materiał powstał we współpracy z wydawnictwami: Kropka, Media Rodzina, CzytaLisek (Sensus), CzuCzu.