Co obejrzeć na festiwalu Młode Horyzonty?
Redakcja poleca filmowe cuda dla przedszkolaków i starszaków
Przed nami 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty. Ku naszej uciesze wśród propozycji dla najmłodszych znalazły się ekranizacje naszych ulubionych książek. Już przebieramy nogami z ekscytacji!
Polecamy waszej uwadze filmowe propozycje dla najmłodszych widzów w repertuarze MFF Młode Horyzonty. To wspaniała okazja, by wraz z dzieckiem zobaczyć ulubione historie na wielkim ekranie. Oto nasza selekcja!
CZYJA WINA?
Fanom książek Stiny Wirsén na widok tego tytułu na pewno zaświecą się oczy! Pocieszne rysunki, rozbrajające historie i samo życie pełne emocji w różnych odcieniach – tak można by podsumować opowieści autorstwa Wirsén. Podczas festiwalu Młode Horyzonty polecamy więc animację „Czyja wina?” o pewnym wyjątkowym dniu w przedszkolu, zazdrości o naprawdę fajną zabawkę i trudnej sztuce godzenia się. Film będzie dostępny w zestawie krótkich form pod tytułem „Kot Tabby”. Jeżeli lubicie zwierzęta, to jest propozycja dla was! Te trzy pięknie animowane historie, pełne futrzastych bohaterów, dziecko nauczą empatii, a rodzicowi nie pozwolą się nudzić. Oprócz filmu o wyjątkowym dniu w przedszkolu zobaczycie, jak wiele zastosowań może mieć zwykła drewniana skrzynia, i przeżyjecie wzruszenie, oglądając śpiewającego kota w samym centrum Nowego Jorku. Kuszące!
Książki Stiny Wirsén z tej serii będą dostępne w sklepiku festiwalowym w Kinotece i Muranowie.
Wiek: 4-7 lat
BITWA NA ŚNIEŻKI W KATTHULT
Kto kocha Emila ze Smalandii, ręka w górę! W programie tegorocznych Młodych Horyzontów znalazło się miejsce i dla tego urwisa – wystarczy zarezerwować bilet na zestaw „Świątecznych opowieści Astrid Lindgren”, by obejrzeć zimową animację o wielkiej bitwie na śnieżki, którą Emil zorganizował podczas nudnego przyjęcia dla dorosłych. Czy wylądował za to w drewutni i wystrugał kolejnego ludzika? Prawdopodobnie! Oprócz tego w zestawie świątecznych animacji znajdziecie jeszcze trzy inne krótkie formy – o Bertilu, który zaprzyjaźnił się z maleńkim chłopcem mieszkającym w mysiej dziurze pod jego łóżkiem, o lisie, którym w potrzebie zaopiekował się pewien skrzat, i o dzielnej Kajsie, która samodzielnie zorganizowała święta, gdy jej babcia zachorowała. Dla miłośników zimowych celebracji jak znalazł.
Wiek: 5-8 lat
BASIA. RADZĘ SOBIE! – ZESTAW
Basi nigdy za wiele, w dowolnej formie. Przygody zadziornej pięciolatki można pochłaniać w wersji książkowej i audiobookowej, a podczas festiwalu – obejrzeć premierę filmową kolejnych kilku opowieści. O tym, dlaczego warto polubić się z Basią, rozmawiałyśmy z jej twórczyniami, Marianną Oklejak i Zofią Stanecką w podcaście. A co w kinie? Odcinek o wyprawie na narty, o remoncie w domu, o grzybobraniu, o nowej niani i na deser taki bardzo na czasie – o tym, czy pięciolatce potrzebny jest telefon komórkowy. Zestawu filmów o Basi szukajcie pod wspólnym tytułem „Radzę sobie”. Książki z tej serii będą dostępne w sklepiku festiwalowym w Kinotece i Muranowie.
Wiek: 4-6 lat
MYSI DOMEK. SAM I JULIA – ZESTAW
Znacie „Mysi Domek”? Stworzyła go holenderska pisarka Karina Schaapman. I co tu dużo mówić – genialna to budowla, pełna pokoików (jest ich ponad 100!), zakamarków i uroczych detali w skali mikro, których podglądanie i wyszukiwanie fascynuje bez względu na wiek! Makietę domku można podziwiać w Amsterdamie, a na co dzień – w książkach. Dom jest tłem serii książeczek, a także animacji, z których kilka będzie dostępnych właśnie dla widzów festiwalu Młode Horyzonty. W zestawie „Mysi Domek. Sam i Julia” znajduje się sześć krótkich filmów animowanych o przygodach dwóch myszek – nieśmiałego Sama i przebojowej Julii, których charaktery pięknie się uzupełniają podczas przeżywania codziennych przygód. A co przytrafi im się na ekranie? Spotkanie z motylem, lekcja tańca, obserwacja gwiazd i inne wyzwania.
Wiek: 4-6 lat
CZEŚĆ, LATO! – ZESTAW
Ostatnie z naszych poleceń nie ma nic wspólnego z ulubionymi książkami, ale to nic! Wspaniałym animacjom z zestawu „Cześć, lato!” towarzyszy jeden temat przewodni – jedzenie. No i mamy tu parę zaprzyjaźnionych niedźwiedzi w drodze na festiwal lodów na patyku, rodzinne wakacje z przygodami, mysiego kapitana na misji ratunkowej, historię orzesznicy, która prawie przespała swoje urodziny, i opowieść o piekarzu uczulonym na mąkę. Oprócz tematu jedzenia wszystkie filmy spaja piękna kreska i jeszcze piękniejszy morał: że współpraca to najlepsza rzecz pod słońcem.
Wiek: 4-7 lat
Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.