wspólny czas

Wrześniowe pomysły na czas z dziećmi

Nasze rekomendacje

Wrześniowe pomysły na czas z dziećmi

Macie już plan zajęć na nowy semestr? Czas zagospodarować weekendy i wolne popołudnia. Tradycyjnie proponujemy pomysły na ciekawe rodzinne aktywności w obszarze natury, kultury i życia domowego.

Wrzesień to fantastyczny miesiąc, na pewno to wiecie! Nie ma już co płakać nad latem, które przemija – czas cieszyć się z pięknego słońca i powrotu imprez na dziecięcą mapę kulturalną. To także okres zbierania plonów i radości z prostych rzeczy, takich jak zakupy na targu, domowa szarlotka czy zdrowy orzechowy krem à la Nutella. No i niezastąpione DIY – bo kiedy bawić się ludzikami z kasztanów, jeśli nie teraz? Dla spragnionych „biernej” rozrywki też coś mamy: teatr, kino i festiwale czekają, by was oczarować!

Pieczemy szarlotkę i ciasto ze śliwkami

Temperatury pozwalają wreszcie uruchomić piekarnik, a na straganach królują antonówki, śliwki i szare renety. Późnym latem i wczesną jesienią pieczemy ciasta! Postawcie na sprawdzone przepisy: szarlotkę Rozkosznego, ciasto ze śliwkami Elizy z White Plate, albo śliwki z pomarańczami i lodami Jamiego Olivera. PS w zakupy i pieczenie oczywiście zaangażujcie dzieci.

ODWIEDZAMY KIERMASZE

Na te imprezy czekamy cały rok. We Wrocławiu Targi Rzeczy Ładnych łączą się z Mamaville! Z kolei w Warszawie słynne Plony w Domu Handlowym Mysia 3 to nie tylko okazja do fantastycznych zakupów, ale też spotkanie towarzyskie! Będziemy delektować się potrawami i produktami wytwarzanymi tradycyjnymi metodami oraz podziwiać rękodzieło w nowoczesnej formie. Organizatorzy piszą o Plonach tak: Ciężko się oprzeć, by nie celebrować tej wspaniałej sezonowej obfitości, którą obdarza nas natura – warzywa, owoce, cydry, ale też piękna polska ceramika, wiklinowe kosze, naturalne tkaniny, makaty, biżuteria, naturalne kosmetyki, wspaniałe słodkie (i nie tylko) wypieki. Nie chcemy straszyć kolejnymi falami pandemii, ale korzystajmy z eventów, póki są bezpieczne i dozwolone.

Targi Rzeczy Ładnych – Wrocław, Hala Stulecia, 4-5 IX 2021, g. 11.00-19.00

Plony, Warszawa, DH Mysia 3, 18 IX 2021, g. 11.00-19.00

Zbieramy kasztany

Kasztanowy sezon wkrótce zostanie zainaugurowany. Przygotujcie się do niego solidnie – obejrzyjcie razem książki o przyrodzie, nauczcie się rozpoznawać kasztanowce po kształcie liści i pokroju. A może poszukacie kasztanów jadalnych? W arboretach i dużych parkach ich nie brakuje, ale w sezonie można je kupić często w turystycznych częściach dużych miast, a nawet w supermarketach. Fajną alternatywą dla kasztanów są orzechy laskowe – leszczyna pospolita lub „śmieszna” leszczyna turecka. Dary tych obu nadają się na domowy krem czekoladowy à la Nutella!

Dokształcamy się na festiwalu nauki w warszawie

Ta impreza edukacyjna nie ma sobie równych. Setki instytucji naukowych otwierają swe podwoje dla rodziców i ich dzieci – bezpłatnie. Co można robić na Festiwalu Nauki? Konstruowanie modeli samolotów na wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej, zaglądanie pod mikroskop, nauka pisania poprawną polszczyzną ze znamienitymi profesorami UW, escape roomy organizowane przez naukowców z polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie, zabawa robotami, matematyczne origami, eksperymenty chemiczne i fizyczne… Uff! To tylko niektóre przyjemności oferowane na festiwalu w latach ubiegłych. Do tego każda edycja oznacza całe mnóstwo arcyciekawych wykładów z dziedzin humanistycznych, wystawy i warsztaty dla dzieci.

Program festiwalu od lat stanowi wyzwanie – jednocześnie dzieje się tyle dobrego, że trudno wybrać. Ale warto się zdecydować, bo liczba uczestników na poszczególnych wydarzeniach może zostać ograniczona. Szczegóły festiwalu, który będzie się odbywał 17-26 września, znajdziecie na stronie internetowej tutaj.

Oglądamy lalki na ulicy

Coś dla wielbicieli spacerów po warszawskiej starówce i fanów lalkowych teatrów. Impreza „Lalka na scenie” to cykliczny festiwal teatrów ulicznych, na którym pojawiają się zespoły z całego świata. W tym roku trupa z Włoch, artyści z Słowacji, Czech i oczywiście Polski zaprezentują kukiełkowe przedstawienia dla najmłodszych. Będzie to okazja – jak co roku – do zapoznania się z historią teatru ulicznego wywodzącego się z commedia dell’arte i jego tradycyjnymi postaciami. Przedstawienia są powtarzane, odbywają się o pełnych godzinach.

Rynek Nowego Miasta w Warszawie, 4-5 września 2021, od 12:00. Trzeba zabrać ze sobą kocyk do siedzenia.

Zaglądamy za kulisy muzeum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Dobrze znany naszym czytelnikom Narodowy Instytut Fryderyka Chopina słynie z bogatej oferty skierowanej do rodzin, ale też ogólnie, do osób o różnych gustach, potrzebach i zainteresowaniach. „Kulisy Muzeum” to coś, o czym wie tylko wąskie grono, a to dlatego, że są to oprowadzania organizowane wyłącznie raz w miesiącu. Idealny pomysł na popołudnie dla rodziców i ich starszych dzieci, które myślą o rozwijaniu zainteresowań muzyką, historią czy konserwacją dzieł sztuki.

Podczas wydarzenia ekspert opowie o rękopisach najsłynniejszego polskiego kompozytora i przedstawi zwiedzającym intrygujące historie związane ze zbiorami, ekspozycją i swoją codzienną pracą. W cenie biletu jest możliwość zwiedzania ekspozycji stałej i czasowych w Muzeum Fryderyka Chopina.

Wrześniowe spotkanie odbędzie się 16 IX o 18:00. Bilety do kupienia tutaj. 

Idziemy do Kina

Festiwal Kino Dzieci to wydarzenie któremu patronujemy już ósmy raz – nie bez powodu, bo festiwalowe projekcje to fantastyczny sposób na wspólny wartościowy czas. Podobnie jak rok temu, także i ta edycja MFF Kino Dzieci wydarzy się w formule hybrydowej. Tym razem jednak wydłuży się czas jego trwania: od 25 września do 3 października odbędzie się stacjonarnie w ok. 20 polskich miastach. Od 7 do 24 października filmy festiwalowe dostępne będą online.

Jak zwykle czeka na was fantastyczna selekcja światowego ambitnego kina dla dzieci i najlepszych kreskówek. Szczegółowy program festiwalu już wkrótce na stronie imprezy tutaj.

Zatrzymujemy lato w papierze

Ci, którzy lubią spędzać czas w domu, wreszcie mają pretekst. Początek września to moment na zebranie urlopowych wspomnień. Ułożenie wakacyjnych biletów i zdjęć w albumach, zebranie z kieszeni muszelek i wykonanie z nich płaskorzeźby z modeliny oraz zabawy papierem. Robiąc zakupy do wyprawki szkolnej, zamówcie kilka dodatkowych arkuszy kolorowego brystolu, bibułkę lub papier do origami i pobawcie się rodzinnie w panią od plastyki! Papierowe kwiaty nie są wcale trudne. Możesz ułożyć je w wazonie, udekorować nimi ciasto, albo dać w prezencie nauczycielce za miesiąc, 14 października.

To już koniec naszej wrześniowej wyliczanki, mam nadzieję, że wyłapaliście pomysły dla siebie. Dajcie znać, co wy macie w planach!

Dodaj komentarz