prezenty świąteczne wspólny czas współpraca reklamowa

Kulturalny prezent. Co dać dziecku zamiast zabawki?

Lista fajnych rodzinnych wydarzeń kulturalnych na grudzień

Kulturalny prezent. Co dać dziecku zamiast zabawki?
Materiały prasowe

Tego rodzaju mikołajkowy lub gwiazdkowy upominek ma wielowymiarowy sens. Nie mnożysz plastiku i opakowań. Nie musisz nigdzie po niego jechać ani stać w kolejce. Wspierasz kulturę i wychowujesz przyszłego odbiorcę tej kultury, a wspólne uczestniczenie w wydarzeniu stworzy wartościowe rodzinne wspomnienia.

W ramach przewartościowania świąt i zwrotu w stronę prezentowego minimalizmu, proponujemy wam kulturalne upominki. Wśród nich: wyjątkowe przedstawienie teatralne z kręgu klasyki literatury dziecięcej w teatrze „Lalka”, wystawa, warsztaty, film i koncerty. Dominują wśród nich wydarzenia w klimacie folkowym, związane z polskimi bożonarodzeniowymi tradycjami, ale nie tylko! Będzie też żydowska Chanuka i zaproszenie na wystawę o ekologii. Nasza lista, to kulturalne upominki i dla dającego, i dla obdarowywanego, tak by cieszyć mogli się wszyscy w rodzinie. Chodźcie tej zimy ukulturalniać się z nami.

TEATR

Spektakl „Czarnoksiężnik z krainy Oz” w Teatrze Lalka, reż. Jarosław Kilian Sugerowany wiek: 7+

Słynna historia o osieroconej Dorotce i jej poszukiwaniu domu w utopijnej krainie. Reżyser Jarosław Kilian mówi o swoim spektaklu, którego premiera odbędzie się 3 grudnia tak: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” jest opowieścią inicjacyjną. Takie baśnie mają przygotować młodego człowieka na spotkanie z okrutnym, nieprzewidywalnym, a zarazem różnorodnym i pięknym światem. Historie takie opowiadane są dzieciom, by pomóc im stawić czoła przeciwnościom losu i niebezpieczeństwom, jakie niesie realne życie.

Nie zapominajmy, co dzieje się u naszych sąsiadów w Ukrainie, a także dookoła nas, wśród osób, które nie mogą spędzić swoich świąt tak, jakby chciały. Nie zapominajmy, że historia Bożego Narodzenia także jest historią o trudzie, stawianiu czoła przeciwnościom i ucieczce przed prześladowaniem. Czy istnieje lepszy pretekst i lepszy czas, by zatrzymać się w konsumpcyjnym grudniowym biegu i porozmawiać o tym co najważniejsze? Wszystko wskazuje na to, że na „Czarnoksiężniku z krainy Oz” mamy szansę przeżyć teatralne katharsis – doświadczać emocjonalnie, razem z bohaterami. Dla dzieci, szczególnie tych, które zetknęły się z tematem wojny w Ukrainie, to może być wyjątkowa lekcja o trudnych emocjach w bezpiecznym i wspierającym towarzystwie rodziców. Zwłaszcza, że spektaklowi towarzyszą interdyscyplinarne warsztaty dla dzieci „W drodze do domu”.

Link do szczegółów na temat spektaklu i zakupu biletów tutaj.

Świąteczne koncerty

Kolęda spod Krakowa, sugerowany wiek: 3-6 lat (koncert poranny) i 7-12 lat  (koncert popołudniowy)

Kolędy i pastorałki od pokoleń rozbrzmiewają w różnych zakątkach Polski. Każdego roku śpiewamy je w domach podczas wieczerzy wigilijnej i… w Filharmonii podczas koncertu świątecznego. Filharmonia Narodowa wraz z lisem z FeNkiem jak co roku w okresie około świątecznym zaprasza do świata muzyki ludowej. W rytm radosnych tańców błysną kolorowe stroje i – co najważniejsze – zabrzmią kolędy w wykonaniu Krakowiaków Zachodnich. Dziecięce poranki w Filharmonii mają to do siebie, że zwykle dzieci muszą coś przynieść lub się specjalnie przebrać. Co należy zabrać tym razem? Janczary! Czyli rodzaj grzechotki z dzwoneczkami. Skąd je wziąć? Wykonać samodzielnie według instrukcji, która niedługo pojawi się na stronie internetowej Filharmonii. Bądźcie czujni!

Bilety kupicie tutaj.

Mały Uniwersytet Muzyczny – koncert „Dzwonią dzwonki sań!”, sugerowany wiek: 5+

Nie wszyscy wiedzą, że Koło Naukowe Studentów Specjalności Rytmika na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina (dawna Akademia Muzyczna) organizuje fajne cykliczne koncerty dla dzieci! Tym razem, poza tym, że zaprezentują wam brzmienie kolejnego instrumentu muzycznego, będą też śpiewać i bawić się przy muzyce. Podczas przedświątecznego spotkania zostanie wykonany również prawdziwy eksperyment fizyczny! Koncert w ramach Małego Uniwersytetu Muzycznego: 4 grudnia w samo południe!

Bilety dostępne tutaj. 

Betlejem Polskie – Występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, sugerowany wiek: 5+

Czy wiecie, że od niedawna można zwiedzać pięknie odremontowane i nowoczesne centrum folkloru polskiego w Karolinie pod Warszawa? Miejsce jest świetne do odwiedzenia ze względu na wystawę stałą, ale my proponujemy rozszerzyć pobyt w Karolinie o występ słynnego zespołu „Mazowsze”, który ma tutaj swoją siedzibę. „Mazowsze” przygotowało niezwykłe widowisko oparte na dramacie Lucjana Rydla – „Betlejem Polskie”. To przedstawienie, w którym bierze udział 150 wykonawców: aktorów, solistów śpiewaków, artystów baletu, chóru i orkiestry. W Rydlowskim przedstawieniu Jezus rodzi się wśród polskiej zimy, a Betlejem leży w Polsce – może gdzieś w Małopolsce, a może na Kaszubach. Biblijny Herod nie jest tylko władcą starożytnej Palestyny, lecz ciemiężycielem Polski i rusyfikatorem; betlejemscy Trzej Królowie to nasi władcy: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski. Idealne połączenie tradycji ze współczesnością, treści uniwersalnych i chrześcijańskich. A przede wszystkim piękne, kolorowe widowisko w świątecznym klimacie.

Bilety do kupienia tutaj. 

Kino

Film „Świąteczna niespodzianka”, reż. Andrea Eckerbom, sugerowany wiek: 4+

Już 9 grudnia premiera chyba najbardziej uroczej świątecznej bajki w tym roku. To produkcja norweska, zatem nie brakuje tu typowo skandynawskich smaczków i skojarzeń. W małym miasteczku zapada świąteczny spokój, ale na jarmarku bożonarodzeniowym panuje gorączkowa aktywność. Marianna znajduje na górnej półce pluszowego misia. Czy on żyje?  Dziewczynka nawiązuje z misiem więź. Ale niestety, nasz miś ma inne plany gdyż pragnie, aby wygrał go ktoś… bogaty. Taki ktoś, kto nauczy go wszystkiego o świecie ludzi. Teraz Marianna ma czas tylko do Świąt, aby przekonać misia co tak naprawdę jest w życiu ważne. Bez ograniczeń wiekowych i z dubbingiem!

Zwiastun filmu tutaj. 

Wystawy i wydarzenia interdyscyplinarne

Jubileuszowa wystawa pokonkursowa szopek krakowskich, sugerowany wiek: 2+

Nasze krakowskie szopki to niemal cud świata, pierwszy wpis z Polski na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Co roku w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 1 grudnia 2022 r.) szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny w Krakowie i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku, prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do Pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez Jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Zachęcamy was do wzięcia udziału nie tylko w święcie szopek na rynku, ale też w grze terenowej (rozpocznie się o godz. 10.00 w holu Pałacu Krzysztofory ul. Rynek Główny 35). Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Namawiamy też do odwiedzenia wystawy stałej w Pałacu Krzysztofory, gdzie można dowiedzieć się jeszcze więcej na temat szopek krakowskich i gdzie, jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia 2022 r. do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej.

Bilety do nabycia tutaj.

Familijne warsztaty z twórczyniami ludowymi w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, sugerowany wiek: 5+

Na pewno znacie warszawskie Muzeum Etnograficzne i jego kącik zwany Muzeum Dla Dzieci. W grudniu odbędą się tam warsztaty dla rodzin z dziećmi. To niesamowita okazja do spotkania i wspólnego tworzenia z twórczyniami ludowymi, pod których okiem będzie można wykonać świąteczne ozdoby ze słomy, papieru czy bibuły. Uczestniczki i uczestnicy wyjdą z zajęć z 4 ozdobami inspirowanymi tradycyjną sztuką ludową Mazowsza, Kurpiowszczyzny, Lubelszczyzny czy Podlasia. Niesamowita okazja do pracy z osobami, które cieszą się wieloletnim doświadczeniem i są zrzeszone w Stowarzyszeniach Twórców Ludowych.

Co więcej „Ethnomuseum” proponuje także słuchowisko na Spotify – seria podcastów opowiada o obrzędach związanych ze świętowaniem i karnawałem. Warto posłuchać z dziećmi!

Bilety na warsztaty tutaj a link do podcastów tutaj.

Rodzinna Chanuka w Polin, sugerowany wiek: 3+

W grudniu Muzeum Polin zachwyca ofertą dla dużych i dla małych, niektóre wydarzenia są ogólnodostępne, na inne trzeba polować, bo bilety są w ograniczonej puli. Czeka was m.in. kolacja szabatowa w holu muzeum po godzinach czy rodzinne warsztaty kulinarne towarzyszące wystawie czasowej na temat żydowskich tradycji kulinarnych. Dzieci będą mogły też rozwiązywać zadania gry muzealno-kulinarnej. Będzie pieczenie tradycyjnych latkesów, a w czasie działań twórczych przygotowanie dekoracji dań i przystawek z okazji święta Chanuki oraz inne chanukowe ozdoby. W sobotę, 10 grudnia, muzeum zaprasza na słodki poczęstunek – każdy, zaraz po wejściu będzie mógł spróbować pączka. A po południu, w weekend 10-11 grudnia, skorzystajcie z okazji i zróbcie sobie pamiątkowe zdjęcie w chanukowej fotobudce.

Zapisy na wydarzenia tutaj.

Akcja „Zrób sobie prezent” w Muzeum Warszawskiej Pragi, sugerowany wiek: 0-6 lat i powyżej 16 r. ż. w zależności od wybranych warsztatów

To kolejna edycja świetnej inicjatywy kulturalno-edukacyjno-społecznej. Możesz zabrać dzieci na warsztaty i wspólnie z nimi wykonać gwiazdkowy prezent! Prace ręczne, nadawanie drugiego życia przedmiotom oraz współpraca z lokalnymi wytwórcami i wytwórczyniami to główne założenia całej akcji. Będzie o robieniu bombek, ekokosmetykach i nie tylko.

W tym roku motywem przewodnim spotkania jest ekologiczny styl życia, wywołany przez wystawę czasową „EkoEksperymentarium”, o której niedawno pisałyśmy na łamach Ładne Bebe (była w Bydgoszczy, ale przyjechała do Warszawy!) Prezenty na warsztatach będą wykonywane z materiałów z odzysku bądź składników naturalnego pochodzenia. Organizatorzy zapowiadają: Zastanowimy się też nad odpowiedzialnym kupowaniem i niematerialnymi sposobami na obdarowywanie bliskich. Na otwartych stoiskach w przestrzeni muzealnej czekać będą między innymi ceramiczne formy na choinkę i resztki skór a także pierniczki do dekoracji. Cena warsztatów to 10 zł, a bez konieczności zapisów muzeum zaprasza również na warsztaty muzyczne prowadzone przez Chór Sirenes i wspólny mikołajkowy koncert.

Bilety i wybór warsztatów tutaj. 

Jeśli macie na oku ciekawe wydarzenia kulturalne które polecacie, podzielcie się z nami w komentarzach!

*

Materiał powstał we współpracy z warszawskim Teatrem Lalka. 

Dodaj komentarz