#tip na poniedziałek: pierwsza wizyta u dentysty

Radzi stomatolog Karolina Janowska-Kroner

Kiedy umówić dziecko na pierwszą wizytę w gabinecie dentystycznym i jak dbać o mleczne, a potem stałe zęby w domowych warunkach? Rzeczowych wskazówek w temacie higieny jamy ustnej dzieci udziela Karolina Janowska-Kroner, autorka bloga Matka Dentystka, stomatolog i mama dwojga dzieci.

Co prawda znane mi są znakomite właściwości ksylitolu i jego wpływu na zęby, ale do teraz nie wiedziałam, że powinno się nim nasączać silikonową nakładkę na palec, czyszczącą niemowlęce dziąsła. Karolina uspokoiła mnie także w kwestii fluoru – wystarczy, że zadbamy o odpowiednią ilość pasty z fluorem na szczoteczce, by zapewnić dziecięcym zębom pełną ochronę, nie powodując ubytków na zdrowiu. Jeśli odkładacie pierwszą wizytę dziecka w gabinecie w nieskończoność, bo stresuje was ona bardziej niż samo dziecko, ten tekst jest dla was. Zajrzyjcie do niego także po to, by wiedzieć, o co stomatologa zapytać i jakiego wsparcia oczekiwać. Czekam na wasze opinie.

*

KIEDY POWINNA ODBYĆ SIĘ PIERWSZĄ WIZYTĘ U STOMATOLOGA?

Najlepszy moment na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym to pojawienie się pierwszego zęba, czyli u większości dzieci między 6 a 12 miesiącem życia. Rodzice całkiem niepotrzebnie zwlekają z wizytą do momentu, gdy pojawią się wszystkie zęby lub, o zgrozo, kiedy zauważą jakiś problem. To pierwsze spotkanie ze stomatologiem ma rozwiać wszystkie wątpliwości rodzica odnośnie pielęgnacji młodej jamy ustnej. Jest to bardziej rozmowa niż badanie, także warto wypisać sobie na karteczce wszystkie pytania, które chcemy zadać dentyście. Czasem w stresie lub gabinetowym zamieszaniu niektóre rzeczy nam umykają – z karteczką mamy pewność, że nic ważnego nam nie ucieknie.

*

PYTANIA DO STOMATOLOGA

Podczas pierwszej wizyty stomatolog powinien wyjaśnić jak, czym i kiedy myć dziecku pierwsze mleczaki. Byłoby bardzo dobrze, gdyby odbył się też instruktaż takiego mycia – można także rozpatrzyć zabranie szczoteczki dziecka. Dentysta opowie o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa i zdrowa dla zębów dieta. Lekarz pewnie doda też parę słów o ząbkowaniu i o tym, jak sobie z nim radzić, a także o profilaktyce wad zgryzu. Zbierze wywiad od rodziców. Mogą pojawić się pytania o ogólny stan zdrowia dziecka, przebieg ciąży oraz porodu. Czy maluch jest pod opieką specjalistycznej poradni lub czy przyjmuje jakieś leki na stałe. Jak wyglądała dotychczasowa higiena jamy ustnej oraz dieta dziecka.

*

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO WIZYTY U STOMATOLOGA?

Przygotowanie starszych dzieci do wizyt kontrolnych w dużej mierze zależy od charakteru dziecka. Są maluchy, na których nie robi wrażenia, że ktoś obcy ogląda im zęby. Są też mali wrażliwcy, którzy będą mocno przeżywać takie spotkanie. Na pewno na swojego stomatologicznego opiekuna warto wybrać osobę, która ma duże doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Zapisując dziecko na wizytę, trzeba zadbać o to, żeby to nie była np. pora jego drzemki. Malucha wprowadzamy w tematy stomatologiczne poprzez czytanie książeczek, zabawę w gabinet oraz ćwiczcie z dzieckiem otwieranie buzi. Pod żadnym pozorem w gabinecie nie można dać dziecku znać, że spotkanie z dentystą jest stresujące. Dzieci działają jak wykrywacze kłamstw i bardzo szybko wyczuwają negatywne emocje opiekuna. Bardzo dobrym sposobem oswojenia się z dentystą jest spotkanie z nim w żłobku lub przedszkolu, warto zaproponować opiekunom zorganizowanie takiego wydarzenia dla dzieci.

*

PRZEBIEG BADANIA

Po ustaleniu najważniejszych rzeczy, stomatolog zaprasza dziecko wraz z opiekunem na fotel. Samo badanie jest dosyć krótkie. Lekarz ocenia stan zębów i dziąseł dziecka, gdy siedzi ono na kolanach u rodzica. Nie ma się co czarować – kilkumiesięczne niemowlę nie otwiera jamy ustnej na prośbę lekarza. Ale wprawiony pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy, nie powinien mieć problemów z obejrzeniem ząbków. Na koniec wizyty lekarz robi wpis do książeczki zdrowia, wpisuje zalecenia dotyczące higieny oraz diety i ustala z rodzicem harmonogram wizyt kontrolnych. Dzięki tak wcześnie przeprowadzonej wizycie rodzic zyskuje bardzo dokładne informacje, jak dbać o zęby dziecka. Przy wzięciu sobie tych wszystkich rad do serca jest duża szansa, że kolejne spotkania z dentystą będą ograniczały się tylko do bezinwazyjnego badania kontrolnego.

*

JAK DBAĆ W DOMU O HIGIENĘ ZĘBÓW MLECZNYCH?

O higienę jamy ustnej powinno się dbać od pierwszych dni życia dziecka. U noworodków i niemowląt bezzębne dziąsła przeciera się gazikiem zwilżonym wodą przegotowaną lub rumiankiem. Można do tego użyć także jednorazowych nakładek na palec, nasączonych ksylitolem. Gdy pojawia się pierwszy ząbek, wprowadzamy szczoteczkę. Ma być ona miękka i dopasowana wielkością do małej jamy ustnej. Przy wyborze można kierować się oznaczeniami na opakowaniach. Poza klasycznymi szczoteczkami manualnymi w sprzedaży znajduje się kilka modeli szczoteczek elektrycznych dedykowanych najmłodszym. Ich parametry są dostosowane do mleczaków i bez obaw można je stosować. Wraz ze szczoteczką do zębów wprowadzamy także pastę. Aktualne wytyczne mówią, że ma być to pasta z fluorem o stężeniu 1000 ppm, bo tylko takie wykazuje działanie remineralizujące powierzchowne warstwy szkliwa. Opiekun nakłada preparat na szczoteczkę w minimalnej ilości. Dla dzieci, które jeszcze nie wypluwają, ma być jej mniej niż ziarnko ryżu, wystarczy lekko ubrudzić włoski szczotki. Natomiast gdy dziecko nauczy się wypluwać, zwiększamy ilość nakładanej pasty do ziarnka groszku.

*

JAK DBAĆ W DOMU O HIGIENĘ ZĘBÓW STAŁYCH?

Gdy pojawią się zęby stałe – około 6 roku życia – zmieniamy pastę na taką o stężeniu 1450 ppm F. Bardzo ważną rzeczą jest to, by rodzic przeprowadzał, a potem nadzorował mycie zębów dziecka. Co najmniej do 8 roku życia rodzic powinien osobiście szczotkować zęby dziecku. Z dodatkowych domowych środków higieny u dzieci, których ząbki są wyjątkowo ciasno ustawione, można używać nitki dentystycznej. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są nitki na trzymadełkach. Płukankę do higieny jamy ustnej wprowadzamy po ukończeniu 6 roku życia.

*

Taka wiedza na początek zadecydowanie wystarczy. Dzięki rzeczowym radom Karoliny czujemy się spokojniejsze i wiemy, jak uspokoić wystraszone dziecko. Jeśli macie więcej pytań z dziedziny stomatologii dziecięcej, zadajcie je w komentarzach. Postaramy się przygotować dla was kolejną porcję tipów, rozwiewających niepewności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.