Książki dla dzieci przegląd książek współpraca

Październikowa półka z książkami

Co nowego?

Październikowa półka z książkami
Lidka Dzwolak

Hej, mali i duzi mole książkowi, wieczory rozciągnęły się nam specjalnie, by służyć lekturze, za to lubimy jesień! W rytm deszczu i spadających liści przewracamy kolejne strony i tropimy nowości. Zajrzycie?

Bierzemy dziś pod recenzencką lupę tytuły i dla zupełnych maluchów, i dla starszych dzieci, na przygodę z literaturą nigdy nie jest za wcześnie. Pokażemy książki do czytania, ale też do układania z puzzlami, a nawet do… wąchania. A na deser świetna książka dla nas, dorosłych! Jesienne lektury przerwie wam konkurs, jak co miesiąc – szukajcie go na końcu zestawienia!

„AKADEMIA  MĄDREGO DZIECKA, PIERWSZE PUZZLE” / TEKST I ILUSTRACJE: DAMIEN BARLOW, LISA BARLOW / TŁUMACZENIE: KATARZYNA GRZYB / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Jesienna nowość od Harper Collins to coś więcej niż pierwsza książka do nauki słów. Pomyślana jest tak, by maksymalnie zaciekawić małego czytelnika do interakcji: oglądanie dużych rysunków, przewracanie grubych kartonowych stron, wsłuchiwanie się w nazwy i rymowanki, które czyta rodzic. A na koniec wisienka na torcie: wyjmowany klocek puzzel, po który niezwłocznie sięgają malutkie palce. Dobrze, że jest to cała seria książek, bo po wyjęciu kartonowe puzzle tworzą wagonik, który można rozbudowywać wraz z czytaniem kolejnego tytułu. Świetny wstęp i zachęta do tworzenia pierwszej biblioteczki czytelniczej.

„AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA, MOJA PACHNĄCA KSIĄŻECZKA” / TEKST I ILUSTRACJE: MR IWI / TŁUMACZENIE: KATARZYNA GRZYB / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Przechodzimy płynnie do kolejnej nowości dla najmłodszych, tym razem poza lekturą i ćwiczeniem motoryki rąk, stawiamy na kolory i zapachy. To się nazywa interaktywna książka! Każdy tytuł z serii zaznajamia dziecko z nowym, soczystym kolorem, ilustracje zachęcają do odkrywania świata barw. Ale na jednym zmyśle się nie kończy, do lektury wkracza… zapach! To dodatkowa atrakcja, która przytrzyma malucha przy książce – gdy potrze palcem ukryty rysunek, dowie się, jak on pachnie. Owoce, zapachy świata, jak curry, kokos czy lawenda, i moja ulubiona strona, pachnąca czekoladą! Nie zastąpią prawdziwych zapachów kuchennych, ale wywindują ciekawość malucha na ostatnie piętro.

„OWADY OD A DO Z” / TEKST: JULES HOWARD / ILUSTRACJE: MIRANDA ZIMMERMAN / TŁUMACZENIE: GRAŻYNA WINIARSKA / WYDAWNICTWO KROPKA

Dla młodych entomologów i nie tylko! Oto książka, która przybliża nam królestwo owadów, niesłusznie nazywanych robalami. Jeśli zdamy sobie sprawę, że stanowią one 90% życia na Ziemi, może się okazać że to my, homo sapiens, jesteśmy tu tylko w skromnych odwiedzinach. Na każdego człowieka przypadają miliardy owadów należących do kilku milionów gatunków! Książka przybliży 300 z nich i gdy zobaczycie, jak osobliwymi jegomościami są bohaterzy książki, przestaniecie myśleć o nich w kategorii pospolitych robaków. Metalicznie skrzące w słońcu bogatki niczym broszki ze szlachetnych kamieni, migrujące danaidy niebieskie czy ważki o ogromnej rozpiętości skrzydeł – oto rewia mody. Zadziwi was nawet niepospolity komar z rejonu Ameryki Południowej o lśniąco niebieskiej barwie, który uchodzi za niezłego efekciarza! Planeta owadów zadziwia, a my uczymy się z książki, jak o nią zadbać, by nie została do podziwiania tylko na ilustracjach.

„Z ŻARTEM i Śmiele O MOIM CIELE” / TEKST: IZABELA MICHTA / ILUSTRACJE: MARTA KULESZA / WYDAWNICTWO DZIWIMISIE

Nasz jesienny zachwyt do wspólnego czytania. Czy o pępku lub kolanie może powstać poezja? Jak najbardziej, czego dowodem jest zbiór wierszyków, jakimi raczy nas Izabela Michta. Trzeba być posiadaczem nie lada wyobraźni, by o nosie pisać jak o tajemnym korytarzu, wejściu do groty czy domu dla kataru! Piegi jako prywatna, niepowtarzalna mapa, palce jako zgrana drużyna, która raz pracuje w zespole, a raz bawi się w berka, rozbiegając i bębniąc po stole, wreszcie szyja – niezawodny żuraw wszystkich małych ciekawskich. Świetnie napisana książka, w sam raz, by czytać i odkrywać ciało razem z dzieckiem, przy okazji pokazując, że każdy nasz centymetr jest do wycałowania i uściskania.

„A TO” / TEKST I ILUSTRACJE: PETER H. REYNOLDS / TŁUMACZENIE: ZOFIA RACZEK / WYDAWNICTWO MAMANIA

Kolejny, po książce „Kropka”, tytuł autora, który składa hołd dziecięcej kreatywności. Czasem inni podkopują naszą wiarę we własne siły, a przecież artystą może być każdy z nas. Oto mały Ramon, który kocha rysować, ale wystarczy złośliwy komentarz, by pokój zamiast w galerię przekształcił się w hałdę pogniecionych w złości kartek. A co, jeśli to inni się mylą? Czy obraz musi być idealnym odzwierciedleniem rzeczywistości? Czy nie lepiej stworzyć własną? Odzyskując wolność w kreacji i wiarę w siebie, odzyskujemy prawdziwą radość z tworzenia – niech usłyszy to każdy starszy brat czy krytyczny obserwator!

„BASIA I GRANICE” / TEKST: ZOFIA STANECKA / ILUSTRACJE: MARIANNA OKLEJAK / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Basi przedstawiać nie trzeba, oto nowość jesienna przygotowana we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę – poruszy temat ważny i niełatwy. Pamiętacie niesfornego kolegę, który łaskotał was na przerwie mimo wyraźnej dezaprobaty? Albo wujka, który kazał się przytulać i całować na dzień dobry, choć do dziś macie dreszcze na samo wspomnienie? Momentów, kiedy ktoś przekracza nasze granice, a my nie umiemy sami ich jasno stawiać, jest wiele, tym bardziej warto o nich porozmawiać z dzieckiem jak najwcześniej. Pokazać, czym są i jak ich bronić. Słowo stop ma w sobie moc, o której nie każdy wie, warto je wprowadzić dzieciakom do słownika już teraz. Polecam do lektury rodzinnej, obowiązkowo!

„ZACZAROWANE PRZYGODY TOSI I FRANKA” / TEKST: BŁAŻEJ PRZYGODZKI / ILUSTRACJE: PIOTR RYCHEL / WYDAWNICTWO WILGA

Być może czasem macie wrażenie, że wasze dzieciaki to najbardziej kłótliwe rodzeństwo na świecie. Może jest coś, o czym nie wiecie: gdy wy smacznie śpicie, wasz duet, ręka w rękę, wyrusza na spotkanie przygód. Tosia i Franek, bohaterowie książki, nie narzekają na brak pomysłów ani wyobraźni. Rodzeństwo spotkacie w samodzielnej podróży autobusem (co prawda na gapę), nudne sprzątanie pokoju skończy się lotem rakietą na nieznaną planetę oraz spotkaniem z T-rexem, czytanie bajek zaś… wiadomo, przeniesieniem do magicznego świata księżniczek. Czym jest przyjaźń, lojalność czy zaufanie? Tosia i Franek znajdą odpowiedź. Rodzeństwo jednak samo nie wie: czy to zdarza się naprawdę, czy tylko w ich głowach? Ale czy to ma jakiekolwiek znaczenie?

„PACZŁORKOWCY” / TEKST: JAROSŁAW MURAWSKI / ILUSTRACJE: MAJA WOLNA / WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA

Cóż, to jest książka! Chciałoby się powiedzieć: ktoś wreszcie to musiał napisać. I nie byle kto, bo scenarzysta i nagradzany autor sztuk teatralnych, Jarosław Murawski. Fajnie, gdy dzieciaki sięgają po książki z dawnych lat, które pokazują czasy dzieci z Bullerbyn, ale jak dobrze, że mogą też odnaleźć świat, rzeczywistość XXI wieku i jeszcze przeczytać o niej językiem rówieśnika. Oto wrażliwy chłopiec, który żyje w rodzinie nienuklearnej, paczłorkowej, witamy w dzisiejszym świecie! Jego rodzinne uniwersum to rozwiedzeni rodzice, poprzednia żona taty i jej dzieci, obecni partnerzy rodziców. Nareszcie świat widziany przez pryzmat dziecka, a nie rodzica – chłopak zachwyca celnością obserwacji i dojrzałością. Jego czujny zmysł wyłapuje wszelkie zawiłości, kłamstwa, sztuczności nas, dorosłych. Jest śmiech, czasem i wstyd, i zażenowanie. Obowiązkowa lektura dla starszaków 10+!

„MAŁA KSIĘŻNICZKA” / TEKST I ILUSTRACJE: KAROLINA LEWESTAM / WYDAWNICTWO WAB

Po kilkudziesięciu latach od ukazania się słynnej książki Saint-Exupéry’ego Karolina Lewestam, etyczka, autorka i filozofka, zaskoczy was współczesną interpretacją, dialogiem, a może chwilami i polemiką z klasykiem literatury. Oto głos kobiecy w dyskusji o wartościach, bezwzględnej lojalności, przyjaźni, szczerości i wewnętrznej odwadze, by być tym, kim się chce. Mała Księżniczka, która napotyka na swojej drodze Amelię Earhart, znaną pilotkę, udaje się w podróż na inne planety, by otworzyć swoje i nasze oczy na świat i galerię osobliwych postaci. Przejrzymy się w nich niczym w lustrze. Mała Księżniczka odkryje, że najważniejsze wcale nie jest niewidoczne dal oczu i żeby je poznać nie trzeba znosić upokorzeń. Jak decydować o sobie i słuchać własnego głosu – lekcja, która przyda się nie tylko młodym czytelnikom.

„NIE JESTEM TWOJĄ MAMĄ” / TEKST I ILUSTRACJE: MARIANNE DUBUC / TŁUMCZENIE: JUSTYNA BEDNAREK / WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA

Książka nie musi mieć wiele słów, by tak wiele nam powiedzieć.  Picture book z genialnymi jak zawsze ilustracjami Marianne Dubuc to historia małego wiewióra, który żyje samotnie w konarach rozłożystego drzewa, i na ową samotność nie narzeka. Lubi swój dom, swoje porządki i zwyczaje. Pewnego dnia zburzy je nieproszony gość, który wykluje się z kolczastej kulki. Włochaty jegomość przewróci jego życie do góry nogami, wiewiór jednak udzieli mu schronienia w domu i zaoferuje pomoc w szukaniu mamy. Choć utraci ład i domowy porządek, być może zyska coś o wiele cenniejszego. Piękna lektura o akceptacji, szacunku i przyjaźni.

„EKSTAZA. LATA 90. POCZĄTEK” / TEKST: ANNA GACEK / WYDAWNICTWO MARGINESY

Magiczne lat 90., kto je pamięta? Dla mnie pierwsza kaseta Madonny katowana na walkmanie, Martensy, do których wzdychałam, czerwona bandana, migoczący pół dnia ekran MTV, emocje przy oglądaniu „Miasteczka Twin Peaks”. Jeśli rocznik nie pozwala wam, by przenieść się we wspomnienia, możecie zanurzyć się w tę epokę tu i teraz, w książce Anny Gacek. Skrzy się od anegdot, ciekawostek, nieznanych historii zza kulis i ogromnej dziennikarskiej muzycznej wiedzy autorki znanej wam z radiowej anteny. To nie były lata beztroskie i słodkie jak balonowe gumy przywożone z zagranicy – przyglądamy się historiom artystów, których sukces wywindował na pierwsze strony magazynów, ale też skazał na samotność, uzależnienie i osobiste tragedie. Nie miałam pojęcia, jak doszło do stworzenia kultowej okładki „Vogue” i narodzin supermodelek. Nie zastanawiałam się, dlaczego George Michael ukrywał się w kultowym klipie Freedom, ani czemu Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna. Lektura fantastycznie przenosi nas w czasie, ukazuje złożoność lat 90. i show biznesu, który był zarówno początkiem jak i końcem dla wielu. Dla mnie nostalgiczna podróż!

KONKURS

Zaczytani? Przy lampkach, latarkach, na sofach, fotelach? W pracy, podczas przerw szkolnych? Prawidłowo! A my jeszcze do tego jesiennego maratonu czytelniczego dodajemy konkurs i naszą paczkę tytułów z wydawnictw, wystarczy, jeśli weźmiecie udział w konkursie i w komentarzu poniżej odpowiecie na pytanie: jakie tytuły i dlaczego umilają wam jesienne wieczory? Czekamy do 27.10. Wyniki: Ewa, szykuj miejsce na półce.

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

Dodaj komentarz