Książki dla dzieci przegląd książek

Nowości książkowe plus majówkowy konkurs dla was i dzieciaków

Kwietniowe nowości wydawnicze

Nowości książkowe plus majówkowy konkurs dla was i dzieciaków
Lidia Dzwolak

Kwiecień plecień, też na półkach biblioteczek. Gdyby spojrzeć tematycznie na książki dla dzieci, wśród nowości są tytuły o przyjaźni, radzeniu sobie z emocjami, tęsknocie za podróżami i poznawaniu świata. I coś mocno wakacyjnego dla nas, rodzice! Miks bardzo odpowiedni!

Ostatnio w redakcji kibicujemy książkowemu recyklingowi: kupujemy-czytamy-oddajemy dalej. Do szkół, placówek, bibliotek czy sąsiadów. Nie mamy więc poczucia winy, że obciążamy wasze półki i nocne stoliki, podsuwając kolejne książki dla dzieci. Kwietniowy przegląd tuż przed majówką się przyda, mamy niesłabnącą nadzieję na lekturę pod chmurką! Jest też pozycja dla nas, dorosłych, coś czuję, że przyda się w letnie weekendy! A co dziś czytamy? I do kogo powędruje paczka książek w kolejnym konkursie?

„CO ROBIĄ MASZYNY?” / TEKST: JO NELSON / ILUSTRACJE: ALEKSANDRA SAVIĆ/ TŁUMACZENIE: MONIKA ŚWIDA / WYDAWNICTWO KROPKA

Codziennie spotykamy ich dziesiątki. Choć mozolnie wykonują swoją pracę, nam ułatwiając życie, nikt o maszynach poezji nie pisze. Że nie są inspirujące? Że nudne w powtarzalnej, mechanicznej pracy? Zdziwicie się, jak bardzo ciekawe mogą być maszyny, sięgając po najnowszą pozycję Wydawnictwa Kropka z pięknymi ilustracjami Aleksandra Saviča. W biurze, w domu, w restauracji czy na planie filmowym. Od ekspresu kawowego, przez odkurzacz, po zmywarkę lub generator prądu. Jak działają, w czym są pomocne w codziennym życiu? Ponad sto maszyn w czternastu różnych miejscach zadziwi małe ciekawskie głowy.

„JESTEM. FILOZOFICZNE PYTANIA, KTÓRE ZADAJĄ SOBIE DZIECI” / TEKST I ILUSTRACJE: HANNA ŁUPIŃSKA / WYDAWNICTWO ZNAK EMOTIKON

Jako dorośli czujemy się bezpieczniej, wyjaśniając sobie i innym świat, mnożymy instrukcje, przetrząsamy wirtualne półki, bo czy istnieje pytanie, na które nie znajdzie odpowiedzi Google? Oto do dyskusji wkracza kilkulatek i z wrodzoną ciekawością i bez uprzedzeń zadaje nurtujące go pytania, a ich przenikliwość godna jest rozważań niejednego filozofa. Kiedy jest teraz? Dlaczego ja to nie ty? Czy cień należy do światła czy do mnie? Skąd mam pewność, że jawa to nie sen? Poczciwy wujek Google stropił się wielce, algorytmy szaleją, a maluch czeka, wpatrując się w nas ufnie. Poszukajmy odpowiedzi razem, bo w książce, dość nietypowo, ich nie znajdziecie. Szukając ich, otwieramy wspólnie furtkę do krainy wyobraźni, każda obrana ścieżka jest inna, każda ciekawa.

„MOJA SIOSTRA, MÓJ BRAT” / TEKST: MAŁGORZATA SWĘDROWSKA / ILUSTRACJE: JOANNA BARTOSIK /  WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA

Czekałam, jako mama syna i córki, na kolejną odsłonę familijnej serii tych autorek. Tym razem pod lupę trafia relacja rodzeństwa – znacie bardziej wybuchową mieszanką? Emocje drzemią jak Etna, pokój nierzadko zmienia się raz w pole minowe, raz w usłaną różami polanę. Siostra i brat. Siorka i braciak. Tak wspaniale inni. Czasem ona mu wchodzi na głowę, czasem on ma ją na oku. Jedno woli milczeć, gdy drugie z decybeli czyni największego sojusznika. Sokole oko brata, gumowe ucho siostry. Kłótnia wspólna, ale i troska największa. Nie wrzucajcie ich do jednego worka, spójrzcie, jak cudownie się uzupełniają. Czytajcie razem, ciekawe jak siebie nawzajem widzą?

SERIA „AKCEPTUJĘ, CO CZUJĘ”: „PRZYJAŹŃ. JAK SIĘ ZAPRZYJAŹNIĆ I PRZYJAŹNIĆ”, „KŁÓCIMY SIĘ, GODZIMY SIĘ” / TEKST: ISABELLE FILLIOZAT /  WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Jak to możliwe, że nie miałyśmy na redakcyjnej półce poprzednich książek z tej serii autorstwa francuskiej psychoterapeutki? Do pozycji na temat relacji w rodzeństwie czy oswajania emocji dołączają dwa nowe tytuły. Konflikt to nie koniec świata, wręcz przeciwnie. Jeśli wasze dzieciaki kłócą się w domu czy na podwórku, uznajcie to jako świetny moment, by przerobić z nimi ten temat. Przerobić to słowo klucz – książki z tej serii to nie najeżone naukową wiedzą poradniki, lecz przystępnie napisane zeszyty ćwiczeń dla dzieci i rodziców. Kłótnia, umiejętnie poprowadzona, staje się początkiem opracowania kompromisu. Przyjaźń z kolei nie jest nikomu podarowana jak paczka czekolady, czasem wymaga starań i pokonywania pułapek. Co, gdy „przepraszam” nie załatwia sprawy, co gdy najlepsza koleżanka zmienia szkołę, jak poradzić sobie z zazdrością? Zadania w formie komiksów i ćwiczeń opracowane są przez guru pozytywnego rodzicielstwa we Francji.

„OPOWIASTKA O STARUSZKU I PSIE” / TEKST: BARBRO LINDGREN / ILUSTRACJE: EVA ERIKSSON / TŁUMACZENIE: KATARZYNA SKALSKA / WYDAWNICTWO ZAKAMARKI

Choć to przypowiastka o staruszku i wielkiej potrzebie przyjaźni, może to tak naprawdę historia o każdym z nas? Bohater czuje się samotny, stara się nie zawadzać nikomu, wtopić się w otoczenie. Bezpiecznie i niepozornie. Co jednak, jeśli spotyka się na każdym kroku złych ludzi, którzy podstawiają bezlitośnie nogę? Aż pewnego dnia na ganku pojawia się pies, który odmienia życie staruszka, bo nic nie jest takie samo, nic nie smakuje tak samo, jeśli dzielimy się tym z drugą osobą. Ot, czysta radość z posiadania przyjaciela! A co, gdy pojawia się ktoś trzeci? Zmaganie się z samotnością to utrapienie każdego wieku. Siła przyjaźni to uniwersalna potrzeba. Oszczędna w słowa, silna w emocje, jakie w nas porusza – odkładamy na półkę nowość wydawnictwa Zakamarki i polecamy!

„365 WIERSZY I RYMOWANEK NA KAŻDY DZIEŃ” / TEKST: PRACA ZBIOROWA / ILUSTRACJE: NATALIA BERLIK / WYDAWNICTWO WILGA

Poezja od lat najmłodszych, nie zapominajmy o niej! Jest tyle pięknie ilustrowanych książek, opowieści, że rymy i wierszowanki czasem nam umykają. Tymczasem dzieciaki kochają wierszowane formy, każdy z nas wychował się na klasykach Brzechwy czy Tuwima, zadbajmy o to, żeby na półce nie zabrakło poezji. Zamiast góry książek, sięgnijcie po zbiór 365 wierszy – warto wprowadzić sobie rytuał: jeden wiersz dziennie przed snem. Brzechwa, Tuwim, Konopnicka, Wawiłow czy Jachowicz to autorzy, których znajdziecie w najnowszej antologii wydawnictwa Wilga, w formie kalendarza z uwzględnionymi świętami. Wiersz jesienny, wiersz na powitanie wiosny, Dzień Matki czy Dzień Psa? Proszę bardzo i na zdrowie!

„ŚLIMAK I WIELORYB” / TEKST: JULIA DONALDSON / ILUSTRACJE: ALEX SCHEFFLER / TŁUMACZENIE: MICHAŁ RUSINEK / WYDAWNICTWO TEKTURKA

Kolejna książka autorów przygód myszy i Gruffalo. Tym razem duet z lasu zamieniamy na dwóch kompanów na morskiej fali – wyruszamy w świat odkrywać kontynenty. Ale co, jeśli jest się małym ślimakiem, a w skorupie drzemie wielki apetyt na podbój mórz i oceanów? Czy da się odkrywać świat na ogonie wielkiego humbaka? Wypływamy, aby się o tym przekonać. Ślimak, choć do mięczaków należy, wykaże się odwagą twardziela i pomysłowością, gdy towarzysz drogi wpadnie w kłopoty. Historia ślimaka autostopowicza pośród bałwanów morskich i raf w przekładzie Michała Rusinka, polecamy!

SERIA „KROK PO KROKU, MOJE KOLEJNE 100 SŁÓW”, „MOJE PIERWSZE 100 POJAZDÓW” / TEKST: OPRACOWANIE ZBIOROWE / WYDAWNICTWO WILGA

Kolejne samodzielnie wypowiedziane słowa są jak kamienie milowe. Często wyczekiwane z nadzieją i niecierpliwością, zupełnie jak ładna pogodę na majówkę. Cóż, nie tym razem. Na słońce nie mamy wpływu, ale na wsparcie rozwoju mowy u dziecka jak najbardziej. W tym wieku sprawdzają się kolorowe, proste grafiki przedstawiające przedmioty, które maluch kojarzy wokół siebie. Pokazujemy, czytamy, powtarzamy i rozbudzamy ciekawość świata. A potem obserwujemy dumę dziecka, gdy poprawnie nazwie koparkę, karetkę czy tęczę, pokazując w niebo palcem. Dwie książki – „Moje kolejne 100 słów” oraz „Moje pierwsze 100 pojazdów” – przeznaczone są dla dzieci do dwóch lat.

CYKL „AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA. PUDEŁKO PEŁNE ZABAWY”, „POJAZDY”, „ZWIERZĘTA”/ TEKST: ZBIGNIEW DMITROCA / ILUSTRACJE: MARZENNA DOBROWOLSKA / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Każdy lubi niespodzianki, a my zadajemy sobie pytanie, czy to jest książka – zeszyt z rymowankami z dodatkiem puzzli, czy puzzle z towarzystwem książki? Tak czy inaczej, szykuje się dużo zabawy, puzzle są bowiem w formie patyczków. Jest to też świetna zachęta dla starszaków przedszkolaków uczących się składania pierwszych wyrazów. Najpierw próba przeczytania samemu lub z pomocą rymowanki, a potem układanie puzzli, które są nie tylko rodzinnym czasem na podłodze, ale też ćwiczeniem małej motoryki. W każdym pudełku czeka aż 8 obrazków do złożenia na specjalnej podkładce. Czytanki, układanki, umilacze na majówkę.

„DZIADEK TOMEK” / TEKST I ILUSTRACJE: ŠTÊPÁN ZAVREL / OPRACOWANIE TEKSTU: MAFRA GAGLIARDI / TŁUMACZENIE: EWA NICEWICZ / WYDAWNICTWO TATARAK

Ach, ci dziadkowie, trzymają w kieszeniach swetrów i spodni sekretne sposoby na rozbawienie najbardziej ponurego wnuka i to w deszczowy dzień. Potrafią zamienić wannę w statek, a rybkę z akwarium w skrzydlatego smoka. Pewnego dnia międzypokoleniową zabawę i harmonię zburzy burmistrz, który, w imię dobrostanu seniorów w mieście, pragnie ich wszystkich wyłapać za pomocą „dziadkołapaczy” i umieścić w Szczęśliwym Domu. Wizja jak z dystopijnej powieści, choć po chwili łapiemy się na myśli, czy aby na pewno takie pomysły są w totalitarnym kraju nierealne? I czy w owych domach seniora dziadkowie będą faktycznie szczęśliwi? I kto przybędzie im z odsieczą?

„ODETCHNIJ OD MIASTA. DOLNY ŚLĄSK” / TEKST: SYLWIA KAWALEROWICZ / WYDAWNICTWO BUCHMANN

A teraz na deser, do kawy coś tylko dla nas. Prywatnie jestem fanką poprzednich książek z tej serii i nawet w pandemii nie kurzyły się na półce. Można podróżować, a można poczytać o magicznych zakątkach i pomarzyć. Wszystko wskazuje na to, że w maju będzie można wreszcie połączyć te czynności i wyruszyć w trasę – świetnie się składa, bo kierunek Dolny Śląsk to jeden z punktów na mojej wakacyjnej liście w Polsce. Kraina rozpięta między górami, lasami a ruinami zamków i pałaców, odkrywa przed nam swoje tajemnice w kolejnej książce z serii „Odetchnij od miasta”. Nie trzeba nas namawiać, autorka Sylwia Kawalerowicz – a znacie ją być może z łamów „Aktivista” czy „Przekroju”, bierze pod lupę najciekawsze miejsca, smakuje regionalnych produktów i przede wszystkim rozmawia z lokalnymi gospodarzami. Celowo omija najbardziej znane turystyczne miejscówki, by zgubić się w izerskich lasach, zasmakować miodów w pasiekach, nocować w starej szkole parafialnej czy designerskich chatkach niedaleko wodospadu. Mnóstwo inspiracji do odkrywania Polski w rytmie slow. Pozycja obowiązkowa na wiosenne i letnie wypady, oby tylko pandemia nie zmieniła nam planów, bo my już prawie spakowani!

KONKURS

Książki dla dzieci, za nami kwietniowa dostawa – kto ma miejsce na półkach i chce przygarnąć kolejną porcję wydawniczą? Bo kwietniowy konkurs jest jak zawsze przychylny wszystkim, prosty i wielce kuszący dla moli książkowych. Odpowiedzcie w komentarzach na takie pytanie: jeśli mogłabyś / mógłbyś wyjąć z książki jakiegoś bohatera i zaprosić go na majówkę to byłby… No kto i dlaczego? Na odpowiedzi czekamy od dziś do 5 maja, wyniki pojawią się w tym artykule 6 maja.

 

WYNIKI: co za wspaniałe towarzystwo, najchętniej pakujemy wszystkich! Jużpo majówce, było zimno, ale też mocno hałaśliwie – więc Ewa, twój pomysł, żeby zabrać empatycznego samotnika, cichego Włóczykija przypadł nam do gustu!

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

Dodaj komentarz