profilaktyka zdrowie

Nierówna walka z alergią

Rozmowa z dr n. med. Marią Bielecką-Zylbersztejn

Nierówna walka z alergią
Kinga Hołub

Jakość powietrza, którym oddychamy, jest z roku na rok coraz gorsza. Co możemy zrobić, by poradzić sobie z tą sytuacją i zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z układem oddechowym?

„Również w przypadku dzieci, u których nie występują alergie, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a nawet zapalenie oskrzeli”, mówi dr n. med. Maria Bielecka-Zylbersztejn.

Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Jak jego stan wpływa na nasze zdrowie, na funkcjonowanie układu oddechowego?

Powietrze zanieczyszczają głównie pyły zawieszone PM2,5 i PM10, ozon, tlenki węgla, siarki i azotu, a także lotne związki organiczne. Źródłami zanieczyszczeń są spaliny samochodowe, spaliny z pieców domowych (szczególnie z tzw. kopciuchów), spalanie odpadów i zanieczyszczenia przemysłowe (obecnie w mniejszym stopniu).
Zanieczyszczenie powietrza wywiera szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, działając drażniąco na drogi oddechowe i wyzwalając reakcje zapalne. W największym stopniu na zanieczyszczenia powietrza podatne są dzieci.

Czy wdychanie zanieczyszczonego powietrza, przebywanie w zakurzonym otoczeniu może doprowadzić do rozwoju alergii u dzieci?

Podrażnione błony śluzowe dróg oddechowych łatwiej ulegają infekcjom, częściej dochodzi do rozwoju alergii, a już istniejące choroby dróg oddechowych się zaostrzają. Astmę oskrzelową i alergiczny nieżyt nosa uważa się za choroby cywilizacyjne. Alergie częściej występują w środowiskach miejskich. Warto zauważyć, że pyłkowica dotyka przede wszystkim pacjentów z dużych aglomeracji, mimo że stężenie pyłków jest tam przeważnie mniejsze niż na wsi. Jest to spowodowane dodatkowym nasileniem procesu zapalnego w drogach oddechowych przez zanieczyszczenia powietrza. Również w przypadku dzieci, u których nie występują alergie, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a nawet zapalenie oskrzeli.
Innym problemem jest narażenie na duże stężenia alergenów znajdujących się w kurzu domowym, mowa tu przede wszystkim o roztoczach, które są przyczyną większości alergii całorocznych (w tym alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej). Co za tym idzie – u predysponowanych dzieci mogą rozwijać się choroby.

Po czym możemy poznać, że u dziecka rozwija się alergia? Czy my, rodzice, jesteśmy w stanie to stwierdzić, czy niezbędna jest wizyta u specjalisty?

Objawy alergiczne zazwyczaj mają przewlekły lub nawracający charakter. Często obserwujemy objawy tzw. marszu alergicznego – niemowlę jest uczulone na mleko (i inne pokarmy), ma alergię skórną, objawy ze strony przewodu pokarmowego. Z wiekiem wytwarza się tolerancja na pokarmy, a pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego – nieżyt nosa czy astma oskrzelowa.
Niepokój rodziców powinny budzić nawracające obturacyjne zapalenia oskrzeli, świszczący oddech, przewlekający się katar, nawracające infekcje. Potrzebę konsultacji u specjalisty alergologa należy przedyskutować z pediatrą prowadzącym dziecko.

Załóżmy, że alergia na kurz została potwierdzona. Co możemy zrobić, by pomóc dziecku jak najszybciej się jej pozbyć?

W praktyce lekarskiej rozpoznaje się alergię na roztocza kurzu domowego i roztocza mączne. Są to niewidoczne gołym okiem pajęczaki bytujące w materacach, dywanach, tapicerowanych meblach, żywiące się złuszczonym naskórkiem ludzkim lub zwierzęcym (przy obecności zwierząt domowych). U dziecka występuje nieżyt nosa i nocny kaszel, szczególnie nad ranem. Rozpoznajemy alergiczny nieżyt nosa, przy czym należy mieć świadomość, że dziecko jest zagrożone rozwojem astmy oskrzelowej.
Co możemy zrobić, aby opanować objawy i powstrzymać rozwój choroby? Pierwszym krokiem jest ograniczenie ekspozycji na roztocza – usunięcie przedmiotów chłonących kurz, częste sprzątanie na mokro. Ważną rolę odegra również zadbanie o poprawę jakości powietrza w mieszkaniu. W tej roli doskonale sprawdzi się dobrej jakości oczyszczacz powietrza, najlepiej z funkcją nawilżania, który oczyści powietrze z zanieczyszczeń i z alergenów. Poza tym alergolog może zalecić leczenie farmakologiczne. Następnym krokiem jest tzw. odczulanie, czyli immunoterapia swoista.

Zastanawiam się, czy alergia na roztocze kurzu domowego jest dziedziczna.

Alergia jest chorobą dziedziczną. Występowanie chorób alergicznych w rodzinie predysponuje dziecko do rozwoju alergii. Co ciekawe, dziedziczy się skłonność do alergii, ale nie alergię na konkretny alergen. Każdy z członków rodziny może być więc uczulony na co innego.

Mieszkam w dużym mieście, w którym kurz dostaje się przez uchylone okno czy kratki wentylacyjne do mieszkania. Walczę z kurzem, od kiedy pamiętam. Niestety, nie jest to równa walka. Co mogę zrobić, by poprawić jakość powietrza w domu?

Jedynym sposobem na poprawę jakości powietrza, oczyszczenie go z toksycznych związków i alergenów, jest utrzymanie czystości poprzez częste sprzątanie i zastosowanie dobrej jakości oczyszczacza powietrza, który wspomoże walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

***

Dr n. med. Maria Bielecka-Zylbersztejn – alergolog, pediatra, specjalista chorób płuc, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalizację zdobyła, pracując w Klinice Alergologii i Pneumonologii. Karierę zawodową kontynuowała w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie przez wiele lat prowadziła poradnię alergologiczną. Obecnie prowadzi praktykę prywatną, koncentruje się na leczeniu dzieci z chorobami alergicznymi i chorobami układu oddechowego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Pediatrycznego.

Alergia pod kontrolą z technologią Dyson

1. Oczyszczacz:

Oczyszczacz powietrza z funkcją wentylatora Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 to sprytne urządzenie 3 w 1, które oczyszcza, higienicznie nawilża (usuwa 99,9% bakterii w zbiorniku z wodą) i wentyluje pomieszczenie.

Filtr HEPA w oczyszczaczu Dyson usuwa aż 99,95% najmniejszych cząsteczek (nawet o wielkości 0,1 μm), takich jak pyłki, kurz, wirusy, bakterie, alergeny, a nawet smog. Filtr z węglem aktywnym natomiast usuwa zapachy i gazy, w tym lotne związki organiczne.

Jednym z najpowszechniej występujących domowych zanieczyszczeń jest formaldehyd, który latami może się uwalniać z mebli, podłóg, a nawet pościeli. Oczyszczacz jest wyposażony w półprzewodnikowy czujnik do wykrywania cząsteczek formaldehydu (500 razy mniejszych niż 0,1 μm), a filtr katalityczny Dyson w sposób ciągły zatrzymuje i rozkłada cząsteczki formaldehydu na wodę i dwutlenek węgla. Co ważne, filtr regeneruje się samoczynnie, dzięki czemu nigdy nie wymaga wymiany.

Jakie są pozostałe supermoce oczyszczacza Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04?

 • To jedyny oczyszczacz w pełni uszczelniony zgodnie ze standardem HEPA – raz wychwycone zanieczyszczenia zostają w środku i nie wydostają się z powrotem.
 • Technologia Ultraviolet Cleanse wystawia każdą kroplę wody na działanie promieni UV o długości fali wynoszącej 275 nm, co usuwa aż 99,9% bakterii w zbiorniku z wodą.
 • Urządzenie automatycznie wykrywa zanieczyszczenia, a na ekranie LCD można zobaczyć wyniki monitorowania w czasie rzeczywistym.
 • Oczyszczacz pracuje w różnych trybach. Osoby wrażliwe na dźwięki docenią tryb nocny, w którym urządzenie monitoruje i oczyszcza powietrze przy użyciu najcichszych ustawień z przyciemnionym wyświetlaczem. Z kolei tryb rozproszony pozwala na oczyszczanie powietrza bez funkcji chłodzenia.
 • To wydajne urządzenie. Technologia Dyson Air Multiplier™ rozprowadza oczyszczone powietrze w całym pomieszczeniu.
 • Jakość powietrza można na bieżąco sprawdzać i kontrolować za pomocą intuicyjnej aplikacji MyDyson™, która jest zsynchronizowana z urządzeniem.
 • Filtr katalityczny nigdy nie będzie wymagał wymiany. Kiedy natomiast nadejdzie czas wymiany filtra HEPA+Carbon, w aplikacji MyDyson™ pojawi się stosowne powiadomienie.

Wszystko to sprawia, że w domu oddychamy czystym i bezpiecznym powietrzem. Eliminacja alergenów z otoczenia to lepsze samopoczucie, mniej stosowanych leków, większa aktywność w pracy i w domu, a także lepsza wydolność oddechowa, która przekłada się na większe możliwości podczas aktywności fizycznej.

Więcej na temat oczyszczacza powietrza Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 przeczytasz tutaj. Urządzenie posiada Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka, a także rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

2. Odkurzacz

Odkurzone i umyte podłogi pomagają zachować czystość w domu, co wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i zdrowie. Odkurzacz Dyson V15s Detect Submarine™ sprawdzi się tu idealnie! To wielofunkcyjne urządzenie do codziennego użytku i jednocześnie najlepiej wyposażony odkurzacz Dyson, który ma aż cztery elektroszczotki.

Ten inteligentny odkurzacz o bardzo dużej mocy ssania (240 AW) z funkcją aktywnego mycia usuwa jednocześnie suche i mokre zanieczyszczenia, drobny kurz i uporczywe plamy. Zaprojektowany, aby czyścić płytki, kamień, drewno, linoleum, a także podłogę ceramiczną, winylową i laminowaną.

Odkurzacz Dyson pracuje wydajnie – czyści do 110 m kw. powierzchni przy jednym napełnieniu zbiornika na wodę i może pracować do 60 minut bez utraty mocy.

To wielofunkcyjne urządzenie 4 w 1, które możemy dostosować do swoich potrzeb:

 • Elektroszczotka Submarine™ aktywnie myje i odkurza podłogi, używając do tego czystej wody.
 • Elektroszczotka Fluffy Optic™ podświetla kurz, w którym są także pyłki. Wiązka światła uwidacznia dwa razy więcej niezauważalnego kurzu i pyłków na podłogach twardych.
 • Elektroszczotka Digital Motorbar™ z grzebieniami zapobiegającymi plątaniu włosów. Jej sztywne nylonowe włosie usuwa brud głęboko wtarty w dywan. Sprawdzi się do sprzątania dywanów i podłóg twardych.
 • Minielektroszczotka z technologią zapobiegania plątaniu włosów zbiera długie włosy i sierść zwierząt, zapobiegając ich plątaniu, a stożkowy wałek skręca włosy do pojemnika w ciągu kilku sekund. Sprawdzi się do sprzątania tapicerki i materaca.

Urządzenie przez cały czas sprzątania myje powierzchnię czystą wodą, przy czym zużywamy tylko taką jej ilość, jaka jest potrzebna. Nie marnujemy wody, nie korzystamy ze szkodliwych dla zdrowia detergentów, nie korzystamy z kilku urządzeń, tylko z jednego. Czy to nie brzmi jak rozwiązanie idealne?

Więcej na temat odkurzacza Dyson V15s Detect Submarine przeczytasz tutaj.

Urządzenie posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i dzięki wbudowanym filtrom pomaga walczyć z nieprzyjemnymi objawami alergii.

***

Materiał powstał we współpracy z marką Dyson.

Dodaj komentarz