przegląd książek

Książkowe nowości pełne wiedzy oraz konkurs!

Dla ciekawych świata czytelników

Książkowe nowości pełne wiedzy oraz konkurs!
Lidka Dzwolak

Zima nie mrozi naszych czytelniczych zapędów! Wręcz przeciwnie, wyjątkowo chętnie sięgamy po najciekawsze nowości początku roku i dajemy się porwać lekturze. Każda z nich z dawką wiedzy dla dzieci w wieku szkolnym, przedszkolnym i tych najmłodszych. A przy okazji mamy konkurs dla dorosłych – cały pakiet czytelniczych świeżości do wygrania!

Każda nowa książka to nie tylko przyjemnie spędzone przy lekturze chwile, ale też nieoceniona porcja ciekawostek i mądrości. O świecie, o ludziach innych niż my, ale też o nas samych. Wiedzy niekoniecznie szkolnej, ale rozumianej jako odpowiedź na zainteresowanie tym, co wokół nas i w nas. Bo czy jest coś bardziej typowo dziecięcego, niż ciekawość świata i otwarty umysł?

Skupiając się na rozwijaniu wiedzy, nie zapominamy o czystej rozrywce. Mamy dla was konkurs – do wygrania pakiet przedstawionych w przeglądzie książek. Szczegóły znajdziecie na końcu artykułu. Przeczytajcie całość i przekonajcie się, że warto!

„OPOWIEM CI, MAMO, CO ROBIĄ KONIE” / TEKST: IZABELA MIKRUT / ILUSTRACJE: EWA POKLEWSKA-KOZIEŁŁO / WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA / WIEK: OD 4 LAT

Pozycja obowiązkowa dla małych fanów koni, kucyków, zebruli i jednorożców. Z pełnym przekonaniem polecamy też dorosłym – założymy się, że nie wszyscy rozróżniają cwał od kłusu i wiedzą, jak wygląda maść tarantowata. My już wiemy! A z solidnie wykonanej kartonowej książki z uwielbianej przez dzieci serii „Opowiem Ci, mamo…” można dowiedzieć się o wiele więcej. Na każdej rozkładówce na czytelników czekają pisane wierszem ciekawostki na temat koni i aktywizujące zadania. A nawet gra planszowa, zachęcająca do udziału w wyścigu przełajowym! Liczymy, uczymy się nowych słów i wyszukujemy szczegóły, a ten czas uprzyjemniają nam ilustracje niezawodnej Ewy Poklewskiej-Koziełło.

„POTĘGA LICZB” / TEKST: ISABEL THOMAS, ROBERT KLANTEN, MARIA-ELISABETH NIEBIUS AND RAPHAEL HONIGSTEIN / ILUSTRACJE: DANIELA OLEJNIKOWA / TŁUMACZENIE: ADAM PLUSZKA / WYDAWNICTWO KROPKA / WIEK: OD 6 LAT

Wyobrażacie sobie świat bez liczb? Pewnie współczesnemu człowiekowi byłoby bez nich trudno, co więcej – brak matematyki odczułyby nawet zwierzęta! Świat jest pełen matematycznych wzorów i prawidłowości, które pozwalają poznać historię i rozwijać się ludzkości dzięki wspaniałym wynalazkom. W bogato ilustrowanej książce liczby przedstawione zostały z prawdziwą pasją, a matematyczne zagadnienia osadzone są blisko nas. Matematyka to przecież nie tylko wyuczone na blachę twierdzenie Pitagorasa, ale kalendarz, pieniądze czy kodowanie. Z pełnym przekonaniem polecamy matematycznym pasjonatom, ale też rzekomym antytalentom. Błyskotliwe ciekawostki pozwolą na nowo spojrzeć na magię liczb, co przyda się nie tylko przy kolejnym sprawdzianie z liczenia pod kreską.

„NOWY W MIEŚCIE” / TEKST I ILUSTRACJE: MARTA Altés / TŁUMACZENIE: MARTA BRĘGIEL-PANT / WYDAWNICTWO TAKO / WIEK: OD 3 LAT

Nie jest łatwo być tym nowym. Czy to w przedszkolu, czy na placu zabaw, a co dopiero w nieznanym mieście. I to jako kudłaty pies, którego języka nikt nie rozumie! Mimo imponującej postury i donośnego głosu głównego bohatera okazuje się, że nikt go nie dostrzega. Do czasu, gdy spotka kogoś równie samotnego jak on. Tak zaczyna się prawdziwa przyjaźń! Opowieść Marty Altés pokazuje, że tłoczne, ciekawe i z początku obce miasto może stać się domem dla wszystkich. Nawet, gdy bardzo się różnimy, możemy być dla siebie bliscy i razem uczyć się codzienne czegoś nowego – a to wspaniała wartość. Barwne ilustracje i lekka, ale pouczająca opowieść mogą być pretekstem do pierwszych rozmów o tolerancji i empatii. Przez te ważne tematy przeprowadzi uroczy kudłacz, który (ciekawostka!) jest niezwykle podobny do psa autorki, a kolorowe miasto z książki do złudzenia przypomina jej rodzinną Barcelonę.

SERIA NIEGRZECZNE KSIĄŻECZKI: „ROSÓŁ”, „SMOK” / TEKST: ALICJA DYRDA, NATALIA FIEDORCZUK-CIEŚLAK / ILUSTRACJE: ALEKSANDRA GOŁĘBIEWSKA / WYDAWNICTWO NATULI / WIEK: OD 4 LAT

Poznajcie Antka. Antek lubi różne rzeczy: komiksy, zabawy ze swoim przyjacielem Tytusem i popołudnia spędzane u babci. Są też rzeczy, których Antek nie lubi. Na przykład pietruszki w zupie i dzielenia się nowym strojem smoka, na zakup którego sam uzbierał pieniądze. W krótkich historyjkach poznajemy myśli Antka. Jego obawy, które wywołują niekomfortowe sytuacje, a z którymi łatwo utożsamić się przedszkolakom. To też cicha przypominajka dla rodziców i innych dorosłych opiekunów – za każdym zachowaniem dziecka stoją emocje! Seria książek w formie cienkich broszurek rozprawia się z mitami dotyczącymi dzieciństwa i pomaga dorosłym spojrzeć na świat oczami najmłodszych. Tak, by za „niegrzecznym” zachowaniem zobaczyć małego człowieka wraz z jego silnymi emocjami i ważnymi potrzebami.

„WARSTWY” / TEKST: MARTA SZLOSER / ILUSTRACJE: ANIA JAMRÓZ / WYDAWNICTWO LITERÓWKA / WIEK: OD 1 ROKU ŻYCIA

To książka z serii tych, z których co drugą rozkładówkę mamy ochotę oprawić i powiesić na ścianie. I niejedno zdanie przenieść do kalendarza czy pamiętnika, by przywołać w ważnych chwilach. Autorka picturebooka zadedykowała ten tytuł Iwonie Chmielewskiej i widzimy tutaj inspiracje jej twórczością, a to rekomendacja sama w sobie! „Warstwy” to opowieść o tym, że warto stawiać pytania, zaglądać głębiej i doceniać różnorodność świata, a nie skupiać się tylko na tym, co jest na wierzchu, na pierwszy rzut oka, pod ręką. Książka do odczytywania na różnych poziomach, zależnie od wieku czytelnika, jego wrażliwości i sposobu patrzenia na świat. A nawet więcej – tę wrażliwość pobudzająca i pozwalająca zmienić perspektywę. Czy to patrząc na drzewo przed domem, czy na drugiego człowieka. Piękno i mądrość!

„MAŁE SÓWKI” / TEKST: MARTIN WADDELL / ILUSTRACJE: PATRICK BENSON / TŁUMACZENIE: ZOFIA RACZEK / WYDAWNICTWO MAMANIA / WIEK: OD 1 ROKU ŻYCIA

Kultowa książeczka z lat 90. teraz w wersji z kartonowymi stronami. I dobrze, bo to najodpowiedniejsza forma dla małych czytelników, którzy z pewnością będą często sięgać po tę pozycję. Ze względu na warstwę wizualną, ale też historię bliską każdemu, kogo czeka krótsze czy dłuższe rozstanie z mamą. Patrick Benson jak mało kto potrafi przedstawić zwierzęta na realistycznych, misternie wykonanych, a jednocześnie pełnych emocji i magii ilustracjach. Nocne kadry w jego wykonaniu to mistrzostwo świata! Bohaterami książki są trzy sówki, które przebudzone w nocy odkrywają, że obok nie ma ich mamy. Starsze szukają racjonalnych wyjaśnień, najmłodsza – próbuje poradzić sobie ze smutkiem i tęsknotą na swój sposób. Krótka opowieść to bardzo ważna lekcja da maluchów – mama zawsze wraca! Towarzyszące rozstaniom uczucia, zarówno po stronie rodzica, jak i dziecka, są często trudne i przytłaczające, ale najważniejsze jest dobre zakończenie!

SERIA AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA. ZWYCZAJE ZWIERZĄT: „CHCĘ JEŚĆ”, „CHCĘ SPAĆ” / TEKST: S&S ALLIANCE / ILUSTRACJE: BEA LEMA / TŁUMACZENIE: KATARZYNA GRZYB / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS / WIEK: OD 2 LAT

Kolejna propozycja dla najmłodszych czytelników. Codzienne czynności i przedmioty z otaczającego świata są pretekstem do poznania zwyczajów zwierząt związanych ze snem i jedzeniem. To skarbnica ciekawostek o poczciwych sowach, pracowitych mrówkach i innych przedstawicielach świata fauny. Złożone w harmonijkę strony zachęcają do ćwiczenia małych rączek i odkrywania kolejnych tajemnic. A przy okazji – to pole do popisu dla wyobraźni, gdy obserwujemy przeobrażanie się piłki na boisku w dostojne żyrafy. Każda z książeczek z serii zakończona jest, jak na książkę dla dzieci przystało – morałem! Prostym wyjaśnieniem, dlaczego sen i samodzielne jedzenie są ważne dla dzieci. Przykłady z życia zwierząt z pewnością trafią nawet do nieprzekonanych!

SERIA AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA. PIERWSZE ZAGADKI: „MÓJ ŚWIAT”, „NAD MORZEM”, „SMAKOŁYKI”, „ZWIERZĘTA” / TEKST: S&S ALLIANCE / ILUSTRACJE: QING FENG / TŁUMACZENIE: KATARZYNA GRZYB / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS / WIEK: OD 3 LAT

Od szczegółu do ogółu! Seria „Pierwsze zagadki” to książeczki z prostymi pytaniami o przedstawione na rozkładanych stronach obrazki. Czy uda wam się zgadnąć już po pierwszej podpowiedzi? Obiekty podzielone są na kategorie związane ze zwierzętami, jedzeniem, podróżą nad morze i codziennością dzieci. Same bliskie i ciekawe tematy. A na koniec – to, co dzieci lubią najbardziej. Niespodzianki! W każdej z książeczek znajdziecie aktywizującą zabawę. Puzzle, kolorowankę albo… musicie sprawdzić sami! Wesołe ilustracje zachęcają do wspólnego zgadywania i częstego sięgania po lekturę.

KONKURS

Pytanie konkursowe brzmiało: jakiej ważnej umiejętności nauczył was bohater ulubionej książki z dzieciństwa? Dlaczego właśnie ta książka i ta postać?

Mamy zwyciężczynię! Pakiet książek z porządną dawką nowej wiedzy wędruje do Sandry, autorki poniższego komentarza:

Moze nie jest to typowa umiejętność, ale pewien łakomy miś uświadomił mi jak ważni są w życiu przyjaciele i nauczył mnie o te przyjaźń dbać…

„Przyjacielu, jeśli będzie Ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez Ciebie – to mój ulubiony cytat, znajdź swój i żyj sto lat, Beata”

Taka dedykacja była na pierwszej stronie książki „Kubus Puchatek”, która dostałam na 7. urodziny od Beaty, dziewczynki z moje klasy, która usiadła ze mną w ławce w pierwszy dzień szkoły i spytała, czy chcemy być przyjaciółkami, a ja nie bardzo wiedząc co się wtedy odpowiada powiedziałam tylko „ok”.

Uwielbiam to wspomnienie! Zeby znalezienie przyjaciela zawsze było tak dziecinnie proste… Jednak dziś z duma mogę powiedzieć, ze u nas jest. Rok temu swietowalysmy 25-lecie naszej przyjaźni, jesteśmy przyjaciółkami na dobre i na złe, zjadłyśmy razem nie jeden słoik miodu, wylałyśmy wspólnie wiele gorzkich łez i nawet teraz, kiedy dzieli nas odległość stumilowego lasu ciężko nam bez siebie żyć!

Beata znała swoją miłość w Zakopanem, ja uciekłam na zachód, w dzień jej wyprowadzki odwdzięczyłam się za urodzinowy prezent i napisałam w Puchatku, którego jej podarowała owa dedykacje:
„-A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? co wtedy?
-Nic wielkiego. Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha to ten drugi ktoś nigdy nie znika. – to mój ulubiony cytat! Bądź szczęśliwa i wysyłaj mi oscypki, Sandra”.

Do dziś dostaje regularnie paczki z książkami (to już u nas tradycja), raz dla mnie, to dla mojej córeczki i chodź książki są różne oscypek jest zawsze w załączniku i zawsze jest tak samo smaczny!

Gratulujemy i życzymy miłej lektury!

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

Dodaj komentarz