przegląd książek

Książkowe nowości na wiosnę i konkurs!

Nowalijki na półkach

Książkowe nowości na wiosnę i konkurs!
Lidka Dzwolak

Stopniały śniegi, w powietrzu czuć nową energię. Nowości domaga się też nasza półka i dobrze się składa, bo wydawnicze nowalijki są już pod naszą redakcyjną lupą. Będzie też konkurs. Wiemy, że lubicie!

Chyba nie znajdziemy wspólnego mianownika dla literackich premier tej wiosny, jest różnorodnie i taki marcowy miks nam odpowiada. Trochę naukowych doświadczeń podanych w formie zabawy, pierwszych miłości, terapeutycznej mocy bajek, głosu w sprawie akceptacji i tolerancji (bardzo na czasie), powrót do wiewiórczego lasu i mroczne sekrety w wielkim mieście – to książka dla nas, na naszą kobieca półkę.

Robimy więc porządki w biblioteczce i nie zwalniamy czytelniczego tempa. Spójrzcie koniecznie na nasz konkurs pod recenzjami – paczka z książkami już czeka, by znaleźć się w nowym domu!

„STO PORAD DLA ZAKOCHANYCH” / TEKST: EVA SUSSO / ILUSTRACJE: BENJAMIN CHAUD / TŁUMACZENIE: MARTA WALLIN / WYDAWNICTWO ZAKAMARKI

A co, jeśli ona kocha nie mnie, tylko kogoś innego? Nie śmiejcie się, bo to poważne rozterki sześcioletniego Rolfa, który już dwie książki wstecz zakochał się w Ofelii – koleżance z małego warzywniaka. W trzeciej części sagi o rodzince z Paryża autorstwa Evy Susso nadszedł czas, by opowiedzieć otwarcie o uczuciach. A gdy jest się nieśmiałym chłopcem, można zamiast słów namalować portret ukochanej i święcie wierzyć, że owo arcydzieło zdetronizuje Mona Lisę z Luwru. I znów pojawia się pytanie, co jeśli portret bardziej przypomina czystej rasy konia, a nie damę? Sekrety, uczucia, kłopoty, świetne ilustracje Benjamina Chauda i jak zawsze sporo humoru.

„NAJMOCNIEJ NA ŚWIECIE!” / TEKST: TRISH COOKE / ILUSTRACJE: HELEN OXENBURY / TŁUMACZENIE: DOMINIKA CIEŚLA-SZYMAŃSKA / WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY

Jaka jest ta książka? Ciepła, radosna, celebrująca bycie razem w dużej rodzinie. Brzmi jak gorący okład i tego nam teraz trzeba w zmęczeniu codziennością, samotnością, lockdownami. Być razem i nic więcej, bo to już jest tak wiele. Czytajcie książkę na głos, wystukuje nam rytmicznie miłość na każdej stronie. Czekamy z maluchem na gości, ot niby zwykła sytuacja, historia widziana oczami dziecka. Pokój się zapełnia. Emocje rosną. Ding-dong! do drzwi, oto kolejny osoba i jeszcze więcej ramion do objęcia, policzków do wycałowania. Kto jest ostatnim gościem? Nie, nie zdradzam.

„POSTAW SIĘ NA MOIM MIEJSCU!” / TEKST: SUSANNA ISERN/ ILUSTRACJE: MYLÈNE RIGAUDIE / TŁUMACZENIE: TOMASZ PINDEL / WYDAWNICTWO TAKO

Empatia, bardzo deficytowy towar. Kupić go nie można, ale wyhodować w sobie – jak najbardziej. Wzmacniać i podlewać jak zasuszoną przez zimę monsterę na parapecie. Zadbana i w użyciu codziennie, potrafi zdziałać cuda. A jak o niej opowiedzieć dziecku? Wydawnictwo Tako spieszy z podpowiedzią w historii Pasikonika, który nie bardzo rozumie troski napotkanych przyjaciół. Zgubione kropki biedronki, zapodziane buty stonogi… Chciałby w duchu powiedzieć „a kogo to obchodzi”? Gdy sam wpadnie w tarapaty i poczuje ciężar kłopotu, pomogą mu przyjaciele. Empatyczni!

„BAJKI MAJA MOC!” / TEKST: MAŁGORZATA KORBIEL / ILUSTRACJE: ANNA SIMEONE / WYDAWNICTWO WILGA

Czytanie bajek powinno się zapisywać dzieciom na receptę, częściej niż syrop na przeziębienie. Najlepiej, jeśli bajka przed snem stanie się codziennym rytuałem. Oto kilkanaście opowiadań i bohaterów napotkanych na podwórku, w szkole, pod wodą, w starej kamienicy, czy cyrku. Każdy z nich zmaga się z trudnością, kłopotem, wyzwaniem. Jak okazywać emocje, dokąd prowadzi nas strach, jak zwalczyć nudę, czy uwierzyć w samego siebie? Oto krokodyl Marcel, który poszukuje swojego talentu w cyrku, fretka Frytka, wyśmiewana przez inne koty, mała Amelka, która nie wierzy, że nudę można pokonać wyobraźnią, a niekoniecznie stosem zabawek. Z kim utożsami się wasze dziecko?

„EDZIO I NOCNA WYPRAWA?” / TEKST: ASTRID DESBORDES / ILUSTRACJE: MARC BOUTAVANT / TŁUMACZENIE: PAWEŁ ŁAPIŃSKI / WYDAWNICTWO WYTWÓRNIA

Ile macie Edziów na półce? To już ósma książką o puchaczu, wiewiórkach i innych mieszkańcach lasu. Tym razem czytamy po cichu, by nie zbudzić sympatycznego Wiewióra. Niestety, mimo zmęczenia Edzio nie może zasną – wsłuchuje się w dziwne, nocne dźwięki. Stukanie, pukanie… Strach ma wielkie oczy, wiewiór wyrusza więc na nocny spacer, by wraz z przyjaciółmi rozwikłać zagadkę tajemniczych dźwięków. Podążamy za nim pośród klimatycznych, ciemnych ilustracji Marca Boutavanta. Finału nie zdradzamy, czytajcie, warto oswoić dziecko z nocą.

SERIA NIESAMOWITE ZWIERZĘTA. AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA. „MASZYNY”, „BUDYNKI” / TEKST: S&S ALLIANCE / ILUSTRACJE: MIYA DU / TŁUMACZENIE: KATARZYNA GRZYB / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Coś dla dwu- i trzylatków, choć starsze dzieci też chętnie dowiedzą się czegoś ciekawego o świecie. A kto nie lubi ruchomych elementów w książce? Muszla zamienia się w budynek Opery w Sydney, ptasie gniazdo w stadion w Pekinie, pingwin inspiruje ludzi do stworzenia skuterów śnieżnych, a ważka – helikoptera. Wiedzieliście, jak bliskie są związki między wynalazkiem a naturą? Podobieństwa między światem ludzi i zwierząt to prawdziwe odkrycie dla dzieciaków i lekcja motoryki podczas lektury.

„NAZYWAM SIĘ KABELEK, JAMNIK KABELEK” / TEKST: LIDIA GIERWIAŁŁO/ ILUSTRACJE: MAGDA MICHALAK / WYDAWNICTWO FUGA EDITION

Książka od pewnego czasu stała na naszej redakcyjnej półce, sięgamy po nią dziś wraz ze wzmożonym sezonem na (prawie) wiosenne psie spacery. Jest to historia opowiadana przez sympatycznego jamnika, który zjawia się w nowym domu i odbiera go, jak to czworonóg, wszystkimi zmysłami. Towarzyszymy więc psiemu narratorowi krok po kroku w oswajaniu nowego otoczenia. Pierwsze sprzeczki i przyjaźnie z kurami, pierwsze wyzwania, którym początkowo myśli, że nie podoła. Z poziomu psa, z poziomu parteru świat wydaje się inny, choć pełen tych samych trosk i kłopotów, jakie przeżywają na co dzień dzieci. Ot, jak choćby zazdrość o nowego mieszkańca domu. Psia historia, zdecydowanie nie tylko dla właścicieli psów.

SERIA AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA. PRZYGODY Z NAUKĄ „CYTRYNA”, „PAPIER” / TEKST: CÉCILE JUGLA, JACK GUICHARD / ILUSTRACJE: LAURENT SIMON / TŁUMACZENIE: KATARZYNA GRZYB / WYDAWNICTWO HARPER COLLINS

Powtarzamy to zawsze: empiria jest zdecydowanie lepsza, niż zakuwanie wiedzy z książek. Dobrze, że w pandemii nie maleje ciekawość naszych dzieci, a że czasu mamy dużo, seria książek wydawnictwa Harper Collins pomoże nam w odpowiedzi na niejedno nurtujące pytanie. Jak ten świat działa? Papier, cytryna, jajko – niby zwykłe przedmioty, a staną się bohaterami naszych domowych eksperymentów: każdy tom to 10 pomysłów tłumaczących przeróżne zjawiska. Dlaczego limonka tonie w wodzie, a cytryna unosi się na powierzchni? Jak wyczyścić stare monety albo zabarwić kuchenny ręcznik? Prawo Archimedesa czai się w kuchni, my cieszymy się, że domowy wulkan będzie zdecydowanie bezpieczniejszy, niż ostatnie wybuchy Etny. Jeśli więc szukacie pomysłu na nadchodzący weekend…

„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA” / TEKST I ILUSTRACJE: 43 TWÓRCÓW I TWÓRCZYŃ / WYDAWNICTWO AGORA DLA DZIECI

Bo nie wiem, czy wiecie, ale błazenki mogą w zależności od sytuacji i potrzeby zostać albo chłopakiem albo dziewczyną. I absolutnie nikt – jak rafa długa i szeroka – nie robi z tego problemu, nikt nie uważa tego za skandal – czytamy w opowiadaniu autorstwa Adama Wajraka. Niestety, nasz kraj nad Wisłą jest daleko – i geograficznie i często mentalnie – od uniwersum podmorskich żyjątek. O możliwość bycia sobą trzeba nieraz upominać się na ulicach. I właśnie jako sprzeciw wobec agresji i homofobii powstała ta książka – cegiełka, która zrzesza 43 twórców ze świata kultury. Charytatywnie chwycili za „pióra i pędzle”, by stworzyć antologię 20 opowiadań na temat równości, tolerancji i empatii. Mnie wzruszyło opowiadanie o dziadku, który mieszka z innym mężczyzną i „wychodzi po latach z szafy”, oraz historia małej drużyny piłkarskiej i gracza w różowych tenisówkach, który staje się obiektem drwin, szykan i homofobicznych wyzwisk z trybun. A co, jeśli cała drużyna solidarnie przebierze się na różowo? Moje dzieci płakały ze śmiechu i kibicowały chłopakom.

Całkowity dochód z książki przeznaczony jest na wsparcie ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

„BLIŹNIĘTA” / TEKST: PAWEŁ I PIOTR SITKIEWICZ / ILUSTRACJE: PATRYK MOGILNICKI / WYDAWNICTWO ADAMADA

Każdy chce być niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju… No cóż, porozmawiajmy o bliźniakach. Zawsze zwracają na siebie uwagę, zwłaszcza gdy podobieństwo jest niemal stuprocentowe. Są niewyczerpanym źródłem anegdot, dociekań i historii. Czy mają podobne gusta? Czemu ludzie czasem się ich boją? Czy często zamieniają się rolami lub czytają sobie w myślach? I wreszcie: czy w ogóle lubią być bliźniakami? Temat bliźniaków został tu rozłożony na pierwsze części i bardzo dogłębnie wyjaśniony przez autorów (oczywiście bliźniaków) i znakomicie zilustrowany przez Patryka Mogilnickiego. Mamy więc ciekawostki biologiczne, ale też te pochodzące z obszaru historii, kina czy literatury. Bliźniaków można wytropić wszędzie i skrywają więcej zagadek, niż nam się wydaje.

„SKĄD POCHODZI NASZE JEDZENIE” / TEKST I ILUSTRACJE: JULIA DÜRR / TŁUMACZENIE: ANITA I ROBERT JONCZYK / WYDAWNICTWO SAM

Skąd pochodzi nasze jedzenie? Czy któryś dzieciak zadaje nam takie pytanie, otwierając lodówkę lub nachylając się nad talerzem z obiadem? A kto odpowiada na szybko „od rolnika” czy „z fabryki”, nie wchodząc w szczegóły? A w detale wejść warto i poczytać książkę, która krok po kroku pokazuje drogę, jaką przebywa jedzenie, zanim trafi na nasz stół. Czy ten pomidor pochodzi z ekologicznej małej farmy, czy z dużego gospodarstwa? Czy kroimy bułkę z rzemieślniczej piekarni, czy wielkiej fabryki pieczywa? Bez emocji i wskazywania, która ze ścieżek jest bardziej etyczna, autorka oprowadza nas po fermach mlecznych, rzeźniach, piekarniach i kutrach rybackich. Wskazuje, jak i po co czytać etykiety na produktach. Do czytania i dyskusji z dzieckiem, przyszłym świadomym konsumentem!

„SEKRET MOJEGO MĘŻA” / TEKST: LIANE MORIARTY / TŁUMACZENIE: ANNA KŁOSIEWICZ / WYDAWNICTWO ZNAK LITERANOVA

Na koniec coś dla nas! Jeśli jesteście fanami serialu „Wielkie kłamstewka”, to powiem tylko tyle: tę książkę czyta się z podobną ciekawością, co ogląda serial. Ta sama autorka i równie celnie nakreślone kobiece charaktery, co znana wam filmowa Celeste czy Madeline. Książkowa Cecylia ma poukładane życie, czuwa, by każdy trybik w grafiku dnia działał bez zarzutu. Nie spodziewa się, że list, który wypadnie ze starych pudełek po butach, zmieni jej życie o 180 stopni. Podobnie jak dwóch innych bohaterek. Gdy natykasz się na słowa o treści: Dla mojej żony, Cecilii Fitzpatrick. Otworzyć wyłącznie w przypadku mojej śmierci, wiadomo, że otwierasz zupełnie niechcący szczelnie wypełnione pudełko Pandory. Czy warto więc za wszelką cenę dążyć do odkrycia prawdy? Nie spoileruję więcej, przeczytajcie.

KONKURS

A teraz czas na konkurs, poprzednio serwer rozgrzał się do czerwoności. Czekamy na wasze komentarze poniżej, a konkursowe pytanie brzmi: czeka cię pięciogodzinna jazda pociągiem z dziećmi. Jakie 3 książki na pewno spakujesz w tę podróż i dlaczego? Nagrodą dla wybranej przez redakcję osoby jest paczka nowych lektur.

Bawimy się do 9 marca.

WYNIKI: serce nam rośnie, że tyle czytacie i dzielicie się taką ilością poleceń. Nie sposób wybrać, więc w tym miesiącu paczka leci do dzieci szkolnych Klaudii, niech posłużą całej szkole czy świetlicy!

 

Regulamin naszych konkursów znajdziecie tu.

Dodaj komentarz