książki dla dzieci

Książki jak magnesy

Książkowy Top 10 Oli Krupy

Książki jak magnesy

Półka z książkami w domu Oli Krupy (rozmawiałyśmy z nią kiedyś o kryjówkach a wkrótce pojawi się w jeszcze jednym projekcie, wypatrujcie!) jest jasna, łapie dużo światła, które odbija się od sztywnych brzegów ulubionych książek jej dzieci, Marianny i Adama. Skompilowanie jej w uczciwą dziesiątkę było wyzwaniem, ale Ola wyszła z tej próby zwycięsko. Przedstawiamy Wam mocny top książkowy Oli, różnorodny, świetnie zilustrowany, choć lekki to bywa i trudniejszy, chwilami przejmujący a czasem beztrosko radosny. Sami zobaczcie.

 

***

  1. Włosy Mamy | Gro Dahle i Svein Nyhus | wyd. EneDueRabe

Książka, która przykuła uwagę Marianki jeszcze na sklepowej półce. Trudno się dziwić, gdyż wymalowana na okładce postać tytułowej bohaterki potrafi magnetyzować. Przyznam się, że nie byłam przekonana co do jej zakupu. Marianka jednak się uparła…bardzo chciała poznać historię „Włosów Mamy”.

Jest to poruszająca, wręcz baśniowa opowieść o depresji rodzica. W prosty i obrazowy sposób przedstawia dosyć złożony problem, który nie tylko dotyczy osoby chorej, ale także najbliższego otoczenia, w tym przypadku – dziecka. Zjawiskowe, a zarazem mocne ilustracje Sveina Nygusa, doskonale podkreślają towarzyszące przy czytaniu emocje, budując atmosferę, która sprawiła, że powracaliśmy do książki wielokrotnie. Niezwykła!

1

1a

2. Jeżyk wyrusza w świat | tekst: Ulf Stark, ilustracje: Ann-Cathrine Sigrid Stahlberg | wyd. IKEA FAMILY

Nasze dzieciaki są bardzo ciekawskie i  ogromną frajdę sprawia im poznawanie świata.  Pewnie dlatego tak bardzo upodobały sobie historię małego Jeżyka, który dopiero uczy się życia w lesie. Piękna, ciepła opowieść zarówno o przyjaźni jak i niebezpieczeństwach jakie można napotkać na swojej drodze. Polecamy na nadchodzące, długie jesienne wieczory.

2


3. W góry! | tekst i ilustracje: Piotr Karski | wyd. Dwie Siostry

Z dzieciństwa najbardziej zapadły mi w pamięci wyprawy po górskich szlakach. Chyba zawsze wolałam wysokie szczyty od morskich fal. „W góry!” to ulubiona pozycja naszej całej rodziny. Kreatywny przewodnik do rysowania, który przygotuje Was do niejednej górskiej wyprawy, a także umili wolny czas, bez względu na to, czy spędzicie go w domu czy w plenerze!

3
3a

4. Pod ziemią, pod wodą | Aleksandra i Daniel Mizielińscy | wyd. Dwie Siostry 

To nowość w naszej domowej bibliotece i ostatni hit, szczególnie upodobany przez Adasia, który potrafi przeglądać książki godzinami. Wspaniale zilustrowany dwustronny album, zabierze Was na wyprawę do wnętrza ziemi oraz  w głębiny mórz i oceanów. Skarbnica wiedzy o tym czego oczy nie widzą, zaciekawiła naszego malucha jak i starszą panienkę, a nam zafundowała niezłą powtórkę z lekcji biologii, chemii czy geografii.

4

5. Mapy | Aleksandra i Daniel Mizielińscy | wyd. Dwie Siostry

„Mapy” to już bestseller! Nie mogło tej książki zabraknąć również w naszym TOP 10, gdyż wracamy do niej nieustannie. Towarzyszy nam przed każdą podróżą do innego państwa, czy na nowy kontynent. Pozwala poznać kulturę, przyrodę oraz przygotować listę miejsc koniecznych do zobaczenia.

5
5a

6. D.O.M.E.K | Aleksandra i Daniel Mizielińscy | wyd. Dwie Siostry

Kolejna pozycja autorstwa duetu Mizielińskich. Co tu poradzić, jeśli działają na nas jak magnes (śmiech). Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji, choć dostępna na rynku od 7 lat, trafiła na nasze półki dopiero w tym roku.  Kupiłam ją pod kątem Marianki, która od pewnego czasu szkicuje coraz to wymyślniejsze projekty naszego wymarzonego domu. Książka wzbudziła jednak większe zainteresowanie u Adasia, który co rusz zachwyca się tym, jak różnorodne formy mogą przybierać obiekty mieszkalne!
6a

7. Księżniczka i zaginione szczęście | tekst: Ulf Stark, ilustracje: Silke Leffler | wyd. IKEA

Bardzo dziewczęce klimaty. Bo która z małych dam nie marzyła o tym, by zostać księżniczką? Choć u nas ten okres już prawie przeminął, ciągle bardzo chętnie wracamy do tej książki. Jest to lekka i przyjemna opowieść o małej księżniczce, która potajemnie wyrusza do Czarodziejskiego Lasu, aby odszukać zgubione przez jej tatę szczęście. Pozycja idealna „na dobranoc”.

7

8. LOTTA. Trzy opowiadania | tekst: Astrid Lindgren, ilustracje: Ilon Wikland | wyd. Zakamarki

Lotta z ulicy Awanturników to mała spryciula, która swoimi zwariowanymi pomysłami i pozytywną energią mogłaby obdarować przynajmniej kilka osób. Jest to jedna z tych z książeczek, których po prostu nie da się nie lubić. Na pewno wpływ ma na to autorka – znana chyba wszystkim Astrid Lindgren. Ma ona niebywały talent do tworzenia bardzo realistycznych i sympatycznych postaci, w których każdy może odnaleźć choć cząstkę siebie. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Ogromna przyjemność z czytania i oglądania!

8
8a

9. Zróbmy sobie arcydziełko | Marion Deuchars | wyd. Dwie Siostry

„Zróbmy sobie arcydziełko” wcześniej czy później musiało trafić w ręce Marianki, która uwielbia wszystkie książki z zadaniami. Choć do części ćwiczeń musi nieco dorosnąć, z wielkim zapałem uzupełnia strony, które w danym momencie wydają jej się najbardziej interesujące. To bez wątpienia jedna z najciekawszych publikacji w tej kategorii na naszych półkach, którą  z czystym sumieniem możemy polecić nie tylko dzieciom z talentem plastycznym.

9

10. Hokus-pokus Albercie | tekst i ilustracje: Gunilla Bergstrom | wyd. Zakamarki

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć Alberta. Posiadamy wszystkie części i doprawdy trudno wybrać tą najfajniejszą! Przedstawione w książkach emocje i spojrzenie na świat są bardzo bliskie zarówno Mariance i Adasiowi, a przygody małego bohatera sprawiają, że zanosimy się ze śmiechu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydania!

10a

***

Sprawdźcie też pozostałe artykuły z cyklu książkowe top 10. Jest się czym inspirować!