Problemy z jedzeniem u maluchów mogą mieć różne podłoża i poważnie wpływać na ich rozwój. Ważne, aby zwracać uwagę na to, jak dzieci jedzą, ponieważ wczesne wykrycie trudności może pomóc w ich szybszym rozwiązaniu.
Kluczowe aspekty, które mogą wpływać na zdolność dziecka do jedzenia, to między innymi budowa jamy ustnej i gardła. To, jak wyglądają i działają wargi, język, zęby oraz podniebienie, może mieć duży wpływ na łatwość, z jaką dziecko je. Nawet takie rzeczy, jak symetria twarzy i prawidłowe funkcjonowanie mięśni jamy ustnej, są ważne, aby jedzenie było łatwe i przyjemne.
Czasami problemy z jedzeniem mogą objawiać się w mniej oczywisty sposób. Jeśli dziecko ma trudności z zassaniem piersi, warto wykluczyć skrócenie wędzidełka języka. W przypadku gdy mleko często ulewa się kącikami ust może to wskazywać na problem z napięciem mięśni.
Niezwykle istotne są także odruchy, które pomagają w jedzeniu – takie jak ssanie i połykanie. Jeśli te odruchy nie działają prawidłowo, maluch może mieć trudności nie tylko z jedzeniem, ale i z rozwojem mowy.

Problemy te mogą również prowadzić do wybiórczości pokarmowej lub niechęci do jedzenia, a to dla rodziców może być dużym wyzwaniem i wiązać się z obawą o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.
Naturalne karmienie ma wpływ na naturalny rozwój zdrowia fizycznego dziecka – zarówno, jeśli chodzi o dostarczenia odpowiednich ilości wartości odżywczych, jak rozwoju mięśni potrzebnych do późniejszego mówienia i spożywania pokarmów stałych. W sytuacji, kiedy karmienie piersią jest niemożliwe konieczny jest prawidłowy dobór odpowiedniego smoczka do butelki i pozycji do karmienia.

W terapii logopedycznej u najmłodszych najpierw należy ustalić przyczynę problemu, by dobrać właściwy sposób stymulacji: sprawdza się zatem anatomię jamy ustnej i jej sprawność, by ocenić funkcjonowanie odruchów oralnych. Ich analiza pozwala na sprawdzenie, czy problemy z jedzeniem nie mają podłoża neurologicznego.
Po takiej ocenie, terapeuta zaleca ćwiczenia i masaże, które polegają przede wszystkim na stymulacji odpowiednich punktów – ćwiczenia te są proste i mają za zadanie nauczyć dziecka “schematu” ruchów, które pozwolą mu spokojnie i właściwie przyjmować pokarm od mamy.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka jakiekolwiek niepokojące sygnały, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, takiego jak logopeda. Wczesna interwencja może zdziałać cuda i pomóc twojemu dziecku cieszyć się jedzeniem oraz prawidłowo się rozwijać.

Z konsultacji logopedycznej (dla pacjentów w wieku 0-18 lat) można skorzystać w ramach projektu Avalon Kids, uruchomionego przez Fundację Avalon w czerwcu ubiegłego roku.
Wystarczy zapisać się telefonicznie lub mailowo (tel. (22) 349 97 71, kom. 796 324328 e-mail: fundacja@fundacjaavalon.pl).
Centrum Aktywnej Rehabilitacji z oddziałem dla dzieci powstało, żeby realizować kompleksową terapię dzieci, zarówno pełnosprawnych jak i z niepełnosprawnościami. W ramach kliniki można uczęszczać na zajęcia integracyjne, terapię ruchową, logopedyczną, psychologiczną, skonsultować się z dietetykiem i osteopatą.

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu aktywizację OzN a także zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie. Fundacja Avalon aktualnie wspiera około 14 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi blisko 400 mln.

*
Weronika Witecka – logopedka, która specjalizuje się w pracy z dziećmi. Jej wiedza i doświadczenie są bezcenne w rozpoznawaniu i radzeniu sobie z problemami żywieniowymi u najmłodszych.
Materiał powstał we współpracy z Fundacją Avalon.