Cześć, Katowice i okolice!

Ubieranka Minikid

Cześć, Katowice i okolice!
Eunika Jeziorowska Fotografia i Aleksandra Gliwa

Co jest z tym miastem? Katowice nie dają spokoju, nęcą i przyciągają. Człowiek chciałby się tam zgubić ale tak, żeby nikt nas nie znalazł. Tylko, że do tego trzeba być dzieckiem.

A żeby być dzieckiem, trzeba się ubierać w Minikid. Czy odwrotnie? Minikid to jest dzieciństwo zamknięte w uwalniających ubraniach. Łatwiej w nich kopać piłkę i wywijać na rampach. Siniaki mniej bolą i ewolucje wychodzą bardziej kształtne. Dobrze się w nich chodzi po wielobarwnym mieście, takim jak Katowice i jego industrialne okolice.

Pierwszy przystanek robimy pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, zwanym „Skrzydłami”. Wyrzeźbiony przez Gustawa Zemła, stanowi jeden z najważniejszych symboli Katowic. Pomnik liczy sobie trzy skrzydła – po jednym dla upamiętnienia każdego z powstań śląskich. Stąd blisko do malowniczego ronda im. Józefa Ziętka. Na jego powierzchni postawiono stalowo-szklaną półkopułę, w której mieści się Rondo Sztuki, czyli galeria wystawiennicza Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Ruszamy ku Strefie Kultury, w skład której wchodzą Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Muzeum Śląskie i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Budynek powstał na terenach poprzemysłowych, należących niegdyś do Kopalni Węgla Kamiennego. Autorem projektu jest Tomasz Konior z zespołem, zaś o akustykę Wielkiej Sali Koncertowej NOSPR zadbał Yasuhisa Toyota z przedsiębiorstwa Nagata Acoustics. Już samo jej zewnętrze jest dla nas bardzo przyjazne i fotogeniczne, więc zatrzymujemy się tu na chwilę, by przećwiczyć flipy. Po rozgrzewce możemy w spokoju ducha udać się do chorzowskiego skateparku.

Rzeczony skatepark znajduje się na terenie nieistniejącego już kąpieliska „Fala”. Mimo że mocno zaniedbany, sprawdzi się świetnie jako pole treningowe dla początkujących. Tutaj nauczysz się fest zjeżdżania z ramp, bo jest ich wiele i mają różne stopnie trudności. Kask, ochraniacze i do boju – krzyczą Liwia i Maks. A ty nie stój tak. I posłuchaj.

*

Liwia ma na sobie: Jacket Checkered, longsleeve Leopard Brown, spodnie Biker Marble Black, czapkę Ribbed Beanie Black.

Maks ma na sobie: bluzę Minikid 1990, longsleeve Ride The Tide, spodnie Cargo Marble Blue, czapkę Ribbed Beanie Sand, skarpetki Leopard Brown.

*

Zdjęcia: Eunika Jeziorowska i Aleksandra Gliwa

 

*

Miejsca wymienione w artykule i ich adresy:

Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Plac Sławika i Antalla 1, Katowice
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Plac Wojciecha Kilara 1, Katowice
Pomnik Powstańców Śląskich, ul. Korfantego 1, Katowice
Rondo im. Józefa Ziętka, Katowice
Skatepark w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, Aleja Fali 1, Chorzów

Zajrzyjcie też do naszego rodzinnego przewodnika po Katowicach.