kampania społeczna zdrowie

Cześć Ciało!

Projekt, który oswaja dzieci z tematem dojrzewania

Cześć Ciało!
Materiały z archiwum Olgi Kwiecińskiej

Dzieci w okresie dojrzewania nie wiedzą, co się dzieje z ich ciałem, a informacji na ten temat poszukują w sieci. „Często za wcześnie trafiają̨ na strony lub kanały, które ciało traktują wyłącznie z perspektywy seksualnej, kompletnie nieodpowiedniej dla ich wieku i rozwoju, co źle wpływa na ich rozwój psychiczny, seksualny oraz postrzeganie własnego ciała”, informują eksperci odpowiedzialni za projekt Cześć Ciało, który ma być alternatywą dla ryzykownego szukania po omacku w internecie, bezpieczną i rzetelną bazą wiedzy dla nastolatków.

Historia 13-latki, która kilka tygodni temu urodziła dziecko podczas szkolnej wycieczki, przypomniała wielu rodzicom i nauczycielom, że temat płodności i dojrzewania nie jest zarezerwowany jedynie dla starszych dzieci. Coraz częściej już 10-latki miesiączkują, a nawet jeśli dotyczy to starszych dziewczynek, nie każda jest świadoma zmian, jakie zachodzą w jej ciele. Wiadomo natomiast, dokąd kierują się dzieci, które szukają wiedzy o dojrzewaniu: do internetu. Aż 77 procent dziewczynek badanych przez Kulczyk Foundation szukało informacji o okresie właśnie w sieci. Z kolei z badań przeprowadzonych przez zespół dr. Mateusza Goli z Instytutu Psychologii PAN wynika, że styczność z pornografią ma 27 procent dzieci w wieku 7-12 lat.

Problem braku bezpiecznego miejsca, z którego dzieci mogłyby czerpać wiedzę o procesach fizjologicznych związanych z dojrzewaniem, zauważyła założycielka Fundacji Cześć Ciało Olga Kwiecińska, prywatnie mama czworga dzieci w pełnym przekroju wiekowym, od przedszkola do 20 lat. Z jej inicjatywy powstała bezpieczna przestrzeń socialmediowa Cześć Ciało, w której kilkunastu lekarzy i ekspertów – pediatrów, dermatologów, ginekologów, urologów, dietetyków i psychologów – w krótkich, prostych filmikach edukacyjnych odpowiada na pytania, które nurtują młodych ludzi.

Na Instagramie o dojrzewaniu

Cześć Ciało to propozycja i dla tych, którzy dojrzewają, i dla ich rodziców, starszego rodzeństwa czy opiekunów, którzy chcą znaleźć inspirację do rozmowy z dzieckiem – nie tylko w kwestii merytoryki, ale też formy przekazu i języka. „[W oswajaniu zagadnienia dojrzewania – przyp. red.] nie pomaga sam język i stare szablony myślenia o rozmowach o ciele. Język opisujący dojrzewanie jest nieoswojony. Istnieje język medyczny, erotyczny, infantylizujący, ale żaden z nich nie jest na tyle neutralny, żeby dać komfort potrzebny do rozmowy. Przez ten lingwistyczny dyskomfort omijamy ważne tematy. Uciekamy w eufemizmy”, podają założycielki Cześć Ciało w komunikacie prasowym. Serwis Cześć Ciało ma szansę rozwiązać ten niewygodny problem. Właśnie wystartował – zainteresowani znajdą go na stronie WWW i edukacyjnych kanałach w social mediach.

Oswoić trudne tematy

„Chcemy, żeby »penis«, »podpaska« czy »okres« przychodziły nam w rozmowie tak łatwo jak »cześć«. Dlatego wracamy do podstawowych nazw i wprowadzamy je w prostych zdaniach”, mówią twórcy Cześć Ciało. „Pokazujemy, że te słowa są neutralne, opisowe. Dorosłych oduczamy nabytych wcześniej mitów i skojarzeń. Zwyczajnie o tym, co ważne”. Aktualnie na instagramowej stronie projektu można już obejrzeć kilka edukacyjnych filmików, w których eksperci wyjaśniają skomplikowane lub niezręczne zagadnienia nurtujące chyba większość dojrzewających dzieci, a często nie tylko je. Pojawili się też zasięgowi influencerzy – ci z kolei opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z dojrzewaniem ciała, mówią o kompleksach i wspominają własne strategie dochodzenia do samoakceptacji. Filmiki mają za zadanie pokazać, że nawet idole znani z internetu miewali problemy z poczuciem własnej wartości, wstydzili się zmieniającego się wyglądu, nie rozumieli, co się działo z ich ciałami w czasie dojrzewania.

Projekt Cześć Ciało jest skierowany do użytkowników social mediów, a więc dzieci powyżej trzynastego roku życia. „Zróbmy to lepiej niż nasi rodzice”, apelują jego twórcy. „Pokolenie 35-, 40- i 50-latków często nie zna siebie, swojego ciała, swoich potrzeb, wstydzi się i zamiata pod dywan tematy niewygodne. Nie umie dobrać słów, rozmawiając z dzieckiem w okresie dojrzewania. Potrzebuje konkretnego wsparcia, porad od wiarygodnej instytucji. Chcemy, żeby rodzice znali Cześć Ciało i wiedzieli, że mogą sami skorzystać z filmów i wiedzieć, jak sensownie rozmawiać w domu, podsunąć swoim dzieciom dobre źródło lub nie zabraniać – bo jest bezpieczne. Mówimy też do wszystkich, którzy chcą o dojrzewaniu rozmawiać mądrzej – do nauczycieli, mediów, starszego rodzeństwa”, czytamy w komunikacie prasowym.

Link do strony Cześć Ciało na Instagramie znajdziecie tutaj. Wśród ekspertów stojących za projektem są lekarka Joanna Ibisz, dr n. med. i n. o zdr. Sylwia Bender, urolożka, dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka, dr n. med. Nina Wiśniewska, dermatolożka, Hubert Pajączkowski, edukator seksualny. W tym gronie znaleźli się również psychologowie, dietetycy, a nawet akredytowana nauczycielka mindfulness.

Dodaj komentarz