szorty w Ładne Bebe

Co to jest fasmofobia?

O nowej książce o duchach z ilustracjami Olivera Jeffersa i wystawie w Nowym Jorku

Co to jest fasmofobia?
materiały prasowe

Fasmofobia to chorobliwy lęk przed duchami. Aby się z nim uporać, Oliver Jeffers, irlandzki pisarz i rysownik, stworzył książkę i zorganizował wystawę w całości poświęconą duchom.

Sprytny Oliver Jeffers rozprawia się z fasmofobią jak pro. Pierwsza metoda to sporządzenie pięknego – jak się można po nim spodziewać – picturebooka, a druga, znakomicie tę pierwszą uzupełniająca, to wystawa z nowojorskiej galerii Bryce Wolkowitz, ukazująca duchy jako sympatyczną ekipę krzątającą się w czterech, nawiedzonych kątach. Nie pozostaje nic innego, jak skorzystać z recepty wystawionej skwapliwie przez specjalistę od lęków wszelakich, ze szczególnym uwzględnieniem fasmofobii, doktora Jeffersa.

Pierwszy lek na fasmofobię

Czyli książka. Piękna, zmyślna i nieoczywista. Otóż „There’s A Ghost In This House” opowiada historię małej dziewczynki, sportretowanej fluoroscencyjnie i w nieco w Burtonowskim stylu, która przemierza zakamarki domu w poszukiwaniu duchów. Cała zabawa tkwi w półprzezroczystym papierze, który w spodniej warstwie skrywa duchy, niewidzialne na pierwszy rzut oka. Uwaga, ta książka świeci w ciemności!

Drugi lek na fasmofobię

Czyli komplementarna z książką wystawa w Bryce Wollkowitz Gallery w Nowym Jorku, gdzie Jeffers już raz się wystawiał z tematyka kosmiczną. Irlandzki artysta wprowadza nas w brawurową zaprojektowaną przestrzeń zajmowaną przez duchy. W jego wizji funkcjonują one zgodnie z zasadami slow life (Upsss! Chyba raczej „slow death”). Snują się widmowatym krokiem, popijają napary uspokajające i wyglądają tęskno przez okno. Tytuł wystawy „A Fraid of Ghosts” zaczerpnięty został z wyżej wymienionej książki Jeffersa.

Co za dobro! Tylko czerpać.

PS1 Czy wiecie, że w Belfaście o dynię bardzo trudno, nawet w Halloween? Jeffers jako dziecko zupełnie się nimi nie bawił, a pierwszą dynię zobaczył jako 20-latek!

PS2 Jeffers piekielnie boi się horrorów.

*

Więcej o książce „There’s a Ghosts in this House” przeczytacie na stronie autora, Olivera Jeffersa.

By zasięgnąć języka o wystawie w nowojorskiej galerii Bryce Wolkowitz, zajrzyjcie tu. Jest czynna do świąt Bożego Narodzenia!

Zbiór ABSOLUTNIE CUDOWNYCH DARMOWYCH MATERIAŁÓW od Jeffersa znajdziecie tu. SKARBNICA!

Inne newsy Ładne Bebe mieszkają w tym nawiedzonym domku.

Dodaj komentarz