Co robić z dzieckiem w czerwcu?

Wystawy, spektakle, koncerty i spacery – jest w czym wybierać!

Co robić z dzieckiem w czerwcu?
materiały prasowe

W czerwcu powoli odpuszczamy i odliczamy dni do wakacji. W rodzinnym kalendarzu pojawia się coraz więcej wycieczek, lista rzeczy do zrobienia staje się jakby milsza, a zamiast na obowiązkowe zebrania do szkoły chodzimy biwakować. Rezygnujemy z zajęć dodatkowych, wybieramy spacery po lesie i wyjścia na najbliższy plac zabaw. Co jeszcze mamy do wyboru?

W czerwcu chcemy odpocząć, nacieszyć się miastem, podwórkiem, pobliskim parkiem. Zajadamy się truskawkami i czereśniami, gramy w badmintona, leżymy na kocu lub w hamaku, czytamy. W czerwcu wszystko zwalnia, by za chwilę znowu się rozpędzić za sprawą wakacyjnych wyjazdów, kolonii i zajęć organizowanych dla dzieci w przerwie od szkoły i przedszkola.

Czerwiec jest idealny, aby dać sobie trochę luzu. Ławka przed blokiem na pogawędkę albo piknik na balkonie lub w ogrodzie sprawdzą się jak najbardziej, jeśli jednak macie ochotę na więcej, to podrzucamy wam garść pomysłów na czerwcowe ciepłe dni i wieczory.

#1 SZTUKA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU TO STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ!

Sztuka i dziecko to zawsze się sprawdza. W czerwcu, kiedy na dworze jest przyjemnie ciepło, a deszcz nie jest tak mokry jak jesienią, polecamy obserwowanie sztuki w plenerze! Wiadomo, dzieci potrafią zachwycić się czymś, co nam, dorosłym, może się wydawać zwyczajne albo nudne. I wcale nie muszą jechać do muzeum czy galerii, by zauważyć coś, co je zainspiruje, pobudzi ich wyobraźnię. Kształty, kolory i różne formy dzieci widzą wszędzie. Czasem nawet zwyczajny kamień może być dla nich wyjątkowym arcydziełem.

A gdyby tak pojechać do prawdziwego Parku Rzeźby? Taka wyprawa będzie nie tylko kreatywną przygodą, ale też spotkaniem ze sztuką na własnych zasadach, często bez wyznaczonej ścieżki zwiedzania. Parków Rzeźby jest w naszym kraju wiele, zapewne w waszych miastach są takie, które znacie bardzo dobrze. My na czerwcową wyprawę wybieramy Park Rzeźby w Orońsku. Można tam zwiedzić wystawy sztuki współczesnej, wejść do wnętrz dziewiętnastowiecznego pałacu Józefa Brandta, odpocząć w zabytkowym parku albo podglądać przy pracy artystów. Aktualnie polecamy międzynarodową wystawę zbiorową „Gdziekolwiek poza świat”, której nazwa została zainspirowana tytułem jednego z wierszy Charlesa Baudelaire’a z tomu „Paryski splin” (1869). Wystawa potrwa do 9 czerwca.

Więcej informacji o pozostałych wystawach znajdziecie tutaj. Naprawdę warto!

#2 LETNIA GALERIA, CZYLI JESZCZE TROCHĘ SZTUKI W PLENERZE

Letnia Galeria Krainy Bugu to miejsce, w którym można odkrywać i poznawać sztukę w niezwykłych okolicznościach przyrody. Galeria jest zlokalizowana w Skrzeszewie, niewielkiej wsi na granicy Podlasia i Mazowsza, niedaleko rzeki Bug. To miejsce prawdziwie magiczne, a dzieci bardzo lubią magię! W rodzinnych wydarzeniach można tu brać udział przez całe lato, my na początek polecamy wam te zaplanowane na 8 czerwca. Zobaczycie wystawę ilustracji do wierszy i opowiadań Jana Brzechwy, weźmiecie udział w czytaniu performatywnym „Wilków” i spotkaniu z Adamem Wajrakiem, autorem tej książki, a także wielu innych książek o tematyce przyrodniczej. Dodatkowo odbędą się warsztaty dla dzieci „Zwierzkrzaki – czyli zwierzaki zza krzaków”, które poprowadzi artystka Julia Juzyk. Jeśli mieszkacie niedaleko lub planujecie weekend za miastem, to wyjazd nad Bug będzie doskonałym pomysłem.

Zajrzyjcie na stronę Letniej Galerii Krainy Bugu po więcej informacji.

#3 „KULAWA KACZKA I ŚLEPA KURA” W TEATRZE!

Podążając za magią, przenosimy się na deski teatralne. Jeśli bliżej wam do tego rodzaju sztuki, to w weekend 8 i 9 czerwca koniecznie zajrzyjcie do warszawskiego Teatru Lalek Guliwer, gdzie odbędą się pokazy premierowe najnowszego spektaklu dla najmłodszych. Tym razem jest to sztuka na podstawie słynnej książki Ulricha Huba „Kulawa kaczka i ślepa kura” (Wydawnictwo Dwie Siostry).

Na Guliwerowej scenie spotkają się dwie zupełnie różne od siebie postaci: introwertyczna kaczka i niezwykle towarzyska kura, które wyruszą we wspólną podróż ku spełnieniu marzeń. To opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie i radzeniu sobie z trudnościami – temat, który dobrze znamy z naszej codzienności. Postaci stworzone przez Ulricha Huba podążają do tajemniczego miejsca, pokonując własne słabości.

Znaleźć miejsce, w którym czujemy się dobrze, i kogoś, z kim możemy i chcemy dzielić radości i smutki, to wcale nie taka prosta sprawa. W spektaklu śledzimy historię kulawej kaczki i ślepej kury, które zarażają energią i chęcią przeżywania przygód, a jednocześnie uświadamiają nam, że aby być szczęśliwi, nie musimy wcale zmieniać siebie. Wystarczy cieszyć się ze swojej dziwności i lubić siebie takich, jakimi jesteśmy.

Szczegółowy repertuar i terminy spektakli znajdziecie na stronie Teatru Lalek Guliwer.

#4 ŚWIĘTO ULICY STALOWEJ, CZYLI NAJLEPSZA ZABAWA NA WŁASNYM PODWÓRKU

Kolejną warszawską propozycją na czerwcowe dni jest trzecia edycja Święta Ulicy Stalowej. Czy może być coś lepszego od świętowania na własnej ulicy, kiedy muzykę i zabawę mamy pod nosem lub kilka przecznic od domu? Święto Ulicy Stalowej to dobra propozycja dla tych, którzy lubią lokalne inicjatywy i mają ochotę świętować wspólnie z mieszkańcami. Jeśli na co dzień nie po drodze wam na warszawską Pragę, macie doskonałą okazję do odwiedzenia tej dzielnicy.

W tym roku festiwal potrwa od 14 do 16 czerwca i będzie połączony z obchodami 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Podtytuł tegorocznej edycji to „Lokalność w Europie – wczoraj, dziś i jutro”. Na scenie pojawią się więc zespoły i artyści z różnych krajów Europy. Impreza będzie idealną okazją do poznania lepiej nie tylko swoich sąsiadów, ale też sztuki europejskiej i jej różnorodności! To, co nam wpadło w oko z bogatego programu, to śniadania i kolacje sąsiedzkie (wspaniała inicjatywa!), a także muzyka – za sprawą licznych koncertów zdarzy się zapewne niejedna okazja do tańca. Święto Ulicy Stalowej to propozycja dla całych rodzin z wieloma wydarzeniami dla dzieci, czyli coś, czego po prostu nie można przeoczyć.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie organizatora imprezy – Domu Kultury Praga.

#5 KONCERT NA TRAWIE, CZEMU NIE!

W naszym czerwcowym planie nie może zabraknąć koncertów chopinowskich w warszawskich Łazienkach. Odbywają się co roku, tegoroczne potrwają aż do 29 września. Na czerwcowe recitale możecie się wybrać w każdą niedzielę. Międzypokoleniowa publiczność, która gromadzi się rokrocznie na występach sławnych pianistów to znak, że wydarzenie jest naprawdę dla każdego – z pewnością spotkacie tam i dużych, i małych sympatyków muzyki klasycznej.

Za co jeszcze lubimy koncerty chopinowskie? Na pewno nieraz bawicie się z dziećmi w podróżowanie w czasie lub opowiadacie im, jak było kiedyś. Spotkania przy muzyce w Łazienkach są taką podróżą w czasie. Niby jesteśmy we współczesnej Warszawie, niby wszystko wygląda znajomo, a jednak – kiedy zamykamy oczy – za sprawą muzyki przenosimy się do zupełnie odległej krainy. Dla dzieci będzie to spotkanie nie tylko ze wspaniałą grą na żywo, ale też okazja do pobudzenia wyobraźni. Podczas tegorocznych koncertów będzie można posłuchać najznakomitszych polskich i zagranicznych pianistów. Takie muzyczne występy to nie lada gratka dla miłośników muzyki klasycznej, ale też dla wszystkich, którzy mają ochotę przeżyć w czerwcu muzyczną przygodę w przepięknym parku! Warto zabrać koc. Wstęp wolny!

Szczegóły można znaleźć tutaj.

#6 LUBIMY KINO, CZYLI FESTIWAL KINOLUB

Przenieśmy się na chwilę na południowy wschód, gdzie w różnych ośrodkach kultury odbywać się będzie festiwal filmowy dla młodych widzów Kinolub. Kraków, Rzeszów, Kielce i wiele innych, mniejszych miast zapraszają w czerwcu na wyjątkowe pokazy filmów dla dzieci i młodzieży.

Wyjście do kina z dzieckiem to zawsze świetny pomysł, ale jeśli w pakiecie z filmem dostajemy działania skupione wokół edukacji filmowej, to mamy podwójną frajdę! Na czas festiwalu zaplanowano dyskusje na temat obejrzanych projekcji, rozmowy i praktyczne warsztaty, podczas których młodzi widzowie wcielą się w twórców filmowych.

Na uczestniczki i uczestników festiwalu czekają warsztaty animacji poklatkowej, warsztaty filmowe z użyciem profesjonalnego sprzętu, a także spotkania z twórcami filmowymi i ludźmi kultury.
Zostać filmowcem – to brzmi jak najlepszy plan, więc 9-16 czerwca widzimy się na festiwalu!

A jeśli nie uda wam się na niego dotrzeć, to od 10 do 24 czerwca wszystkie propozycje filmowe będzie można oglądać online!

#7 ODPOCZYWAMY W MUZEUM KINEMATOGRAFII

Po festiwalowych seansach filmowych – lub przed nimi – proponujemy wam wizytę w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Czeka tam na was niesamowita wystawa: „Pałac pełen bajek”.

Zobaczycie znanych i lubianych bohaterów filmów animowanych, które skradły serca niejednemu pokoleniu. Spotkacie między innymi Misia Uszatka, pingwina Pik-Poka, Misia Colargola, Muminki, Reksia czy Bolka i Lolka.

Zwiedzanie wystawy będzie świetną okazją do międzypokoleniowych rozmów o dzieciństwie, o tym, jakie filmy animowane oglądali rodzice kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu, a jakie oglądają dzieci dzisiaj. Zderzenie doświadczeń różnych pokoleń to dobry pretekst, by odświeżyć wspomnienia i przywołać opowieści o tym, jak zmieniała się animacja dla dzieci i jaką rolę odgrywa kino w życiu dziecka.

Wystawa obejmuje wiele interaktywnych elementów, które pomogą zrozumieć proces powstawania animacji rysunkowych i lalkowych. Ekspozycja jest prawdziwym hołdem dla twórców filmów animowanych. Jeśli nie mieszkacie w Łodzi, koniecznie urządźcie sobie wycieczkę do tego miasta!

Jeśli chcecie wiedzieć więcej, odwiedźcie stronę muzeum.

#8 POŁĄCZCIE SIĘ Z LASEM!

Ze świata filmu przeskakujemy z powrotem w plener, a dokładnie do lasu, na koncert. Leśne koncerty to coś, za czym tęskni każdy, kto mieszka w mieście i na co dzień, zamiast szumu drzew, słucha głównie hałasu autobusów i tramwajów. W lesie wsłuchujemy się w przyrodę. Szelest liści, śpiew ptaków, trzaski patyków pod stopami – to odgłosy, z których powstaje leśna muzyka. Tak przynajmniej mówią nasze dzieci.

My w czerwcu chcemy je zabrać do lasu na równie wyjątkowy koncert zespołu Kukaj Kukawko, współorganizowany przez koncept Połączeni Lasem.

Podczas interaktywnego koncertu będziemy się bawić i czerpać radość z bycia razem. Leśny koncert połączy muzykę i tradycje ludowe. Poczujemy piękno i różnorodność rodzimej kultury muzycznej. Kukaj Kukawko to grupa animatorów dawnych zabaw, pasjonatów etnografii, folkloru dziecięcego i polskich tradycji, którzy od kilku lat zajmują się pracą z dziećmi. Na pewno będzie radośnie i z dużą dawką energii!

To co, widzimy się w lesie? Więcej informacji tutaj.

#9 INSPIRUJMY SIĘ NATURĄ W LESIE ODKRYWCÓW

Kochamy las. Tam odpoczywa nie tylko ciało, ale też głowa. To w lesie możemy liczyć na bliskie spotkania z roślinami i ze zwierzętami. I to on jest najlepszym placem zabaw dla dzieci, jaki znamy. Jeśli też lubicie przyrodę, a wasze dzieci uwielbiają leśne przygody, koniecznie wybierzcie się do Lasu Odkrywców. Znajdziecie go na Lubelszczyźnie, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W tym magicznym miejscu, pełnym beztroskiej zabawy, obejrzycie las z niedostępnej zwykle perspektywy. Wspinanie się po drzewach, skakanie w błocie, szybowanie jak wiewiórka. Co jeszcze czeka was w Lesie Odkrywców? Sprawdźcie sami!

Szczegółowych informacji szukajcie tutaj.

#10 A MOŻE IMIENINY W PARKU?

Imieniny Jana Kochanowskiego to najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie! Tak piszą organizatorzy, a nam trudno się z tym nie zgodzić – impreza każdego roku przyciąga tłumy miłośników literatury i nie tylko. Dla nas to kolejne czerwcowe wydarzenie, na którym po prostu trzeba być! Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w tym roku 29 czerwca, już po raz dwunasty, a jego bohaterem będzie Czesław Miłosz. Jak co roku wstęp jest wolny, nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu, także dla dzieci. Botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich, Teatr Improwizowany Klancyk, dansing pod gwiazdami czy spektakl Teatru Lalek Guliwer „Ale kino” dla najmłodszych. Będzie się działo!

Więcej informacji tutaj.

#11 CHODŹCIE NA DWÓR!

Na koniec polecamy wam lekturę niezwykłej książki wydawnictwa Kropka „Chodź na dwór”. Jak piszą autorzy, zachęca ona dzieci do zabawy na świeżym powietrzu i odkrywania tego, co w trawie piszczy.

W książce znajdziemy podpowiedzi najróżniejszych zabaw i aktywności, a także praktyczne ćwiczenia związane z przyrodą. Jak obserwować chmury, rozpoznać tropy w lesie, czytać mapę, grać w podchody lub identyfikować insekty? Poczytajcie! 

Dodaj komentarz