barcelona podróże z małymi dziećmi

Barcelona szlakami mojej rodziny

Spacer z Agatą Zarówną El Karraoui

Barcelona szlakami mojej rodziny
Mateusz Staniewski

Urlop w kraju rzecz przyjemna, ale umówmy się, śródziemnomorskim miastem nie pogardzimy. Każde miasto ukrywa swoje perełki, ale też i turystyczne pułapki. Te omijamy szerokim łukiem, a wolimy miejsca z klimatem, polecane przez lokalsa. Agata, prowadź!

Ten artykuł mógłby przejść do historii jako ten najdłużej przygotowywany. Na pomysł spaceru po Barcelonie, z mieszkającą tam Agatą Zarówną El Karraoui, wpadłyśmy w lutym. Idealny materiał na wiosnę, przewodnik po miejscach, które poleca mama Sary i Naela. Nie po muzeach czy turystycznych atrakcjach – tych wiadomo, gdzie szukać – ale niespieszny spacer rodzinny tropem ulubionych sklepów. Do tego fotograf Mateusz Staniewski, który od 11 lat mieszka w Barcelonie i z chęcią fotografuje napotkanych znajomych i nieznajomych. Bingo. Pierwszy dzień sesji, nieśmiała wiosna, płaszcze, kurtki i nagle… lockdown. Wróciliśmy do sesji trzy miesiące póżniej, gdy w stolicy Katalonii rozgościło się na dobre lato, na ulice wyszli mieszkańcy, a nawet pierwsi turyści.

Nie wiemy, kiedy zawitamy w Barcelonie, ale wiemy, dokąd pójdziemy na lunch, zakupy i spacer. Nie, nie będzie Gaudiego, Las Ramblas i Sagrada Familia. Oto 5 miejsc, gdzie spotkacie na zakupach Agatę z dzieciakami. Aga, opowiadaj, a my wirtualnie spacerujemy z wami!

ESPAI JOLIU

Cudowne miejsce, gdzie można w towarzystwie roślin napić się pysznej kawy i przekąsić coś innego niż kanapka z serem. Oprócz kawiarni w Espai Joliu można kupić kwiaty doniczkowe, minimalistyczne doniczki z terakoty, kultowe magazyny i książki. Lubię to miejsce za design, gołe ściany i meble vintage, które pięknie się komponują z zielenią.   

więcej tu

AÚPA ORGANICS

To jest jeden z moich ulubionych ekologicznych sklepów. Na początku był dedykowany dzieciom, ale ostatnimi czasy właścicielka poszerzyła asortyment o sekcję zero waste dla domu, z której często korzystam. Ana, właścicielka sklepu, dba o to, żeby każdy produkt był jak najbardziej przyjazny dla środowiska, ale też żeby jak najlepiej wspomagał rozwój dziecka – wszystkie marki tu obecne są starannie wyselekcjonowane. Można tu znaleźć dużo zabawek waldorfskich oraz luźnych elementów do zabawy heurystycznej. Mój pierwszy koszyk heurystyczny dla Naela zapełniłam właśnie tutaj!  

więcej tu

TURÓ PARC, PINHAN CAFE

Uwielbiam! Spełnia prawie wszystkie kryteria z mojej listy kawiarni przyjaznych dla rodzin z dziećmi. Sam parc Turó jest dość duży, wiele osób chodzi do niego ćwiczyć lub pospacerować. Znajdują się tam też drewniane place zabaw, dwa małe stawy i mnóstwo kwitnących krzewów. W samym sercu parku jest kawiarnia na świeżym powietrzu, gdzie można zamówić zdrowe przekąski lub napić się kawy, podczas gdy dzieci eksplorują otoczenie. Do tej pory dysponowali też małym stolikiem dostosowanym rozmiarem dla dzieci, ale tymczasowo go zlikwidowano (prawdopodobnie z powodu Covid-19). Obok kawiarni znajduje się niewielki podest, na którym czasem urządzane są przedstawienia. Świetne miejsce rodzinne.

więcej tu

KONFETTI KIDS

To fantastyczny concept store dla dzieci, zorientowany bardziej na modę dziecięcą i modne akcesoria. Znajdziecie tu starannie wyselekcjonowane marki, w tym moją ulubioną Liilu Organics, oraz wiele innych ubrań w stylu vintage. Dla znudzonych zakupami maluchów, na tyle sklepu czeka przestrzeń dla dzieci, z pięknym pianinem, koszami pełnymi zabawek i książek. 

więcej tu

BOBO CHOSES

Znana wszystkim kultowa hiszpańska marka w samym sercu dzielnicy El Born. Przepiękny sklep, z równie pięknym ubraniami. Ogromne okna i śnieżyście białe ściany cudownie kontrastują z mocnymi kolorami, tak charakterystycznymi dla tej marki. Obok ubrań Bobo Choses nie można przejść obojętnie – piękne wzory, idealnie dobrane kolory i świetna jakość sprawiają, że masz ochotę wykupić wszystko. Oprócz ubrań można tam również znaleźć wybrane akcesoria, a także piękne drewniane zwierzaki. Jako atrakcja dla dzieci, przy oknie umieszczono duży stół z kredkami i kolorowankami z wzorami z aktualnej kolekcji. 

więcej tu

*

Jak tam wasze nieodbyte dalekie podróże, vouchery kuszące, by jednak gdzieś wyjechać? Barcelona nie ucieknie, to dobra nowina. Druga to taka, że sezon tu trwa praktycznie cały rok. Bez presji odhaczenia wszystkich zabytków, spacerowy weekend slow mamy już w planach. Choć podobno w postcovidowej rzeczywistości lepiej działać spontanicznie, niż planować. Kto też tak myśli?

Dodaj komentarz