recenzja

Babcia i Dziadek

Nowości od Wydawnictwa Zielona Sowa

Babcia i Dziadek
Lidia Dzwolak

Oto książki o dwóch najcieplejszych ludziach na świecie. Oswajających nieznany świat, ośmielających do działania i cerujących porwane skrzydła. Świeżo wydane ilustrowane „Babcia” i ,„Dziadek” polecają się waszej uwadze.

Na samym początku pałaszujesz przy babcinym stole rosół z kluskami, a potem, kiedy odrośniesz od ziemi na prawie 2 metry, raczycie się wspólnie kawą z kawałeczkiem placka. Taki jesteś dla niej duży i piękny, największy i najpiękniejszy. I to się nigdy nie zmieni. Kto inny niż babcia potrafi tak kochać, bezinteresownie i w nieustającym zachwycie? Dziadek, choć o nim szerzej za chwilę, ma swoje osobne sposoby na okazywanie wnukom miłości. Równie płomienne i otulające, ale sklecone z innych atomów. Kosmos babcinej miłości nie zna odmowy, odrzucenia i cynizmu. Obce jest mu zwątpienie i znudzenie, bo wszystko jest możliwe i ciekawe w cieple kilkuletniej rączki schowanej w babcinej dłoni. Takiej zmarszczusieńkiej. I to się nigdy nie zmieni.

 

Z dziadka też jest niezły grzejnik. Wystruga kołyskę w przydomowej szopie, skręci szafkę na zabawki, z dłoni zrobi brakujący schodek, by łatwiej się było wspiąć na lipę lub sosnę. Rozprawi się chyżo ze smokami, nakarmi poziomkami i w 5 minut streści 200-stronicowy atlas grzybów jadalnych, jakby to był skandynawski kryminał. Bo opowieść bez dreszczyku się nie liczy! Dziadkowie wiedzą, że lepiej zaryzykować kąpiel w zimnym jeziorze, niż żałować, że się przez strachy i wątpliwości nie zdobyło żeglarskiego patentu. Że lepiej ugrząźć po kolana w błocie niż suchą i trwożną stopą podążać przez pełen tajemnic las. Jak to dobrze, że był ktoś, kto mnie w porę uprzedził.

Obie książki należą do serii Wydawnictwa Zielona Sowa zatytułowanej „Rodzina”, na pomysł której wpadła Natalia Galuchowska. Czekamy na kolejne tytuły!

*

„Babcia” Barbara Supeł, ilustracje: Sara Olszewska, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2020

„Dziadek” Barbara Supeł, ilustracje: Sara Olszewska, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2020

*

Recenzja Powstała we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.