audiobook storytel

Audiobooki na Dzień Mamy

Wyszukane na Storytel

Audiobooki na Dzień Mamy
Klaudia Czaplińska

Hej, mamy! Co powiecie na taki prezent: czas wolny, zapakowany w piękny kwiatowy papier, a do tego słuchawki, a w nich ulubiona książka? Dorzucamy jeszcze kawę i kota na kolana. I nasz przegląd audiobooków Storytel.

Zgoda, może być bez kota i bez kawy, jeśli wolicie lemoniadę lub relaks w wannie. Ale obiecajcie, że wykroicie dla siebie choć chwilę. Jeśli nadal uprawiacie multitasking, to umilcie sobie obieranie warzyw, obrabianie zdjęć, sortowanie awiz odrobiną lektury, a właściwie storytellingu. Oto 7 tytułów, które polecamy wam w morzu audiobooków Storytel. A nasze połowy pięknie ilustruje Klaudia, która – jak na mamę przystało – na lekturę znajduje czas w tak zwanym międzyczasie.

„SPRZEDAWCA ARBUZÓW”, MARCIN MELLER

Polecamy tę książkę nie tylko fanom felietonów Marcina Mellera, ale po prostu wszystkim, którzy lubią historie prawdziwe i od serca. Jak choćby pierwsze z opowiadań, napisane dla mamy. Być może niejedna z was wyjmie chusteczkę, taki to skutek uboczny słuchania. Wspomnienia beztroskiego dzieciństwa, relacji z rodzicami, zestawione z własnymi przemyśleniami już dwiema nogami w tacierzyństwie, tego się słucha z uśmiechem i poczuciem „też tak mam”. Do tego garść anegdot i całość czytana przez aktora Wojciecha Mecwaldowskiego. Tego się dobrze słucha!

„A JA ŻEM JEJ POWIEDZIAŁA”, KATARZYNA NOSOWSKA

Gdyby każdy miał tyle dystansu, co ona… na świecie byłoby mniej wojen, tych domowych i globalnych. Choć daleko jej do mentalności klauna, a bliżej do wnikliwej obserwatorki życia i realistki. O największych głupotach i bolączkach potrafi jednak opowiadać z taką dawką żartu, że świat przestaje się na nas gnuśnie jeżyć. Próbujemy sobie ją wyobrazić, gdy jako dwulatka podkrada rodzicom lekarstwa i obdziela swego kuzyna relanium, i bez problemu identyfikujemy się w jej przemyśleniach na temat biernego fitnessu i bycia teoretykiem wysiłku. Zamiast podskoków z hantlami wolimy zdrowe śniadanie i chwilę na kanapie.

„BECOMING”, MICHELLE OBAMA

Wspomnienia Pierwszej Damy i pierwszej Afroamerykanki na tym stanowisku opowiedziane ze szczerością i wrażliwością. Z chicagowskiej dzielnicy South Shore dociera do Białego Domu, nigdy nie tracąc wiary w siłę kobiet i siostrzeństwo. Na przekór politycznym turbulencjom i zakulisowym intrygom, Michelle nigdy nie traci nadziei i po kolei odhacza cele, które sobie wyznaczyła. Po drodze spotyka pewnego studenta Harvardu, który spóźnia się na spotkanie umówione w kancelarii. Co było potem, wiemy! Co ciekawe, książkę napisała sama Michelle, nie korzystając – jak większość – z ghostwritera. Posłuchajcie światowego bestsellera z 2018 roku. Moc jest w nas, prawda?

„MATKI I CÓRKI”, AŁBENA GRABOWSKA

Cztery kobiety, cztery splecione historie i różne doświadczenia macierzyństwa, z jakim przyszło im się zmierzyć. Dom bez mężczyzn pełen niewypowiedzianych pretensji i krzywd. Historia, która nie daje się zamknąć za nami, ale wpycha się przez każdą szczelinę i zmusza nas do poznania i oswojenia jej. Historia kobiet, powrót do korzeni i mrocznych, czasem bolesnych wspomnień, to audiobook na dzień w towarzystwie deszczu, koca i dobrej kawy. Saga rodzinna, której się słucha i słucha.

„UCIECZKI Z PRL”, JAROSŁAW MOLENDA

Na naszych wyszperanych stolikach z PRL, w zabytkowych ćmielowskich filiżankach, sącząc kawę, słuchamy o arcyniewygodonych faktach z życia w czasach komuny, a były nimi ucieczki z reżimu do wolnego świata. Nie wiemy, skąd ta dzisiejsza chęć na literaturę faktu o umiłowaniu wolności, chociaż podejrzewamy, że nałożone lockdowny mogą być tu na rzeczy. Ucieczki taksówkami i próba zgubienia ogona agentów, bilety w jedną stronę, ściskanie całego dobytku w postaci 8 dolarów. Wyloty bez pożegnania, nocą, z jedną walizką. Słuchanie o Hłasce czy Kozakiewiczu inaczej smakuje, gdy siedzimy sobie wygodnie w odnowionym Chierowskim.

„UNORTHODOX: THE SCANDALOUS REJECTION OF MY HASIDIC ROOTS”, DEBORAH FELDMAN

Kto w pandemicznym zakotwiczeniu marcowym nie oglądał genialnego serialu „Unorthodox”, opartego na książce Feldman? Warto nadrobić zaległości, ale też zagłębić się w tę historię. Po pierwsze audiobooki i e-booki po angielsku to zawsze plus. Po drugie, więcej tu szczegółów i opisów ciekawego, ale i strasznie obcego nam świata ultraortodoksyjnej sekty chasydów Satmar. Wrastać w niej jako kobieta to przerażająca wizja, uciec z niej to historia, która rzadko kończy się happy endem. Autorce się udało, a my dziś słuchamy i zarywamy noc, by podążać i kibicować jej w tej ucieczce i drodze do wolności z maluchem u boku. Warto!

„MATKA TEŻ CZŁOWIEK”, JUSTYNA SZYC-NAGŁOWSKA

Praca i dom. Praca i dom. Obowiązki, rutyna, a co z pasją i spełnianiem się na innych polach niż macierzyństwo? Jak się odnaleźć albo nie odnajdywać wcale? Macierzyńskie rozterki i emocje pod lupą znajdziecie w podcastach Justyny Szyc-Nagłowskiej i spotkaniach z jej gośćmi. Są głosy mam, ale też i ważne głosy ojców, rozmowa o połogu, wyzwaniach, oczekiwaniach i odpuszczaniu. Aha, i o tym, że ciąża to niekoniecznie stan błogosławiony z reklamy. Zawsze są górki i doliny, prawda?

Między kawą a „mamooo, zrób mi kakao”, między praniem a maratonem telefonicznym, zaszywamy się w strategicznych kątach: łazienka, kanapa, balkon, i słuchamy. Dla siebie. W Dniu Matki życzymy wam czasu. Bo miłość już macie, o to się nie martwimy. Miłego słuchania!

 

Materiał powstał we współpracy z marką Storytel.

Dodaj komentarz