audiobook współpraca reklamowa

Storytel, a w słuchawkach?

10 słuchowisk na Dzień Dziecka

Storytel, a w słuchawkach?
Materiały udostępnione przez Storytel

Słuchamy, by się wyciszyć. By się obudzić. By wtulić się w ramię rodzica. By posłuchać w samotności lub do spółki z bratem na piętrowym łóżku. Dobry audiobook i chwila słuchania bez pośpiechu to w tych czasach prezent. Dla siebie samego!

Na Dzień Dziecka słuchamy samych siebie i… dobrych audiobooków. Jako rodzic wspominam czasy, gdy przyklejałam ucho do adaptera i recytowałam „Szelmostwa lisa Witalisa” do znudzenia, niczym zdarta płyta. Dziś wystarczy wybrać audiobooka spośród tysięcy propozycji w aplikacji Storytel i zabrać go ze sobą na spacer lub w podróż. Albo zakopać się pod poduszkami z dziećmi, psem i kotem i odpalić wieczorynkę audio.

Przesłuchane i przetestowane, oto 10 audiobooków, które polecamy na Dzień Dziecka!

PRZYJACIEL PÓŁNOCY, ILONA WIŚNIEWSKA

Tegoroczny Dzień Dziecka zapowiada się upalnie, lecę więc się schłodzić na dalekiej północy. A kto opowie o niej lepiej niż Ilona Wiśniewska, autorka fascynujących reportaży, mieszkanka północnej Norwegii, tu debiutująca opowieścią dla młodzieży. Pośród lodowych skał, maskonurów i reniferów podążamy tropem pewnego duetu, Daniela i jego cioci. Gdy jest się ciekawskim nastolatkiem na wakacjach i ma się za opiekunkę rasową dziennikarkę, a nikt z policjantów nie potrafi lub nie spieszy się, by złapać grasujących kłusowników… trzeba wziąć śledztwo we własne ręce. Piękno krajobrazów Spitsbergenu, ważna lekcja ekologii i detektywistyczna historia, która wciągnie młodych słuchaczy. Wielbiciele podróży i przygód, to dla was!

AFRYKA KAZIKA, ŁUKASZ WIERZBICKI

Z mroźnej krainy hop na rozgrzany afrykański ląd. Przez sawannę, oko w oko z dzikimi zwierzętami i może jeszcze na rowerze? To może my zostaniemy w słuchawkach na kanapie i będziemy kibicować w tej podróży niezłomnemu Kazikowi. Książka jest adaptacją reportaży polskiego podróżnika i dziennikarza Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku przejechał samotnie Afrykę z północy na południe. Zamykamy oczy i przenosimy się na pustynię, a kontynent wita nas burzą piaskową i spotkaniem z wojownikami. To nie będzie wyprawa, jaką znamy z wakacyjnych wyjazdów pod palmę, ale egzotyczna, zaskakująca i czasem niebezpieczna podróż przez dziki ląd. Spotkanie z królem Rwandy, królem zwierząt, a także z lokalnym rabusiem. Wizyta w wiosce Szilluków, którzy komunikują się za pomocą bębnów, czy pobyt na wyspie hipopotamów to tylko niektóre z wciągających historii raczej nie na dobranoc – ciekawość nie da zasnąć małym słuchaczom.

CO ZROBI FRANIA, BARBARA SUPEŁ

Właśnie… co zrobi? Audiobook dla przedszkolaków, które wraz z rezolutną pięciolatką Franią stawiają czoła wielkim wyzwaniom codzienności. Proszę nie żartować sobie z emocji kilkulatka – myślicie, że łatwo pogodzić się z tym, że nie możemy mieć syreniego ogona? Babcia podsuwa mikrofon, prosząc o piosenkę dla gości, a śpiewanie jest ostatnią rzeczą, na którą Frania ma teraz ochotę… Jak powiedzieć „nie”, by nie urazić, gdzie są granice szczerości? Czy jeśli podzielę się ulubioną i ostatnią jagodzianką z przyjaciółką, to oznacza, że jestem życzliwa? Dużo pytań w głowie pięciolatki i wiele sytuacji, w których staje przed koniecznością wyboru – brzmi znajomo? Świetna seria wprowadzająca maluchy w świat umiejętności społecznych.

KLASYKA OD ASTRID LINDGREN

I jak tu wymienić tylko jeden tytuł? Bierzemy garściami (a właściwie uszami) całość, bo każda książka tej autorki to klasyka literatury dziecięcej. Pippi, która nawet kiedy kłamie, robi to uroczo i bez fałszywej nuty, Emil rozrabiaka o wyglądzie aniołka i z setką pomysłów na minutę. I ta strzelba przy łóżku… W rozgrywkach pod hasłem, kto jest największym psotnikiem, może się śmiało zmierzyć z Karlssonem, który, wyposażony w magiczne skrzydło, lata nad Sztokholmem i jest dumnym autorem niejednej katastrofy. Pomyślcie, co by było, gdyby ten duet połączył siły… Są takie książki, do których się wraca niezależnie od wieku. Dziś, w ten czerwcowy wieczór, słuchamy więc odcinków o dzieciach z Bullerbyn, chętnie sami pomoczylibyśmy stopy w leśnym strumyku.

PRAWIE SIĘ NIE BOJĘ, ANNA ONICHIMOWICZ

Lęki lubią się na dobre zadomowić w dziecięcej wyobraźni. Zakotwiczyć w myślach na stałe, wyskakiwać z szafy, zerkać spod łóżek, czaić się nawet za rogiem sklepu. Lęk w duecie ze strachem to lokatorzy trudni do eksmisji. Gdy mama Bulbesa spóźnia się po niego do szkoły, chłopiec uruchamia lawinę domysłów i czarnych scenariuszy. Gangsterzy, okup… Może jeśli wejdzie w kałużę i się przeziębi, mama nie będzie już wychodzić z domu? Hania boi się potwora na działce, dziś ten duet wspiera się nawzajem i nie wstydzi się swoich strachów, bo wygląda na to, że z lękiem mierzy się każdy. Nawet mama! Uff! Seria przygód tej wrażliwej dwójki ujmuje szczerością i celnością obserwacji dziecięcych emocji.

BESKID BEZ KITU, MARIA STRZELECKA

Przenieśmy się na magiczną Łemkowszczyznę, to tu autorka nagradzanej w konkursach książki odnalazła swój kawałek ziemi. Pachnącej ziołami, zachwycającej dziką naturą, bezmierną ciszą, skrywającą niejedną legendę i historię. Odkrywamy Beskid Niski oczami małej dziewczynki, a przewodnikiem po historii i kulturze łemkowskiej jest babcia Tekla. Zanurzamy się w las, brniemy przez wysokie trawy łąk, podglądamy zwierzęta, skubiemy poziomki. My, dzieci miasta, dajemy nura w nieskażoną naturę i uczymy się ją obserwować, doceniać i szanować. Niespiesznie, z uwagą. Kto wie, może audiobook będzie inspiracją, by w te wakacje ruszyć z plecakiem na południe Polski?

SERIA KOCIA SZAJKA, AGATA ROMANIUK

Nie każdy detektyw musi palić fajkę i nosić wąsy… Oto słynna ekipa, która niegdyś sama zasilała przestępcze szeregi, dziś pomaga policjantom (lub raczej ich wyręcza) na tropie wszelkich afer i przestępstw. Wąsy, owszem, mają, ale mają też ogony i cztery łapy – mowa tu o Kociej Szajce, chyba najbardziej znanych dziś kotach we współczesnej literaturze dla dzieci. Gangsterska przeszłość się przydaje, kotom nie umknie żaden ślad, sprawnie łączą fakty i mają własne, nietypowe narzędzia pracy, jak choćby CatTube… Liczą się efekty! Szajka wytropi fałszerzy pierników i rozwiąże zagadkę śledzi, które znikają z witryny sklepu rybnego. Detektywistyczna seria z barwnie zarysowanym Cieszynem w tle ucieszy każdego wielbiciela kocurów.

SERIA BASIA, ZOFIA STANECKA

Seria Zofii Staneckiej ukazuje się od 16 lat, jest więc wielce prawdopodobne, że jeśli macie dwójkę lub trójkę dzieci, recytujecie już całe ustępy książki z pamięci. Nie musicie się martwić o miejsce na półce na całą sagę – Storytel pomieści wszystkie przygody Basi, rodzeństwa i miśka Zdziśka za was. Na czym polega fenomen tej serii? Może na tym, że nikt tu nie jest idealny? Basia bywa znudzona, zezłoszczona, chora. Czasem kłóci się z bratem, czasem tryska energią i pomysłami. Jej problemy to problemy waszych dzieci, troski jej rodziców to i nasze utrapienia. Coś sprawia, że mój 10-latek nadal lubi posłuchać sobie „Basi” przed snem… Dla nas to dobry punkt wyjścia do rozmów o ważnych tematach: chorobach, ekologii, zazdrości, tolerancji. Co ważne, rodzice Basi też, tak jak my, nie są idealni – i to dzieci lubią najbardziej. Samo życie!

MANIA CZY ANIA, ERICH KÄSTNER

Duet Edyta Jungowska i Piotr Fronczewski, a także znana książka Ericha Kästnera – co może wyjść z takiego połączenia? Audiobook, od którego nie oderwiemy się tak łatwo. Dobrze, że czasu dużo, szkoły mniej, idą wakacje… Przenosimy się więc na wakacyjny wyjazd i letnie kolonie tropem dwóch identycznych dziewczynek: Mani i Ani. Jedna z warkoczami, druga o bujnych lokach, jedna wychowuje się tylko z mamą, druga z tatą. Zbieg okoliczności? Na pewno początek wesołych, ale też wzruszających historii bliźniaczek, które postanawiają rozwikłać rodzinną zagadkę.

MAŁY KSIĄŻĘ, ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Klasyk, lektura obowiązkowa, książka, którą zależnie od wieku interpretuje się na wielu płaszczyznach, a jako audiobook idealna powiastka filozoficzna do posłuchania przed snem. Pomyślcie, że czytelnicy tej wydanej w latach 40. ubiegłego wieku książki mogą przeczytać ją aż w 300 językach! My polecamy wsłuchać się w głos Krystyny Jandy i podążać za chłopcem, który przemierza nieznane planety w poszukiwaniu przyjaźni i miłości, stawiając przy tym wiele pytań o hierarchię wartości i sedno relacji międzyludzkich. Dobrze się widzi tylko sercem – dobre przesłanie na dobranoc!

I jak? Ktoś zasnął na kanapie zmęczony Dniem Dziecka w słuchawkach? Ktoś nie może zasnąć, bo jak tu przerwać słuchanie w najciekawszym momencie? Komuś podróż autem minęła zdecydowanie za szybko, bo pokonał trasę w towarzystwie bohaterów książek z audiobooka?

Materiał powstał we współpracy ze Storytel.

Dodaj komentarz