Wakacje! Czyli luz i relaks dla tych mniejszych i większych – w wersji idealnej mamy wreszcie czas dla siebie. Powiedzmy, mikroczas. Na chwilę ciszy, na książkę, na audiobook.
Gdy biegamy po kempingu, szukając latorośli, rozwieszamy ente pranie pod gruszą, pakujemy się na plażę obładowani niczym karawana wielbłądów, gdy testujemy swoją cierpliwość na lotnisku, możemy zwątpić, że ten upragniony moment spokoju tylko dla siebie kiedyś nadejdzie. Wiecie, taka szalona wizja, że rodzic leży na kanapie lub, lepiej, na hamaku i czyta niespiesznie książkę. Marzenie ściętej głowy? OK, co powiecie na bardziej realną wizję: zakładamy słuchawki i bez przerywania rodzicielskich obowiązków słuchamy ciekawych książek. Tylko my i tylko dla nas!
Audiobooki to nasz patent na wakacje i podróże. Niestraszny weekendowy korek na siódemce ku morzu – dzieci zajęte słuchaniem, a ja, pasażer, wysłuchuję już połowę książki, która wcześniej kurzyła się na biurku. Deszczowe lato? Cudownie, słuchawki na uszy i samotna wyprawa do sklepu, podczas gdy dzieci odkrywają tajniki kempingowych kałuż. Spacery z wózkiem, by uśpić najmłodszego podróżnika stają się okazją by nadrobić klasykę literatury. Wygląda na to, że wrócę bogatsza o nowe przeżycia nie tylko z moją rodziną, ale i z bohaterami książek!
Przesłuchane i przetestowane – oto osiem audiobooków, które polecamy wam, rodzicom, na wakacje. Nie zajmą miejsca w bagażu!
„NIE MYLIĆ Z MIŁOŚCIĄ”, KATARZYNA NOSOWSKA
Właśnie – nie mylić jej z tęsknotą i ze złudzeniem. Z fałszywą przyjaźnią, chwilowym zamroczeniem. Autorka wie, o czym mówi, to jej trzecia książka – tym razem najbardziej osobista i intymna. Przemyślenia kobiety dojrzałej, która z własnych doświadczeń utkała czuły i wspierający innych monolog. Nie jest to opowieść z półki poradników, bardziej rozmowa z przyjaciółką przy kawie. Zakochanie, obsesja, pierwszy pocałunek, wspólna stabilizacja, rozczarowania, nuda, akceptacja siebie – alfabet zwany życiem. Nosowska przeszła długą i krętą drogę, nie boi się szczerze opowiadać o swoich błędach i przemianie. Do wysłuchania na hamaku lub leżaku, pod letnim niebem.
„GOOD INSIDE: A PRACTICAL GUIDE TO BECOMING THE PARENT YOU WANT TO BE”, DR BECKY KENNEDY
Pierwszy raz o Becky Kennedy, mamie trójki dzieci i psycholożce klinicznej, usłyszałam na Instagramie. O spotkanie nietrudno, skoro skupia wokół swojego profilu ponad 2,5-milionową społeczność. Potem zapisywałam każdą jej poradę czy podpowiedź dotyczącą budowania relacji w rodzinie, bo nareszcie ktoś mówił z empatią, ze zrozumieniem, zdroworozsądkowo. Autorka nie mnoży zasad i wskazówek, jak zmieniać zachowania dzieci, raczej zachęca, by zrozumieć, skąd się biorą i z jakich potrzeb wyrastają. Co się stanie, jeśli odwrócimy narrację i, zamiast „naprawiać”, przyjmiemy, że dzieci i my jesteśmy z natury dobrzy? Co, jeśli damy sobie (i dzieciom) przyzwolenie na porażki, pomyłki, frustrację, chwile słabości? Książka Kennedy wywołała niemałą rewolucję, ją samą media okrzyknęły wyrocznią dla pokolenia Y. W tej świetnej publikacji znajdziecie scenariusze i praktyczne przykłady z życia wzięte. Gwarantuję, że co chwila będziecie wzdychać „Ojej, mam tak samo!”.
„MATKA POLKA SIKA W KRZAKACH”, MONIKA PASTUSZKO
Najpierw był tytuł, a potem zaskoczenie, jak wiele obserwacji i wniosków autorki jest też moim doświadczeniem – i zapewne wielu innych mam z maluchami w wielkim mieście. Nigdy nie rozumiałam narracji, by po narodzinach dziecka uciekać z miasta na wieś. Mieszkam od czasów studenckich w śródmieściu, w ścisłym centrum, z całą masą plusów i minusów tej decyzji. Nawet jeśli wiele zmienia się na lepsze, wciąż niejednokrotnie łapię się na myśli, że miasto projektował mężczyzna, i to na pewno nie ojciec borykający się z brakiem podjazdów, ławek, publicznych czystych toalet przy placach zabaw albo z problemem niedziałających wind. Czy polskie miasta są przyjazne rodzicom? Choć autorka opowiada o swoich miejskich przygodach z humorem, nam nie zawsze jest do śmiechu, gdy kolejny raz forsujemy wysokie krawężniki z wózkiem, rowerkiem i zakupami. Można podjechać autobusem… Czy są taryfy na 1-2 przystanki, trasę krótszą niż 20 minut? Słuszne pytanie. Więcej rozważań spacerującej mamy spowoduje, że uważniej przyjrzycie się przestrzeni publicznej.
„CHŁOPKI. OPOWIEŚĆ O NASZYCH BABKACH”, JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK
Wyruszamy w podróż w czasie, oto polska wieś 100 lat temu. Nie będzie to podróż łatwa i przyjemna, bo też wieś w tamtym czasie niewiele miała wspólnego z kojącym obrazkiem pełnym malw, krów i uśmiechniętych gospodyń na sianokosach. Bez lukru, bez bajek – to świat głodu, wielkiej biedy, analfabetyzmu, niesprawiedliwości. Autorka zabiera nas do domów, otwiera przed nami drzwi chat, ukazuje trudny, ale też fascynujący historycznie obraz życia kobiet na wsi – tych, którym nie udało się uciec do miasta. Pracujące od świtu do nocy, w jednych butach lub bez, śpiące z kilkoma osobami w jednym łóżku i pokornie znoszące swój los w patriarchalnym świecie. Emigracja, zamążpójście – jedyne drzwi, które mogły, choć nie musiały, trochę polepszyć ich warunki bytowe. Autorka wykonała mrówczą pracę, zgromadziła imponujące wspomnienia i przekazy, by pokazać prawdę o polskiej wsi. Niekoniecznie sielskiej, anielskiej.
„LADY M”, AŁBENA GRABOWSKA
Literatura obyczajowa pióra kobiety, która doskonale porusza się po labiryncie kobiecych emocji. Można powiedzieć, że autorka zna nas na wylot… Doświadczona neurolożka epileptolożka, która kocha pisać książki – to już samo w sobie jest niezłym pomysłem na scenariusz. Przygotujcie się na spotkanie ze współczesną lady Makbet, kobietą silną i obsesyjnie pragnącą kontroli nad światem, zwłaszcza nad własnym mężem. Niby klasyk – zwykłe małżeństwo ze swoimi problemami, długi staż, dwójka synów, proza życia, ale buzują tu wzajemne rozczarowania, pretensje, niezrozumienie, chorobliwa potrzeba kontroli. Gra pozorów. Związek nad przepaścią? Jeśli tak, będzie to długi lot pełen zwrotów akcji. Wszystkie składniki wakacyjnej opowieści: miłość, romans, tłumione emocje, ten trzeci, ta trzecia… Do zasłuchania!
„DZIADY I DYBUKI”, JAROSŁAW KURSKI
Jak się tego słucha! Andrzej Seweryn jako lektor to już wystarczająca rekomendacja. Niezwykła historia opowiedziana przez dziennikarza, który niestrudzenie tropi losy rodziny w poszukiwaniu korzeni. „Nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem” – tak dajemy się zabrać w burzliwą podróż w czasie, od Gdańska, przez Ukrainę, Brazylię i Wielką Brytanię. Żydowskie korzenie – powód do wstydu, dumy, ukrycia, rodzinnego rozłamu? Autor, niczym detektyw, stara się rozwikłać zagadkę, odnaleźć brakującą część w genealogicznej układance rodziny, a przy okazji odkryć smutną prawdę o wciąż żywym w Polsce antysemityzmie. Niezwykłe postaci i losy rodziny – saga, od której trudno się oderwać, niczym od dobrego kryminału.
„NOWE ROZKOSZNE. POLSKIE PRZEPISY, KTÓRE EKSCYTUJĄ”, MICHAŁ KORKOSZ
Jego przepisy robią furorę na TikToku, przyrządzone na ich podstawie dania trafiają na nasze talerze ku uciesze współbiesiadników. Sama mam folder na Instagramie, który karmię zapisanymi relacjami autora bloga Rozkoszny. I szczerze, jest to zawsze rozkosz dla podniebienia. Żadnych godzin w pocie czoła spędzonych w kuchni, jego popisy mieszczą się w kilku zdaniach, a proste dania są podkręcone zaskakującymi połączeniami składników. Posłuchamy? Jeśli można jeść oczami, zmysł słuchu też da radę – i przeniesie nas do krainy smaków, tym razem rodem z polskiej kuchni. Nie spodziewajmy się schabowych, kuchnia Michała nigdy nie jest nudna i pospolita. Jeśli bigos, to z dynią, borowikami i winogronami. Jeśli pierogi, to z pieczonym selerem i wędzonym twarogiem. Nie mogę dłużej słuchać, pędzę do kuchni!
„MY, TRANS”, PIOTR JACOŃ
Nawet jeśli temat transpłciowości dzieci nie dotyczy was osobiście, warto o nim rozmawiać i go normalizować. Im więcej wiemy, tym bardziej jesteśmy otwarci na świat i lepiej rozumiemy codzienność naszych nastolatków, a dla tego pokolenia płeć nie jest tematem tabu. Dopiero w zderzeniu z rodzicami, ze szkołą, społeczeństwem rozpoczyna się błądzenie po labiryncie, zamykanie w sobie, nierzadko całkowite wycofanie z życia. Dziennikarz, ojciec transpłciowej córki, nie kryje swoich emocji i zaangażowania, sam bowiem towarzyszył dziecku w trudnej drodze tranzycji. Książka jest poruszającym zbiorem wywiadów z osobami transpłciowymi – poznajemy ich punkt widzenia i historie rodziców, psycholożki czy nawet księdza. Daje to pełny, szeroki obraz tego, przez co przechodzą na co dzień w naszym kraju, i jest jak pomocna dłoń wyciągnięta do rodziców, którzy borykają się z akceptacją transpłciowego dziecka. Ważny i potrzebny głos!
Materiał powstał we współpracy ze Storytel.









