Zabawki dla minimalisty

Tak się trzeba bawić!

Z drewna, z kartonu, włóczki, patyków, a nawet przydrożnych kamieni. Dziko, ale z umiarem, w duchu minimalizmu – naszego tematu miesiąca.

Jak pewnie zdążyliście już zauważyć, marzec upływa w Ładnebebe pod znakiem #lesswaste, a więc świadomego podejścia do nabywania nowych przedmiotów i zmniejszania ilości odpadów. Działanie rozważne popłaca, szczególnie w dłuższej perspektywie. Inwestując w zabawki wykonane z naturalnych tworzyw – w dodatku zaprojektowane i wykonane tak, by służyć kilku pokoleniom – robimy przysługę przyrodzie, ale też ograniczamy miesięczne wydatki. Warto także przeznaczyć część energii spożytkowanej na przeczesywanie sklepowych półek na domowe aktywności w rodzaju „zrób to sam”. Kartony, patyki, kamyki i włóczki polecają się waszej uwadze.

*

Z DREWNA

Grimm’s, OYOY, The Wandering Workshop, Olli Ella oraz rodzime Bajo i Wooden Story jeszcze niedawno postrzegane były jako zjawisko nietypowe i wyłamujące się z powszechnego trendu. Pamiętam te czasy. Obecnie obciachem jest kupowanie plastiku, kiedy tyle plastycznych i wszechstronnych przedmiotów można stworzyć z kawałka drewna. Minimalistyczne domki dla lalek, klocki, kolejki i puzzle – zwróćcie uwagę na te firmowane przez niszowe wydawnictwo Nieves Books.

*

Z KARTONU

To dopiero wdzięczne tworzywo. Daje się przemienić w książkowe okładki, w tory kolejowe, biblioteki, stodoły i zimowe miasteczka. Mnóstwo ciekawych rozwiązań w sferze minimalistycznego designu dla dzieci znajdziecie w kultowej pozycji z katalogu wydawnictwa Phaidon „Design for Children”, a najoszczędniejsze ilustracje, mówiące jednocześnie bardzo wymownie o akcji i bohaterach, serwuje kanadyjski pisarz i rysownik Jon Klassen. Masz chęć zbudować z kartonu dobrze wyposażony warsztat? Zajrzyj tutaj po instrukcję.

*

Z TKANINY

Słoniowate worki, sadzone jajka z bawełnianych gałganków, dziergane na szydełku grzyby i pluszowe połówki – nie jabłka, a awokado! Stąd gładkie przejście do rattanowych wózków i płóciennych plecaków. Mają wiele zastosowań – od otulająco-kojących, przez niby-to-konsumpcyjne, po błogo relaksujące i tarmoszące. Wszystkie swoje funkcje pełnią z godnością, zdobiąc sobą kąt i koncentrując dziecięcą uwagę na tyle mocno, że już nic więcej w polu widzenia im nie potrzeba.

*

Z KAMYKÓW I PATYKÓW

Można zakupić patykowe gotowce, choćby te od Dzikich Dzieci, albo wykonać je na warsztatach stolarskich przez nie organizowanych. Jest jeszcze opcja zakładająca spontaniczny spacer i zbieranie patyków i kamieni. Co możesz zrobić sam, bez obaw, że się nie uda? Wędkę, procę, malowane kamienie, a może nawet stojaki pod zestaw perkusyjny! Informacje, jak je wykonać, znajdziecie m.in. w książce ,,Now Make This”.

.

*

Lubicie zabawkowy minimalizm? Podzielcie się z nami waszymi ulubieńcami w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.