kino dzieci szorty w Ładne Bebe

Za duży na bajki, czyli jaki?

Rozmowa z Łukaszem Wojtasikiem z FDSN

Za duży na bajki, czyli jaki?
materiały organizatorów

„Za duży na bajki ” to film dla dzieci, który pojawi się w kinach 18 marca. Nawiązuje do niego webinar, odbywający się w ramach cyklu Akademia Nauczyciela Nowych Horyzontów, z gościnnym udziałem Łukasza Wojtasika z FDSN. Zapraszamy do udziału w najbliższy poniedziałek 7 marca o godz. 18:00.

Najbliższy webinar Akademii Nauczyciela NH powstał w bliskiej współpracy z NEXT FILM, wydawcą filmu „Za duży na bajki”. Motyw przewodni filmu, czyli czas spędzany przez dzieci przed ekranami, stanie się głównym tematem poniedziałkowego webinaru. W roli eksperta wystąpi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, z którym miałyśmy już okazję rozmawiać o bezpieczeństwie dzieci w sieci. Tym razem zapytałyśmy go o gaming, odróżnianie życia w sieci od tego w realu i wartości płynące z udziału w webinarze.

Waldek i Staszek to przyjaciele nie tylko w sieci, ale przede wszystkim w realu. Chodzą do jednej klasy, stają w swojej obronie, spędzają wspólnie czas po lekcjach, a poza tym są graczami online i obaj biorą udział w turnieju dla gamerów. Czy to typowa sytuacja, że świat wirtualny i offline przenikają się tak płynnie w życiu dzieci lub nastolatków?

Tak, to zupełnie typowe. Dzieci nie rozgraniczają już nawet tych światów. Płynnie skaczą nie tylko po aplikacjach i programach ale też i pomiędzy sytuacjami online i offline. Przy czym warto uważać na terminologię – często mówimy o świecie wirtualnym w kontekście wszystkich aktywności dzieci online, tymczasem oni tam się kontaktują, wspólnie się bawią, rywalizują, uczą. Ma to swoje pozytywne strony – szczególnie doceniliśmy je podczas pandemii – zdalna edukacja, kontakty online pozwoliły dzieciom na ciągłość w nauce i zachowanie relacji w realiach izolacji. Ale ekrany wiążą się też z zagrożeniami i czas pandemii też im sprzyjał – to przede wszystkim nadużywanie Internetu. Kluczem do jego uniknięcia jest uważność rodzicielska i dbałość o zachowanie równowagi pomiędzy aktywnościami online i offline.

Jak, będąc rodzicem, wychwycić moment, w którym balans zostaje zakłócony? W jakich przedziałach czasowych powinni się mieścić młodzi użytkownicy Internetu by go zachować?

Problem zaczyna się wtedy, kiedy zauważamy że ekrany stają się najważniejsze dla dziecka, dominują jego życie i negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie i rozwój – relacje rówieśnicze i rodzinne schodzą na dalszy plan, pojawiają się kłopoty szkolne, dziecko rezygnuje z zainteresowań, aktywności offline, które wcześniej sprawiały mu przyjemność. To alarmujące symptomy, na które powinniśmy reagować. Chociaż najlepiej oczywiście nie dopuszczać do takiej sytuacji. Co do rekomendowanego czasu przed ekranami, to uznaje się, ze dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym to dwie godziny. Z wiekiem ten czas może być dłuższy – do 4 godzin dla starszych nastolatków. Przy czym ostatnim czasie takie zasady były praktycznie nie możliwe do zrealizowania –samej nauki online było dużo więcej. Musimy więc dostosować zasady do okoliczności kierując się jednak zawsze potrzebą równowagi – zadbania o czas offline, ruch na świeżym powietrzu, wspólne aktywności rodzinne i spotkania dziecka z rówieśnikami.

W jaki sposób webinar zaplanowany na 7 marca i przeprowadzony w ramach cyklu Akademia Nauczyciela NH ma wpłynąć na słuchaczy, co unaocznić, na co uwrażliwić, czego nauczyć?

Pokażę rodzicom, jak dzieci korzystają z sieci, bo co prawda dzieje się to obok nas, ale nie zawsze jesteśmy z tym na bieżąco. Pokażę też zagrożenia związane z Internetem, ze szczególnym uwzględnieniem problemu nadużywania. Postaram się uwrażliwić rodziców na ich kluczową rolę w zapewnieniu dziecku pozytywnego i bezpiecznego dostępu do urządzeń ekranowych. Powiem jak diagnozować i reagować na zagrożenia. Dużo uwagi poświęcimy Domowym Zasadom Ekranowym, czyli rekomendacjom dotyczącym tego jak organizować w domu korzystanie z ekranów przez dzieci i pozostałych członków rodziny tak, żeby było to konstruktywne, bezpieczne i nie zaburzało rodzinnych relacji.

Dziękuję za rozmowę.

*

Zapraszamy was na webinar, który odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. Formularz do zapisów znajduje się TUTAJ.

Portal Ładne Bebe objął patronat medialny nad spotkaniem. Link z dostępem będzie wysłany do zapisanych uczestników w dniu wydarzenia.

Pozostałych newsów szukajcie w zakładce SZORTY.

Dodaj komentarz