szorty w Ładne Bebe

Trzy książki, które tłumaczą dzieciom współczesny świat

Shortlista lektur na nowe czasy

Trzy książki, które tłumaczą dzieciom współczesny świat
materiały prasowe

Oto trzy książki, które tłumaczą dzieciom współczesny świat. A mówią w sposób jasny, klarowny i uczciwy o migracji, zapędach dyktatorskich i zachwianym poczuciu bezpieczeństwa.

Jedna z nich to nowość sprzed kilku tygodni. Dwie pozostałe od lat funkcjonują na rynku wydawniczym, wpisując się w kanon literatury dla dzieci, która w unikalny sposób opowiada o problemach współczesnego świata. Same te problemy w zasadzie nowe nie są – historia podaje wiele przykładów chciwości oligarchów i żądzy władzy, stawianych przez decydentów ponad ludzkie życie.

Od kilkudziesięciu dni Ukraina broni swojego prawa do wolności i jest to temat, który dotyczy i interesuje wszystkich, także dzieci. Odpowiadając na ich pytania dotyczące uchodźctwa, zostawianiu starych domów i wznoszeniu nowych oraz przyczyn konfliktów, dobrze jest wesprzeć się mądrą literaturą. Oto trzy książki dla dzieci, które wyjaśniają, czym jest dyktatura, rozplątują wojenne zawiłości i pokazują, że największą cenę za wojnę płacą zwykli ludzie.

Niech was nie zmyli niewielki rozmiar książeczki „Oto jest dyktatura” Equipo Plantela. Macie bowiem w rękach wnikliwą analizę zachowań i motywów działań dyktatorów odpowiedzialnych za większość konfliktów zbrojnych w historii. Książka przeżywa właśnie trzecią młodość – napisana w latach 70., a wznowiona i wzbogacona o nowe ilustracje w 2016 r., dziś znów manifestuje swoją aktualność. Po jej lekturze sami ze zdziwieniem stwierdzicie, jak wielu polityków obecnie sprawujących władzę pasuje do kategorii tworzonej przez Stalina, Pol Pota, Castro czy Mao.

„Migranci” Issy Watanabe to wydawnicza nowość, która zdążyła już zasłużyć sobie na prestiżową nagrodę Prix Sorcières 2021 oraz wpis na listę White Ravens 2020, tworzoną co roku przez specjalistów z Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium. Książka składa się wyłącznie z obrazków, na których przedstawiciele różnych gatunków zwierząt opuszczają swoje domy, by odbyć niebezpieczną wyprawę do miejsca, w którym panuje pokój.

Co znamienne, cały dochód wydawnictwa ze sprzedaży książki „Migranci” zostanie przekazany na rzecz Fundacji Ocalenie.

Zamykająca listę, trzecia pozycja to wydana w 2016 roku przez Kulturę Gniewu przepiękna książka „Podróż”. Autorka tekstu i ilustracji Francesca Sanna przeprowadziła wiele rozmów z uchodźcami i na ich bazie skonstruowała historię matki uciekającej z dwojgiem dzieci z ogarniętego wojną kraju. Decyzje, pakowanie, przeprawa łodzią i ukrywanie się przed strażą graniczną, a poza tym strach, tęsknota za krajem i wiele innych emocji, które Sanna obrazuje z bezkonkurencyjną empatią. Jeśli ta książka dotąd nie trafiła w wasze ręce, to czas najwyższy, by to nadrobić.

*

Wszystkie newsy znajdziecie w kategorii SZORTY. Nie zapominajcie o naszym poście z listą zbiórek na rzecz wolnej Ukrainy.

Dodaj komentarz